Podobno ryż uprawiany był już 6500 lat temu jednak badacze nie wiedzą dokładnie kiedy stał się elementem naszej diety. Spory toczone są również na temat skąd ryż do nas przybył. Prawdopodobnie dziko rosnący ryż można było spotkać w Azji i Ameryce Północnej. 

4000 lat p.n.e w Korei znaleziono naczynia pokryte rysunkami ziarenek ryżowych. Buddyjskie pisma również wspominają o ryżu, ale próżno ich szukać w zapiskach żydowskich czy chociażby w Biblii. Potwierdza to teorię niektórych archeologów, że ryż ma południowochińskie pochodzenie. Ryż był cennym produktem również dla Indian. 5000 lat p.n.e ale także znany był Chińczykom, którzy hodowali go w dolinie rzeki Jangcy. Białe ziarenka zrobiły również karierę w starożytnej Grecji, Egipcie czy Syrii. Do Europy ryż dotarł przez dzisiejszą Algierię. Bardzo późno ryż poznała Portugalia, bo dopiero w XV wieku. 

.

Historia ryżu

Ryż znany jest już od starożytności Źródło: secretofsushi.com

.

Właściwości ryżu

Ryż spożywczy zaspokaja potrzeby 1/3 ludności świata. W Chinach uprawiany jest nieprzerwanie od tysięcy lat i znane tam są jego właściwości. Obecnie znanych jest ok 8000 tysięcy gatunków ryżu o różnym kolorze, smaku i właściwościach. Ryż w kulturze Wschodu to symbol życia, dostatku i płodności. A jakie ma właściwości? Osoby, które na co dzień jedzą ryż doceniają to, że dostarcza on duże ilości węglowodanów a do tego jest źródłem energii. Ponadto, w ryżu znajdziemy takie składniki jak magnez, potas czy błonnik. Ryż nie jest bogaty w białko jednak jest ono bardzo cenne dla naszego organizmu. Osoby, które nie tolerują glutenu śmiało mogą sięgać po ryż, który nie zawiera tego rodzaju białka. Ryż jest również świetnym kompanem osób, które się odchudzają, gdyż bardzo wolno jest trawiony i ma wiele cennych składników. Jednak warto gotować go na półtwardo. 

.

Rodzaje ryżu

Wielbiciele ryżu mogą wybierać swój ulubiony spośród tysięcy różnych rodzajów. Chińczycy tak kochają swoje ‚dobro narodowe’, że na południu swojego kraju zwykle witają się słowami „czy jadłeś dzisiaj ryż”? Za to w Nowy Rok życzą sobie „oby Ci się nigdy nie przypalił ryż”. Czy w Polsce darzymy takim uczuciem chociaż jedno danie lub produkt? Choć ze swojego dzieciństwa pamiętam tylko jeden rodzaj ryżu, to dziś w sklepach można kupić najbardziej wyszukane i egzotyczne jego odmiany. Mamy więc: 

  • ryż długoziarnisty
  • ryż krótkoziarnisty
  • ryż brązowy
  • ryż basmanti
  • ryż dziki ( nazywany również czarnym)
  • ryż jaśminowy
  • ryż czerwony
  • ryż paraboiled
  • ryż żółty

Każdy rodzaj charakteryzuje się innymi właściwościami. Biorąc pod uwagę kolor ryżu, przykładowo ryż czarny czyli dziki zawiera przeciwutleniacze, które walczą z chorobami nowotworowymi, ryż czerwony zawiera wiele składników odżywczych. Ryż jaśminowy jest podstawą kuchni tajskiej, a ryż basmanti idealny jest do potraw hinduskich. Ja najbardziej lubię w swojej kuchni ryż paraboiled, bo gotuje się go  dość szybko a jego największą zaletą jest to, że się nie klei. 

.

Potrawy z ryżu

W Polsce ryż wykorzystywany jest w wielu formach chociażby jako dodatek do zup, jako składnik gołąbków czy zapiekanek. Ja jednak chciałabym wreszcie spróbować czym jest prawdziwe risotto, o którym słyszałam legendarne opowieści. W jednej z poznańskich. włoskich restauracji miałam okazję spróbować tego dania jednak okazało się mdłe i pozbawione smaku. A jak powinno smakować i być przygotowane prawdziwe risotto? Jest to flagowe danie kuchni lombardzkiej a jego historia sięga epoki renesansu. Ryż, który wykorzystujemy do przygotowania risotto musi być włoski, każde inne odstępstwo od złotej zasady zaowocuje spalonymi ze złości garnkami i brakiem satysfakcji po spróbowania dania, a chyba tego nie chcemy. Poza tym, do risotto dodajemy wino, które nadaje daniu charakteru. Bulion i tłuszcz to kolejne składniki dania ale to co sprawia, że cała nasza praca nie pójdzie na marne to sposób przygotowania wszystkich składników i połączenia ich w idealną całość. Każde ziarenko ryżu musi być otoczone w tłuszczu i wymieszane z cebulką. Mieszanie, parmezan i cierpliwość to kolejne z etapów, dzięki którym powstaje idealne risotto. 

Sushi to kolejne danie, które przybyło do nas z daleka. Ryż, który stanie się podstawą tego japońskiego dania musi być przyrządzony we właściwy sposób. Mamy kilka etapów przygotowania ryżu a są to: gotowanie, płukanie ryżu ponowne gotowanie, przyprawianie i chłodzenie ryżu a także odpowiednie go przechowywanie. 

Jednak my zapraszamy Was do spróbowania naszych polskich wariacji kulinarnych z dodatkiem ryżu. Proponujemy Wam pierogi z kurczakiem i ryżem, ciasteczka ryżowe czy po prostu ryż z wiśniami. 

.

Opracowała Katarzyna Zarówna

Komentarze