W mojej kuchni bardzo często gości kasza. Lubię eksperymenty i to jest jeden z nich. A że lubię również ciasto francuskie, dzięki któremu możemy wyczarować w kuchni prawdziwe cuda to połączyłam te moje ulubione produkty i powstało pyszne danie, pełne smaków i aromatów. Kasza jęczmienna jest bardzo zdrowa i cenna dla naszego organizmu, jak zresztą wszystkie kasze. Zapraszam do spróbowania tego pysznego dania.

W siedemnastowiecznych książkach kucharskich kasza pojawia się pod najróżniejszymi postaciami, a sposoby jej przyrządzania z pewnością mogłyby zainspirować niejednego współczesnego kucharza. W pierwszej polskiej książce kucharskiej z 1682 roku kaszę wspomina się jednak rzadko. Jej autor Stanisław Czerniecki podaje tylko jeden taki przepis. Dla autora pierwszej polskiej książki kucharskiej, który opisywał wyrafinowaną i goniącą za nowinkami kuchnię magnacką, pospolita kasza najwidoczniej nie była czymś godnym uwagi.

Jego „Kasza pieczona” to luksusowa wersja tego skądinąd popularnego dania. Kaszę należało ugotować na mleku lub śmietanie, dodać jajek, rodzynek i cynamonu i upiec w piecu. Mimo, iż przepis na kaszę pojawia się w dziele Czernieckiego tylko raz, to na początku książki autor wylicza cały szereg różnych rodzajów „krupek”, które powinny się znaleźć w spiżarni każdego kuchmistrza. Musiał on więc mieć do swojej dyspozycji krupki perłowe, gradowe, tatarczane drobne i grube, jęczmienne, jajeczne i pszenne.

.

Składniki

  • 1 woreczek kaszy jęczmiennej z pieczarkami
  • 150 g pieczarek
  • 2 łyżeczki marchewki suszonej
  • 8 sztuk pomidorków kandyzowanych cherry
  • kilka listków świeżej bazylii
  • sól i pieprz do smaku
  • szczypta chilli
  • 100 g sera żółtego
  • opakowanie ciasta francuskiego
  • 1 jajko do posmarowania

.

Sposób przygotowania

Kaszę jęczmienną ugotować według przepisu na opakowaniu. Pieczarki pokroić na kawałki i podsmażyć na patelni, dodać do kaszy. Ser żółty zetrzeć na tarce i również dodać do kaszy, wrzucamy także posiekaną bazylię, pomidorki i przyprawy. Mieszamy.
Na papierze do pieczenia rozłożyć ciasto francuskie i nałożyć na środku kaszę, po bokach naciąć jak na zdjęciu poniżej. Posmarować roztrzepanym jajkiem ciasto i zamknąć po kolei składając paski ciasta do środka, nacisnąć palcem na górze ciasto, aby się nie rozkleiło podczas pieczenia. Całe ciasto posmarować jajkiem i przenieść z papierem na blaszkę.
Piec w nagrzanym piekarniku do temperatury 200 stopni, grzanie góra- dół przez 25-30 minut do zarumienienia. Po upieczeniu podzielić na porcje. Ja podałam z surówką z kapusty pekińskiej z dodatkiem ogórków kiszonych, kukurydzy, papryki i jogurtu, soli i pieprzu.
.
Smacznego!
Marzena Szkodzińska

Komentarze