Miód pitny czyli dziedzictwo dawnych Słowian

Miody pitne

Niesamowite rodzaje polskich miodów pitny

Plemiona słowiańskie, które ponad tysiąc lat temu zapoczątkowały tradycję picia miodu dały współczesnym koneserom tego zacnego trunku wyśmienity prezent. Już w roku 966 podróżnicy hiszpańscy notowali, że w kraju Mieszka, obok żywności, mięsa, lasów i ziemi ornej jest obfitość miodu. Uważany za najstarszy napój alkoholowy na terenie Europy Zachodniej miód pitny, swoim wyjątkowym smakiem wyróżnia się spośród innych napojów a podawany przez wieki na królewskich stołach stał się symbolem dobrobytu i bogactwa polskich domów szlacheckich. Sienkiewiczowski Zagłoba nie rozstawał się ze swoim gąsiorkiem a również dziś – choć pity nieco rzadziej- miód uważany jest za jeden z ważniejszych elementów, towarzyszących polskiej historii.

Rodzaje miodów

Miodosytnictwo jak nazywamy wyrób pitnego miodu wyróżnia kilka ich rodzajów. Najmocniejszymi miodami są półtoraki a razem z dwójniakami, ze względu na swoją moc nazywane są miodami królewskimi. Piątaki i czwórniaki to miody wytrawne, tworzone z myślą o niecierpliwych odbiorcach, bo te dojrzewają najszybciej.

Dziś miody pitne przegrywają z tańszym alkoholem ale pijąc każdy z nich nigdy nie poczujemy tych wrażeń, które towarzyszą królewskim miodom. Złotego koloru, aksamitnego smaku i niezwykłego aromatu nie da się porównać z żadnym innym napojem. Prawdziwie szlacheckie pochodzenie miodów podkreślają kamionki i tradycyjne kształty butelek, w których dzisiaj można kupić miody.

Miody pitne to nie tylko polskie tradycyjne produkty, ale również zdrowa żywność

W 2008 roku zostały zarejestrowane przez Komisję Europejską jako Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Są przepyszne! Nie ma to jak wieczór, dobra muzyka i miód pitny! Miód pitny ponad wszystko!

Komentarze