Jeżeli nie było Cię na Fotocoolturze, to nie będę owijać w bawełnę – żałuj! To były dwa najpiękniejsze, fotograficzne dni, jakie każdy, kto kocha robić zdjęcia, może sobie tylko wymarzyć.

.

To jak przeniesienie się na chwilę do innego świata, innej rzeczywistości. Tu żyje i oddycha się tylko fotografią i nie rozmawia się o niczym innym. To, że w takim małym miasteczku odbył się tak duży festiwal, zrzeszający najlepszych polskich fotografów świadczy o tym, że wszędzie, nie tylko w wielkich miastach są ludzie z pasją, którzy potrafią dostrzec, to, co niedostrzegalne. Niech zdjęcia z Festiwalu zaczarują Was na tyle, że pojawicie się ponownie lub dopiero pierwszy raz, na kolejnej edycji za rok. Mocno trzymamy kciuki za organizatorów, żeby tak było! 

Wernisaż wystawy Sergeya Maximishina otworzył drugą edycję Festiwalu Fotocooltura w Obornikach Wielkopolskich. ROSJA „Ostatnie Imperium – Dwadzieścia lat później” to realistyczna fotorelacja z Rosji wraz z całym jej przekrojem społecznym, począwszy od bogatych oligarchów, do skrajnej biedy na rosyjskich wsiach i w miasteczkach.

Foto cooltura na SzP (1 z 19)

Foto cooltura na SzP (2 z 19)

Foto cooltura na SzP (3 z 19)

Marcin Kydryński jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów Radiowej Trójki poprowadził spotkanie, podczas którego Afryka i Portugalia miały ze sobą więcej wspólnego niż sobie wyobrażacie. Cudowna opowieść o lizbońskim fado, przeplatała się z historiami mieszkańców Afryki, a muzyka i fotografia uzupełniały się wzajemnie, stając się niesamowitą ucztą dla wszystkich zmysłów. Luźna atmosfera i fotografowanie sprzętem często uważanym za mało profesjonalny, tu nie robiło na nikim specjalnego wrażenia. „Nie ważne czym robisz, bo zdjęcie powstaje w głowie”.  Tu wszyscy czuli się jak u siebie. Nawet na selfie z Kydryńskim.

Foto cooltura na SzP (8 z 19)

Foto cooltura na SzP (5 z 19)

Warsztaty z podstaw fotografii i fotografowania w studio były kameralnym spotkaniem z najlepszymi ekspertami w swojej dziedzinie. Profesjonaliści z Widzieć Więcej w taki sposób opowiadali o fotografii, że przekonaliby do niej nawet największego sceptyka. I nie była to tylko sucha teoria. Trzeba się było nieźle nagimnastykować, żeby sprostać wymaganiom Rafała! Fotografując samochody, obdarzeni super mocami, ‚zamrażaliśmy’ ich ruch, a, że przejeżdżające samochody były zjawiskiem dość rzadkim, to donośny głos, który krzyczał ‚ jeeeeeedzieeeeee’! mobilizował nas do powrócenia na stanowiska. 

10325316_294128440748461_7811192070332713376_n

A w pewnej obornickiej piwnicy 4 śmiałków (śmiałczyń?!) Przez siedem godzin brało udział w warsztatach mokrego kolodionu. Technika mokrego kolodionu polega na otrzymywaniu fotografii, gdzie obraz tworzy czyste srebro na szklanych płytach. Jej pozytywowa odmiana, ambrotypia, charakteryzuje się wrażeniem trójwymiarowości dzięki iluminacji jasnych partii srebra kontrastujących z głęboką czernią czarnego szkła. Dzięki temu jest jedną z najpiękniejszych odmian fotografii szlachetnej. Na zdjęciach możecie zobaczyć mistrza – Piotra Pietrygę i jego uczennice. Jedna z nich przyjechała do Obornik aż z Wrocławia, żeby wziąć udział w warsztatach! 

Foto cooltura na SzP (16 z 19)

Foto cooltura na SzP (13 z 19)

Tak jak zapowiadali organizatorzy, Fotocooltura nie dzieliła nikogo na artystę i widzów. Tu każdy był artystą w swojej dziedzinie i mógł porozmawiać i wymienić poglądy, a nawet pokłócić się z tymi, którzy jako artyści są postrzegani. Tak było na spotkaniu z Witoldem Krassowskim, który do tego stopnia wywołał dyskusyjną burzę swoim pytaniem ‚czym jest fotografia?’, że publiczność wprost zaniemówiła ( przecież to Festiwal Fotograficzny, chyba wiemy czym jest fotografia! ), aby za chwilę znów odzyskać mowę i wtedy dyskusja rozgorzała już na dobre.

Foto cooltura na SzP (17 z 19)

Spotkanie z Tomaszem Lazarem było rewelacyjne z kilku względów. Po pierwsze – dzielił publiczność na tych, którzy wprost są zakochani w jego pracach, oraz na tych, którzy delikatnie mówiąc podchodzą do nich z dużym dystansem. Po drugie, jest doskonałym przykładem dla tych, którzy nie wierzą, w to, że bez znajomości nie można zaistnieć w świecie fotografii. Po trzecie, Lazar odnajduje tematy fotograficzne nawet tam, gdzie niektórzy nie widzą nic. Chociażby na naszym polskim wybrzeżu.

Foto cooltura na SzP (18 z 19)

Wszyscy zaproszeni goście, to najlepsi fotografowie w Polsce, ale również uznani poza granicami naszego kraju. Często przy takich osobach czujemy się tak mali, a cała odwaga ucieka szybkim truchtem do najciemniejszego miejsca na Ziemi. Na Fotocoolturze nie było artysty, który nie zatrzymałby się na chwilę, nie porozmawiał i nie wymienił z każdym swoich myśli. To chyba najpiękniejsza rzecz, która na tego typu spotkaniach zdarza się niezwykle rzadko. Oczywiście ja, też nie przegapiłam okazji, żeby porozmawiać z Marcinem Kydryńskim i Aleksandrą Zaborowską. A jakże!

Foto cooltura na SzP (7 z 19)

Foto cooltura na SzP (15 z 19)

Nieodłączną częścią Festiwalu była również muzyka, która pobudzała do działania i świetnie uzupełniała się ze spotkaniami fotograficznymi. W pierwszym dniu wystąpił wulkan energii czyli Mateusz Krautwurst wraz z zespołem The Positive -fuzja soulu, jazzu i funku. Swoje inspiracje czerpią z twórczości Erykah Badu, D’Angelo, Prince’a, Marcusa Millera oraz Herbiego Hancock’a. Drugiego dnia braliśmy udział w jazzowej uczcie wraz z Adamem Pierończykiem  Trio w składzie: A. Pierończyk, K. Szmańda,  A. Święs. Adam Pierończyk to od kilku lat jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych europejskich saksofonistów jazzowych. 

Foto cooltura na SzP (9 z 19)

Foto cooltura na SzP (12 z 19)

Foto cooltura na SzP (11 z 19)

Podczas festiwalu, w Galerii Kino swoją wystawę miał również fotoreporter Smaków z Polski – Piotr Zarówny, a także inni  fotografowie  tj. Michał Adamski, Andrzej Dobosz, Karol Szymkowiak, Anna B. Gregorczyk & Łukasz Szamałek i Marek Holewiński.

Foto cooltura na SzP (19 z 19)

karol

marek

A na zakończenie relacji, dyskusje po spotkaniach i wystawa niezwykłych aparatów.

Foto cooltura na SzP (14 z 19)

Foto cooltura na SzP (4 z 19)

Jeżeli zdjęcia i relacja to dla Was za mało i czujecie niedosyt, możecie odwiedzić strony internetowe gości Fotocooltury i zajrzeć na festiwalowy fanpejdż, gdzie zdjęć jest o wiele, wiele więcej. Wielkie podziękowania należą się organizatorom, którymi byli ( i mamy nadzieję, będą nadal) Dariusz Foetke i Kosma Walkowiak. Dziękujemy! 

.

Witold Krassowski

Mateusz Krautwurst

Marcin Kydryński

The Positive

Tomasz Lazar

Adam Pierończyk

Piotr Pietryga

Aleksandra Zaborowska

Festiwal Fotocooltura fanpejdż

.

Zdjęcia : Piotr Zarówny( więcej zdjęć Piotra Zarównego znajdziesz tutaj

Zdjęcie z warsztatów fotograficznych: Kosma Walkowiak

Tekst: Katarzyna Zarówna

Komentarze