.

Kopalnia Węgla Brunatnego w Koninie istnieje od 1945 roku. Węgiel brunatny jest najtańszym surowcem energetycznym, a kopalnia dostarcza go do trzech elektrowni.

krajobraz księżycowy-9790

Kiedy przyjeżdża się na miejsce kopalni odkrywkowej w Koninie, krajobraz jest naprawdę przytłaczający. To, co kiedyś tętniło życiem, dziś jest pustynią, na której  codziennie umierają, o ile jeszcze przebiły się przez zniszczoną skorupę, rośliny.  Jest to po prostu ekologiczna katastrofa, która wciąż wydarza się na naszych oczach, za naszymi drzwiami.

krajobraz księżycowy-9802

 krajobraz księżycowy-9882

Stworzenie miejsc pracy, dotacje dla regionów, w których powstają kopalnie, rozwój tych regionów i postęp technologiczny, który niweluje uciążliwe skutki przemysłu to argumenty właścicieli wielkich koncernów. Ludzi przekonuje także to, że w miejscach, gdzie istniały kiedyś kopalnie likwiduje się opłakane skutki wydobywania surowców.

krajobraz księżycowy-9908

krajobraz księżycowy-9929

W Koninie są dwa jeziora, które są pozostałościami po kopalniach odkrywkowych. W jeziorach są ryby, na tych terenach jest też dużo zwierząt. Trudno uwierzyć w to, że będzie tutaj inaczej niż dzisiaj.

krajobraz księżycowy-9933

 

Foto: Piotr Zarówny ( więcej zdjęć Piotra Zarównego z warsztatów w KWB w Koninie znajdziesz tutaj)

 Tekst: Katarzyna Zarówna

 

 

 

Komentarze