Podstawy kuchni kujawsko – pomorskiej

Kujawy Smaki z Polski

Do dziś wykorzystuje się w kuchni kujawsko-pomorskiej kapustę swieżą i kiszoną a nawet sok z kiszonej kapusty!

Składnikami, na których oparta była kuchnia kujawsko – pomorska była przede wszystkim mąka oraz kasze – jaglana i jęczmienna. Mąka żytnia była podstawą wypiekania chleba. Do dziś wykorzystuje się w kuchni kapustę swieżą i kiszoną a nawet sok z kiszonej kapusty.  Fakt wykorzystywania kapusty do przygotowywanie różnych potraw świadczy o tym, że Kujawy to obszar charakteryzujący się dobrymi glebami.

Badacz polskiej kultury Oskar Kolberg pisał, że na opisywanych terenach w drugiej połowie XIX wieku mieszkańcy jadali „na śniadanie żur z kartoflami lub chleb a obiad był zwykle dwudaniowy. Były to więc: kapusta kwaszona z utartym grochem; kluski rżane (żytnie podługowate) ze słoniną lub nabiałem; kartofle (pantówki) ze siadłym mlekiem; mięso (we święta a często i w dnie powszednie); różne jarzyny, jak: brukiew, marchew, buraki itp.[…]

Charakterystyczne potrawy

Smaki z Polski

Półgęsek uznawany był za przysmak i gościł na stołach szlachty, bogatych chłopów, a od święta także na stołach biedniejszych kmieci.

Podobnie jak w przypadku innych kuchni regionalnych również w kujawsko – pomorskiej wszystkie przepisy przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Charakterystyczna dla tego województwa jest mięso gęsie, które zaczęto niedawno odkrywać na nowo. Wielu gospodarzy hoduje właśnie gęsi a jedną z potraw, która tradycyjnie związana jest z tym terenem ale również z kuchnią staropolską to półgęsek. Jest to wędzony w dymie filet gęsi ze skórą. Półgęsek uznawany był za przysmak i gościł na stołach szlachty, bogatych chłopów, a od święta także na stołach biedniejszych kmieci. Jednak oprócz gęsi na Kujawach możemy raczyć się również znakomitymi miodami, które z rejonu Dolnej Wisły pozyskiwane są od wielu stuleci. Mieszkańcy raczą się także flakami, których tajemnicą są przedżołądki wołowe i oczywiście sama receptura. Gzik, charakterystyczny dla wielkopolskiej kuchni znany jest również na Kujawach podobnie jak czernina z kluskami lub makaronem.

A po jedzeniu…

Duża ilość produktów tradycyjnych w rejonie kujawsko – pomorskim przyjmuje formę płynną. Domowe wina, nalewki i piwa a na specjalną uwagę zasługuje również śmietanówka czyli nalewka na bazie śmietany.

Dla portalu Smaki z Polski: Katarzyna Zarówna.

Komentarze