Lodowe początki

Historia lodów to historia bazująca na domniemaniach, pogłoskach i hipotezach (szczególnie ta najwcześniejsza) przeplatających się z rzeczywistymi odkryciami badaczy. Pierwsze lody nie wyglądały tak jak te, które znamy dziś. Przypominały raczej gęsty napój, otrzymywany ze śniegu zmieszanego z posiekanymi owocami i miodem. Ludność Dalekiego Wschodu, a dokładniej Chińczycy, wytwarzali go już 4000 lat temu.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Mimo, że to Włosi wynaleźli samą mieszankę, najbardziej rozpowszechniła się ona we Francji. Lody chętnie spożywano na dworze Ludwika XVI. Od 1676 roku zainteresował się nimi również cech limonadników. Mimo, że dostępne były tylko wśród bogatszej części społeczeństwa, to już w XVIII wieku podawano je we francuskich kawiarniach przez cały rok – nie tylko latem. Sto lat później Nancy Johnson wymyśliła pierwszy pionowy freezer cylindryczny, na którego podstawie działają dzisiejsze freezery. Od tego czasu lody stały się dużo powszechniejszym produktem.Odkrycie tego, w jaki sposób lód może zamrażać inne substancje przyczyniło się do stworzenia pierwszych lodów o stałej konsystencji. W połowie XVI wieku włoski naukowiec Giambattista Della Porta odkrył, że rozpuszczenie różnych soli w wodzie ma właściwości zamrażające. Niemal sto lat później udało się zamrozić wodę owocową. Do naczynia wypełnionego lodem wkładano mniejsze z wodą owocową, która ulegała zamrożeniu dzięki posypaniu lodu solą lub saletrą. W ten sposób otrzymywano pierwsze lody wodne, a w późniejszych etapach owocowe sorbety, które chłodzone coraz bardziej, osiągały taki stan, że można było je jeść.

Lyons_Maid_Ice_Cream_VanUpowszechnienie lodów wiązało się z błyskawicznym rozwinięciem lodowej branży. Wiązało się to nie tylko z szybkością produkcji, ale i rozwojem receptur. Nowe technologie pozwalały na transport i sprzedaż poza miejscem wytwarzania.Kolejnym krokiem znacznie upraszczającym ich produkcję był wynalazek Carla Von Linde. Ten niemiecki naukowiec opracował maszynę schładzaną przez odparowanie sprężonego gazu, która miała swoje zastosowanie we wszystkich maszynach chłodzących.

Lody, które znamy dziś

Tradycyjne lody przyrządzane są na bazie mleka, śmietany i jogurtu. Produkty nabiałowe są dla nas bardzo wartościowe. Lody przyrządzane domowymi sposobami są najlepszym źródłem wapnia – materiału budulcowego kości i szkliwa. Produkty mleczne zawierają białko i mnóstwo witamin.

Venice, Italy 2009

Wybierając lody kierujemy się raczej upodobaniami smakowymi, wybieramy produkty gotowe, bo rzadko mamy czas na to, aby zrobić je w domu. Warto jednak wybrać się do jednej z wielu tradycyjnych lodziarni, które przygotowują swoje wytwory bez konserwantów i stabilizatorów, z świeżych produktów i prawdziwych jaj.

.

Jakub Mańkowski

Komentarze