Pokrzywę można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jednym z ciekawszych jest piwo pokrzywowe, które bez problemu przygotujemy w domu.

Pokrzywa zwyczajna (jak również inne gatunki pokrzyw) była rośliną jadalną w wielu regionach. Jadana była w całej Polsce, przy czym doniesienia dotyczące pokrzywy żegawki są rzadsze, choć może to wynikać z ich nierozróżniania. Zwykle traktowana była jak pożywienie głodowe. Jej spożycie w Polsce spadało, zwłaszcza na początku XX w., od II wojny światowej stało się incydentalne, ograniczone głównie do zjadania na surowo jako przekąska dla osób starszych (pamiętających jej częste używanie), dzieci czy osób zainteresowanych. W odróżnieniu od wielu innych gatunków, których spożywanie również zarzucono w okresie XVIII–XX w., pamięć o jej kulinarnym potencjale była żywa również w XX w., co ułatwiło częściowy powrót do tego typu wykorzystania w środowiskach zainteresowanych restytucją naturalnego stylu życia. Obecnie liście pokrzywy bywają traktowane jako tzw. zdrowa żywność.

Młode pokrzywy (stare stają się włókniste, w starszych liściach powstają cystolity szkodliwe dla nerek) stanowią cenny składnik pokarmowy ze względu na dużą zawartość i zróżnicowanie soli mineralnych, witamin i białek. Szczególnie cenione były na przednówku stanowiąc jeden z ważniejszych składników pożywienia głodowego. Spożywano je jako warzywo, sporządzano z nich zupy lub okrasę do ziemniaków. Lokalnie z pokrzyw sporządzano postne potrawy w czasie Wielkiego Tygodnia. Pokrzywy mogą być spożywane analogicznie jak szpinak warzywny. W celach spożywczych zbiera się młode rośliny o wysokości 15–20 cm w okresie od przedwiośnia do maja (później ew. tylko młode liście z wierzchołków pędów), które spożywa się po obróbce cieplnej (przynajmniej sparzeniu, przy czym zalecane jest gotowanie ich w niewielkiej ilości wody z dodatkiem masła i czosnku) lub wysuszeniu. Suszone liście używane są do sporządzania zimą rozgrzewających naparów.

 

Składniki:

  • 240 g suszonej pokrzywy
  • 60 g chmielu
  • 20 g majeranku
  • 5 cytryn
  • 1,25 kg cukru
  • 4 g kwasku cytrynowego
  • 11 l wody
  • 20 drożdży

 

Sposób przygotowania:

Cytryny obieramy ze skórki i wyciskami sok. Zioła wraz z pokrojonymi skórkami z gotujemy przez 15 minut. Następnie dodajemy sok oraz kwasek cytrynowy. Wszystko dokładnie mieszamy, następnie filtrujemy i ostudzamy do temperatury 25 stopni. Drożdże rozpuszczamy w 200 ml wody i dodajemy do płynu. Przelewamy do fermentatora na tyle dużego by zostało 1/4 wolnego miejsca. Przykrywamy i zostawiamy na 3 dni. Następnie przecedzamy piwo przez płótno i rozlewamy do butelek zostawiają 1/4 pojemności pustą. Szczelnie zamykamy butelki i odstawiamy w chłodne i ciemne miejcie na tydzień. Pijemy w temperaturze 12 stopni.

Smacznego!

Amanda Bidon

Komentarze