Malownicze położenie nad Wisłą, pamiątki przeszłości narodu polskiego od zarania  dziejów, a może niepowtarzalna architektura i nastrój? Chyba wszystko po trochu sprawia, że tak chętnie zawsze odwiedzam Kraków.

.

Zamek Królewski na Wzgórzu Wawelskim uznawany jest za jedną z najwspanialszych renesansowych rezydencji w Europie.  Można tam podziwiać bogate zbiory sztuki – kolekcję arrasów flamandzkich, zbiór namiotów tureckich Skarbiec Koronny i Zbrojownię.

Wawel (3 z 3)

Droga Królewska przez kilka stuleci była świadkiem niezwykle malowniczych widowisk: uroczyste wjazdy koronacyjne królów polskich lub cudzoziemskich księżniczek, przybywających na zaślubiny i koronację, a także triumfalne wjazdy zwycięskich wodzów. Orszaki konne wjeżdżały do miasta przez Barbakan.

Kraków_rynek, planty (3 z 17)

Kraków_rynek, planty (5 z 17)

Kościół Mariacki, Brama Floriańska, Sukiennice, Dom Jana Matejki. Któż nie słyszał nigdy tych nazw zabytków? No i dorożki. Jak idealnie wpisują się w specyficzny klimat starego miasta.

Kraków_rynek, planty (13 z 17)

Pieczywo o średnicy kilkunastu centymetrów (12-17 cm), posypane makiem, solą, sezamem lub innymi posypkami to Obwarzanek.  Ma kształt przypominający pierścień. Fakturę powierzchni obwarzanka tworzą sploty w formie spirali, ma kolor od jasnozłocistego do jasnobrązowego, z wyraźnym połyskiem.

Jak zrobić?

Wytwarzany jest z mąki pszennej (możliwe jest stosowanie do 30% mąki żytniej), tłuszczu, cukru, drożdży, soli i wody. Wymieszane ciasto jest odstawiane do wyrośnięcia, a następnie dzielone na małe kawałki, i formowane w podłużne walce, tzw. sulki, z których 2-3 skręca się spiralnie ze sobą i formuje pierścień. Uformowane obwarzanki są ponownie pozostawiane do wyrośnięcia, po czym zanurza się je na chwilę we wrzątku i obgotowuje – czyli obwarza (stąd nazwa). Następnie, po osączeniu, posypuje się przyprawą i piecze do zrumienienia.

Kraków_rynek, planty (6 z 17)

Kraków_rynek, planty (14 z 17)

Jest to jedynie ułamek atrakcji których możemy doświadczyć w Krakowie.  Zachęcam do poszukiwania „swojego Krakowa” . Każdy znajdzie coś dla siebie. Smocza jama, Klasztor Kamedułów. Można pójść tropem Kościuszki,  Kopernika lub Wyspiańskiego. A może do podkrakowskiej wsi Zwierzyniec z którego co roku wyrusza Lajkonik. Do zobaczenia w Krakowie.

Kraków_rynek, planty (17 z 17)

.

Tekst i Foto: Piotr Zarówny ( więcej zdjęć Piotra Zarównego znajdziesz tutaj i na fanpejdżu Piotr Zarówny Fotograf)

Komentarze