Co możesz w niej spotkać? Zarówno inspiracje kuchnią hiszpańską, prekolumbijską, jak i europejską. Jej gorący, prawdziwie południowy charakter podkreślają ostre przyprawy i zdecydowane, urzekające aromaty.

Tygiel kulturowy na talerzu

Kiedy chcesz przyrządzić bliskim ucztę w meksykańskim stylu, powinieneś poznać kilka sekretów tamtejszej kuchni. Na początku tworzyły ją wyłącznie miejscowe produkty – potrawy przyrządzano z pomidorów, fasoli, kukurydzy, papryki, chili, wykorzystywano też mięso z indyka i ryby. Gdy do Meksyku przybyli Hiszpanie i Francuzi, wprowadzili własne składniki: wołowinę, wieprzowinę, cebulę, czosnek, pszenicę. Ten niezwykły „mariaż” zaowocował potrawami, którymi dziś zajadają się smakosze na całym świecie. Trudno znaleźć osobę, która nigdy nie skosztowała tradycyjnej zupy meksykańskiej i nie dała uwieść się smakom Ameryki Północnej.

Pamiętaj, że kuchnię meksykańską rozpoznaje się po charakterystycznych smakach i zapachach, które tworzą zioła i przyprawy. Bardzo często tamtejsi szefowie kuchni nie przyprawiają jednak potraw, tylko sosy – nieodzowny dodatek do miejscowych specjałów.

Meksykańska kuchnia – różnorodna i wyjątkowa

Kuchnia północnego Meksyku nawiązuje to tradycji kulinarnych swego sąsiada – Teksasu. Wyróżnia ją prostota, zwykle przygotowuje się tu syte potrawy jednogarnkowe. Do lokalnych przysmaków zalicza się m.in. placek pszenny z wołowiną, crema de queso (zupę serową) i machaca con huevos (suszoną wołowinę z jajkami).

Środek Meksyku to kulturowy tygiel – również w kuchni doszukać się można nietuzinkowe wpływy indiańskie i europejskie. Dominują tu dania przyrządzane z warzyw i owoców, przede wszystkim pomidorów i fasoli, które dojrzewają w gorącym słońcu. W potrawach znajdziesz też smakowite owoce morza, ryby i… Gorzką czekoladę. Smażone żeberka i smażone ziemniaki to prosty, a jednocześnie wyborny specjał, którym delektują się przybysze ze wszystkich zakątków na kuli ziemskiej.

Dania charakterystyczne dla południa Meksyku często nawiązują do przysmaków wschodniego i zachodniego wybrzeża. Nie brak tu zatem ryb i owoców morza, nieraz wykorzystuje się owoce egzotyczne, z których komponuje się znakomite surówki, sałatki, dodaje do deserów czy orzeźwiających drinków. W niektórych regionach królują słodkości, w innych – ostre, wyraźne aromaty i przyprawy. Południe kraju słynie przede wszystkim z tamales, a więc smażonych liści kukurydzy z pikantnym chili i farszem z sera albo mięsa.

Zupa meksykańska – przysmak każdego łasucha

Jeśli chcesz przygotować swoim łasuchom kulinarną podróż do słonecznego Meksyku – sięgnij po przepis na najsłynniejszy przysmak regionu – zupę meksykańską z paprykową łopatką wieprzową i fasolą. Wszystkie świeże, smaczne składniki kupisz w sklepach Biedronka.

Przyda Ci się łopatka wieprzowa, pokrój ją w paseczki i wzbogać o ziołowe aromaty, bez których meksykańskie przysmaki nie istnieją. Uzupełnij mięso o liście laurowe, czosnek, solidną szczyptę soli i pieprzu. Możesz zdecydować się na pieprz cayenne, ale ostrożnie – jest wyjątkowo ostry. Jeśli masz ochotę – poeksperymentuj nieco i dodaj inne ulubione zioła, które podkreślą aromat nietuzinkowego dania. Gdy łopatka nabierze w garnku rumieńców, pora na kolejne, typowe dla Meksyku, składniki: cebulę, paprykę ostrą i słodką, koncentrat pomidorowy i pomidory z puszki. Po kilku minutach zalej je wywarem, dzięki któremu mięso stanie się miękkie i smaczne. Po 40 minutach gotowania wzbogać zupę fasolą, oregano i skosztuj jej.

Jeżeli masz ochotę urządzić prawdziwą meksykańską ucztę – serwuj zupę z uprażonymi kawałkami tortilli, startym serem i łyżką śmietany. W innej miseczce możesz podać sałatę lodową, rzodkiewkę i limonkę, które złagodzą intensywny, wyraźny smak specjału. Zaproś domowników na oryginalny obiad, który przeniesie ich na malownicze plaże „Meksykańskiej Riwiery”.

Komentarze