Zespół i partnerzy Smaków z Polski to autorzy piszący dla Was artykuły, fotograficy robiący zdjęcia, które możecie oglądać na naszym portalu, graficy, którzy przygotowują dla Was treść miłą dla oka oraz cały szereg techników, którzy pracują nad funkcjonowaniem strony i jej kształtem.

Każdy z nas daje z siebie wszystko, żeby zapewnić Wam najwyższej jakości materiały na najciekawsze tematy. Poniżej znajduje się krótki opis naszego zespołu wraz z danymi potrzebnymi do kontaktu. Jeśli chcesz może skorzystać z naszych usług również na swojej stronie, w swojej gazecie czy jakikolwiek inny sposób. Pamiętaj – Smaki z Polski są zawsze otwarte na współpracę!

Mam nadzieję, że polubicie naszą załogę i tych, którzy z nami współpracują. Jeśli macie jakieś sugestie co artykułów, zdjęć lub czegokolwiek innego możecie spokojnie do nas pisać. Być może są tematy, które chcielibyście opisać? Piszcie śmiało!

Możecie również dołączyć do naszego zespołu, wystarczy dać nam znać na adres: biuro@smakizpolski.com.pl

Wydawca: Phalakros Dawid Brandebura, ul. Batalionów Chłopskich 24, 61-695 Poznań.

Redakcja Smaków z Polski: ul. Batationów Chłopskich 24, 61-695 Poznań.

Smaki z Polski numer ISSN 2353-4907

Bartosz Malak
Bartosz Malakfotoreporter
Bartosz Malak – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zawodowo zajmuje się pozycjonowaniem i optymalizacją serwisów internetowych. Fan nowoczesnych technologii oraz alternatywnej turystyki. Jego największą pasją jest eksploracja miejsc opuszczonych. Lubi zboczyć z tzw. „szlaku”, by odkrywać stare szpitale, fabryki czy pałace, o których świat już zapomniał. Dostrzega w z pozoru obskurnych budynkach piękno i klimat dawnych czasów. Założyciel projektu Fotokomórka mającego na celu

promować fotografię komórkową. Uważa, że nie aparat czyni fotografem, a wrażliwość na piękno i chęć jego uwiecznienia. Od niemal trzech lat z telefonem w dłoni, przemierza Polskę i Europę w poszukiwaniu inspiracji do zdjęć. Poprzez swoją stronę chce pokazać, co kryją w swych wnętrzach ogromne pałace, majestatyczne świątynie czy wygaszone zakłady pracy.

fotokomorka.com

facebook.com/Fotokomorka

Anna Białka
Anna Białkaredaktor
Jestem studentką UAM, IV roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej ze specjalizacją reklama i promocja. Dotychczas miałam okazję udzielać się w radiu RMF.FM, Radiu Rotunda, jako reporter oraz Radiu Meteor w sekcji marketingowej. Posiadam również doświadczenie na stanowisku copywritera. Kocham psy i uwielbiam spać.
Adrian Cieśliński
Adrian Cieślińskiredaktor
Jestem Adrian. Zajmuję się historią i kulturą Prasłowian. Poszerzanie wiedzy na temat Słowian rozpocząłem trzy lata temu tworząc Facebookowy Fanpage „Mity Słowian”, a także działając w grupie Rekonstrukcyjnej „Plemię Pilsian”. Historia naszych przodków jest całym moim światem, studiuję kolejne księgi tej wspaniałej kultury z olbrzymią pasją.
Prowadzi stronę: Mity Słowian
Agnieszka Kaczmarek
Agnieszka Kaczmarekredaktor
Z wykształcenia artysta-plastyk – ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, z powołania Matka Polka – pracuje na co dzień z dziećmi, prywatnie „człowiek-orkiestra z ADHD” – z szaleńczym zapałem próbuje w życiu wszystkiego po trochu. Najwierniejsza jest jednak gotowaniu (wszędzie, w każdych warunkach, ze wszystkiego co pod ręką), podróżom (wyznając zasadę turystyki chaotycznej), fotografii i malarstwu. Przygodę kulinarną „na poważnie” zaczęła, gdy postanowiła napisać pracę magisterską na temat Estetyki Kulinarnej i tożsamości kulinarno-kulturowej Polaków. Temat się obronił, a potrzeba poszukiwań pozostała… i tak oto powstał fanpage Estetyka Kulinarna na facebooku a po roku od obrony współpraca z portalem Smaki z Polski.
Anna Bieńkowska
Anna Bieńkowskaredaktor
Piwoszka i pasjonatka sztuki piwowarskiej. Udowadnia, że w piwnym świecie zdominowanym przez mężczyzn, kobiece spojrzenie również ma znaczenie. Lubi oglądać, wąchać i smakować piwo, doceniając każdy element jego receptury. Zawodowo przekonuje niedowiarków, że piwo może być prawdziwie eleganckim i złożonym napojem. Z branżą piwną związana od 4 lat, swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się w poznańskiej Centrali Piwnej.
Anna Rumińska
Anna Rumińskaredaktor
Anna Rumińska: architektka, projektantka ogrodów, antropolożka kultury i biesiady, publicystka, konsultantka, naukowczyni, trenerka, fotografka, kucharka, kolekcjonerka, rękodzielniczka, właścicielka i liderka grupy eMSA Inicjatywa Edukacyjna oraz inicjatyw prowadzonych w ramach tej grupy: Chwastożercy, Splot Szewska, Hala Targowa Wrocław Reaktywacja, KOSy-apcykling-upcycling, Solpol Pop House, Małe Przedszkola Turystyczne i in. Pionierka pozaformalnej edukacji architektonicznej w Polsce, zajmuje się przestrzenią publiczną, antropologią pospolitych, nieuprawnych roślin jadalnych, uniwersalnym dizajnem, placemakingiem (miejscotwórstwem), ławkologią, antropologią codzienności, antropologią przestrzeni publicznej, edukacją przestrzenną, kulturową i pro-społeczną, autorka pracy doktorskiej nt. antropologii przestrzeni publicznej miasta. Lobbystka ruchu pieszego, polityki targowej miast oraz dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, szczególnie regionu Dolnego Śląska, z którego pochodzi. Liderka i reaktywatorka convivium Slow Food Dolny Śląsk, była działaczka Slow Food Youth Wrocław, stypendystka Uniwersytetu Wrocławskiego, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Slow Food International, autorka publikacji „Antropologia podwórka”, „Wstęp do ławkologii”, „Antropologia przestrzeni publicznej Wrocławia”, „Chwasty w przestrzeni publicznej”, „Kontekst chwastologiczny”, „Dlaczego jemy chwasty” i innych.
Jacek Czubacki
Jacek Czubackiredaktor
Jestem absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyłem 3-letnie studia licencjackie na kierunku geografia, specjalność: turystyka.
Tematem mojej pracy licencjackiej był: „Wpływ zbiornika Czorsztyńskiego na rozwój ruchu turystycznego”. Obecnie kontynuuję studia na tym samym kierunku na studiach magisterskich.
Pasjonuję się historią, turystyką, podróżami, sportem w szczególności piłką nożną. Lubię dobrą muzykę i filmy, w szczególności historyczne, kryminalne, komedie i sci-fiction. Także lubię gotować i próbować różne smaki.
Obecnie w wolnym czasie prowadzę stronę związaną z historią pod tytułem „Historia zapomniana i mniej znana” na facebooku oraz na wordpressie. Stronę pierwotnie była poświęcona zapomnianemu udziałowi Wojska Polskiego na froncie wschodnim podczas II wojny światowej. Jednak na stronie nie ograniczam się tylko do tego tematu, również przedstawiam inne zapomniane lub mało znane wydarzenia, a także różne ciekawostki.
Joanna Włodarska
Joanna Włodarskaredaktor
Joanna Włodarska – twórczyni Akademii Siedliska pod Lipami, dziennikarka kulinarna i reporterka przemierzająca Polskę w poszukiwaniu ducha slow, ciekawych ludzi, miejsc i…serów. W Akademii Siedliska pod Lipami, na warsztatach organizowanych w różnych zakątkach Polski uczy jak samemu, w domu robić sery podpuszczkowe i piec prawdziwe chleby na zakwasie oraz jak wykorzystać kulinarnie, rosnące wokół zioła i wszędobylskie lecz jadalne „chwasty”.
Zapraszam na stronę Siedliska
Karolina Kowalska
Karolina Kowalskaredaktor
Karolina to zderzenie artystycznej duszy z umysłem ścisłym. Fotografka i testerka aplikacji. Uwielbia jeździć po Polce z aparatem w ręce i fotografować najpiękniejsze zakątki naszego kraju. Wiecznie uśmiechnięta optymistka.

W swoich zdjęciach ukazuje polskie tradycje i zwyczaje. Lubi gdy zdjęcia mają klimat. Ma głowę pełną pomysłów, które stopniowo realizuje. Prowadzi swoją stronę internetową oraz fanpage na facebooku gdzie na bieżąco zamieszcza zdjęcia ze swoich fotograficznych projektów: Fotografia Karoliny Kowalskiej

Jest absolwentką Politechniki Wrocławskiej. W wolnych chwilach realizuje się jako testerka aplikacji webowych.Lubi pić kolorowe drinki. Lubi również je przygotowywać i częstować znajomych.

Katarzyna Zarówna
Katarzyna Zarównaredaktor
Gdyby ktoś wpadł na pomysł zorganizowania mistrzostw świata w jedzeniu i w spaniu zajęłaby pierwsze a nawet drugie i trzecie miejsce. Ukończyła Uniwersytet Adama Mickiewicza na kierunku promocja i reklama oraz Wyższą Szkołę Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu na kierunku dziennikarstwo. Pracowała już chyba w każdej branży, ma duże doświadczenie w pisaniu artykułów i tekstów copywriterskich. Jej pasją jest pisanie – zwłaszcza felietonów. Może to robić wszędzie i o każdej porze ( jeżeli tylko pod ręką ma coś do jedzenia). Oprócz jedzenia lubi również gotować, robić zdjęcia i podróżować. Interesuje się językiem i kulturą Francji. Pasjami ogląda jeden z najbardziej ekscytujących sportów na świecie – skoki narciarskie. Gdyby żyła przed wojną umówiłaby się z Mieczysławem Foggiem. Na Smakach z Polski zajmuje się szeroko pojętym marketingiem, pisze teksty sypie pomysłami na przygotowywanie potraw oraz na spotkania z ciekawymi ludźmi.
Chcesz nawiązać kontakt z działem kultury? Napisz do Kasi! k.zarowna@smakizpolski.com.pl
Klaudia Bąk
Klaudia Bąkredaktor
Bloga nigdy nie chciało mi się prowadzić, o innych formach udzielania się w sieci (lub gdziekolwiek indziej) nie wspomnę. Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie redaktor naczelny, który dołożył naprawdę wielu starań, aby przekonać mnie bym dołączyła do zespołu.
Muszę przyznać, że coraz bardziej mi się tu podoba. Przede wszystkim dlatego, że jako swoje zdjęcie wynegocjowałam mój ulubiony obrazek Succubusa…
Taka jest o mnie prawda: jestem wściekłą wiedźmą po ASP w Poznaniu, mam rogi, skrzydła i długi, zakończony ostrzem ogon. Cały czas czekam na wiedźmina, który na mnie zapoluje, bo dosyć mam karmienia się mięczakami. I wcale nie mówię tu o mięśniach!
Uwielbiam fantastykę, polską i nie tylko. Nie znoszę robić sobie zdjęć. Nie mam kont w mediach społecznościowych. Lubię czytać, czytać i czytać. Czasami obejrzę jakiś film, ale tak naprawdę w wolnym chwilach odwiedzam przeróżne światy i tam najlepiej mnie szukać!

Całuje piekielnie
Klaudia Bąk

Krzysztof Stępniak
Krzysztof Stępniakredaktor
Robiłem w życiu zbyt wiele rzeczy żeby o wszystkim pisać, i planuję zrobić jeszcze kilka. Jednak pierwszą, którą zaraził mnie mój ojciec jeszcze na początku podstawówki była fotografia. Nigdy nie zostałem zawodowym fotografem, ale gdzieś w tle cały czas przewijało się robienie zdjęć. W końcu ewoluowało w filmowanie.
Drugą pasją która trwa już od kilkunastu lat jest rekonstrukcja historyczna. Kiedy w 2001 roku w moim mieście zorganizowano turniej rycerski pojechałem tam zarówno z ciekawości, jak i z chęci zrobienia ciekawych zdjęć. Pojechałem i… zostałem :). Zostałem w rzeczywistości która zawsze mnie pociągała. Zamieniłem plastykowe zabawki z czasów dzieciństwa w pełnowartościowe uzbrojenie i strój z przełomu XIV i XV wieku. Kiedy tylko mogę wyjeżdżam na turnieje. Organizuję również pokazy dzieląc się swoją pasją i przekazując wiedzę której próżno szukać w szkolnych podręcznikach i filmach.
Lubię podróże, piwo i dobrą kuchnię. Czasem nawet próbuję coś gotować.

Kontakt:
727-696-213
vimediart@gmail.com

Łukasz Wantuch
Łukasz Wantuchredaktor
Ślązak z urodzenia, obywatel Świata z wyboru. Władca absolutny swojej kuchni. Gotujący tata i mąż, który poprzez poznawanie wciąż nowych smaków, eksperymenty w kuchni i podróże próbuje odnaleźć ten właściwy przepis na życie.
Jeszcze nad tym przepisem pracuję, ale mam już wiele niezbędnych składników. Najważniejszym jest rodzina, ukochany pięcioletni urwis i żona. Dalej, a jednak w prawie identycznych proporcjach wpadają do miski przyjaciele. Nie jest ich wielu, bo tych prawdziwych nigdy wielu być nie powinno, bo przecież nikt nie chce zakalca.
Dodatkami do wszystkiego jest dobra książka, film i odmóżdżające seriale komediowe, które oglądam pomiędzy 1, a 2 w nocy, bo nie mam czasu o innej porze, a przecież mam tyle rzeczy do zrobienia, że nawet gdy odpoczywam to odpoczywam aktywnie.
Wolę gotować, sprzątać i prasować, niż grzebać w silniku, czy naprawiać szafkę w domu. Totalnie nietechniczny jestem.
Półtora roku temu zmieniłem swoje podejście do życia i w końcu zacząłem żyć. Pozbyłem się 43 niepotrzebnych kilogramów, poukładałem na nowo piramidę wartości i trwam tak szczęśliwszy, bo w końcu z czasem dla najbliższych realizuje się w tym co kocham robić.
Mam wiele pomysłów, jednak jest ich za dużo w tej samej czasoprzestrzeni. Widocznie za małą pojemność ma na to wszystko moja karta pamięci, bo nigdy nie byłem w stanie odtworzyć tak w 100% swoich potraw. Dlatego m.in. powstał mój blog. Jest to publiczny notes z własnymi przepisami.
A skąd się wzięło „baRepas”? O tym przeczytajcie sobie już na moim blogu, na który Was serdecznie zapraszam.

Niech smak będzie z Wami!
Łukasz Wantuch vel baRepas”

Maciej Ignacy Kasprzak
Maciej Ignacy Kasprzakredaktor
Od lat związany z jednym z największych dwutygodników ukazujących się w Wielkopolsce POWIATY-GMINY, współpracujący z portalami informacyjnymi echopoznania.pl (nieistniejący już) oraz z serwisem informacji lokalnych NOWINY LOKALNE, gdzie relacjonuje, fotografuje najważniejsze wydarzenia muzyczne, sportowe, kulturalne, społeczne, targowe nie tylko o zasięgu lokalnym.
Prywatnie miłośnik białych win i ciemnych piw i oczywiście tematów kulinarnych. Amatorsko ugotuje i z fotografuje wszystko, co nadaje się do zjedzenia. Wspólnie z portalem Smaki z Polski wyrusza w świat kuchni by odkryć nowe ciekawe smaki, oraz przygotuje dla Państwa fotograficzną relację z wydarzeń gdzie smak i kuchnia będą tematami przewodnimi.
Magdalena Gajdzińska
Magdalena Gajdzińskaredaktor
Z wykształcenia i zamiłowania artysta plastyk. Po skończeniu Liceum Plastycznego w Supraślu, ukończyła Prywatny Collage Plastyczny w Warszawie, a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu (kierunek Grafika – specjalizacja Komunikacja Multimedialna).
12 lat pracy w agencjach reklamowych (jako grafik – projektant i ilustrator), odcisnęło dość duże piętno na jej psychice, ale też dało solidną bazę i przygotowanie do samodzielnej pracy. Dlatego porzuciła życie w mieście, zamieszkała na wsi i w pięknych okolicznościach przyrody (w otulinie Puszczy Knyszyńskiej), zaczęła nowe życie. Dziś jest wolnym strzelcem – freelancerem i chyba dość szczęśliwym człowiekiem. Na co dzień dużo projektuje, piecze chleb, zajmuje się ceramiką artystyczną oraz wszelkimi innymi formami rękodzieła. Dzień zaczyna od przebiegnięcia kilku kilometrów. Łapie endorfiny, od których jest uzależniona. Cierpli też na chroniczne ADHD twórcze.
Jest autorką wszelkich grafik na portalu Smaki z Polski
Jest w stanie zaprojektować wszystko. Nawet to, czego nikt inny jeszcze nie zaprojektował!
Kontakt: info@decofabryka.pl
Magdalena Majewska
Magdalena Majewskaredaktor
Z zawodu jestem psychologiem, a studia skończyłam na tyle dawno, że spokojnie mogę używać stwierdzenia „za moich czasów…” Na co dzień pracuję w swoim zawodzie, z powodzeniem niosąc pomoc dzieciom i młodzieży borykającym się z wszelkiego typu trudnościami, dysfunkcjami i zagrożeniami jakie stawia przed nimi życie w niewłaściwie przez nich rozumianym świecie dorosłych…
Jestem niepoprawną gadułą z bogatą wyobraźnią, która myśli niewypowiedziane przelewa na papier. To m.in. z tego powodu powstał mój blog „Czary – gary w kuchni”. Inną przyczyną była miłość do gotowania – sprawia mi ono wiele przyjemności dlatego traktuję je jak zabawę, relaks, okazję do eksperymentowania, a co bardziej cieszy zdecydowanie udanego. Często staję w kuchni, rozglądam się w koło i działam na zasadzie „co ja tu mam i co by mogło z tego powstać…” i powstaje, a wraz z pomysłami pojawia się zachwyt jedzących. Jako dziecko gotowałam z babcią i wiele się od niej nauczyłam, teraz gotuję z moją córką, która jest moją siłą napędową do wszelkich działań jakie podejmuję. Nie wyobrażam sobie, że mogłaby mnie dopaść bezczynność, najlepiej odzwierciedla to mój kalendarz… Z kolei umiejętność dostrzegania we wszystkim pozytywnych aspektów pozwala mi brnąć do przodu mimo przeciwności losu…
Mój blog: Czary 0 gary w kuchni
Małgorzata Kaczmarczyk
Małgorzata Kaczmarczykredaktor
Propaguję powrót do tego, co przez tysiące lat dobrze służyło ludziom, a zostało niesłusznie zapomniane. Szerzę wiedzę na temat ziół – tych, które każdy może z powodzeniem i bezpieczeństwem stosować. Na posiadanej powierzchni kilku ha pragnę stworzyć ogród ziołowy w naturalnej przestrzeni sadów, lasu, łąk, mokradeł – to wszystko dla ziół, by móc je pokazywać i ocalić od zapomnienia. Na swoim blogu www.ziolowawyspa.pl piszę o ziołach i ich praktycznym zastosowaniu w kuchni, kosmetyce, aptece. Dzielę się też z czytelnikami swoimi przemyśleniami, recenzjami książek, zachwytami, bo ziołowa wyspa to wyspa miłości, akceptacji i spokoju – by mnie i wam się po prostu dobrze żyło.
Zapraszam na warsztaty zielarskie do Beskidu Wyspowego.
www.ziolowawyspa.pl
malgokacz@gmail.com
Marta Czernik
Marta Czernikredaktor
„Kobieta, mama czteroletniego Franka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzależniona od gotowania i pieczenia. Autorka bloga (nie) tylko kuchnia. Kuchnia jest dla niej rodzajem terapii, rozwiewającej smutki i troski codziennego życia. Stawia na jakość a nie ilość. Podejmuje walkę z wszechobecną „chemią” w żywności. Ufa jedynie domowym wyrobom. Najbardziej ceni pochwały z ust dzieci. Gorzej znosi krytykę. Jest mistrzynią wynajdywania potraw dla Niejadków.
Obok gotowania i pieczenia, zajmuje się zgłębianiem „fenomenu” III Rzeszy oraz oddaje się grze w Piotrusia Pana.”
Marzena Szkodzińska
Marzena Szkodzińskaredaktor
Urodziłam się w Szczecinku, pięknym malowniczym miasteczku. Tu poznałam miłość swego życia i urodziłam synka. Z czasem przeniosłam się wraz z rodzinką do Bydgoszczy wcale już nie takiej malowniczej, chociaż wciąż się zmienia na plus i mnie zaskakuje.

Długo szukałam swojej prawdziwej pasji, skończyłam studium kosmetyczne w Poznaniu i studium masażu w Bydgoszczy. Interesuje mnie wiele rzeczy – dobry film, uwielbiam książki zwłaszcza kryminały i horrory :-) lubię dobrą muzykę i wciąż odkrywam nowe dźwięki chociaż moje serce należy od dawna do Depeche Mode. Kocham gotować i to jest moja prawdziwa pasja, lubię poznawać nowe smaki i eksperymentować z produktami w mojej kuchni. Mogłabym w kuchni spędzać całe dnie i nawet noce gotując coś pysznego. Czasem jak coś wyczaruję to sama jestem zaskoczona smakiem. Czytam dużo na temat zdrowego odżywiania, czytam etykiety w sklepach i używam polskich produktów, na balkonie sadzę zioła i robię własne przetwory co wywołuje czasem uśmiech zdziwienia na twarzach innych, ale ja lubię wiedzieć co jem, mam bzika na punkcie mojego psa rasy Jack Russell Terrier. Jest tak zwariowany i pozytywnie zakręcony jak ja. W poprzednim wcieleniu byłam chyba czarownicą bo często wyprzedzam fakty :-) tak przynajmniej mówią moi znajomi :-)

Obecnie pracuję jako pracownik biurowy :-) i przekładam stosy papierów, lubię swoją pracę, lubię ludzi, ale czuję, że nie powiedziałam jeszcze ostatniego słowa.

Z mojej pasji gotowania i smaku powstał blog, na który zapraszam https://kulinarneszalenstwamaniusi.blogspot.com/
Kontakt – szkodzinska.marzena@gmail.com

Monika Gackowska
Monika Gackowskaredaktor
Dietetyk kliniczny, dietocoach z pasją i powołaniem. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum w Bydgoszczy, kierunek dietetyka – specjalność dietoterapia oraz żywienie w sporcie. Laureatka II edycji ogólnopolskiego konkursu żywieniowego Natalia Honorata Witalna organizowanego przez firmę Nestlé. Aktualnie studentka V roku analityki medycznej, wykładowca na Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Czynna uczestniczka licznych międzynarodowych konferencji, kongresów i szkoleń z zakresu dietetyki. Swoją praktyczną wiedzę zdobywała podczas praktyk studenckich w poradniach dietetycznych oraz diabetologicznych a także udzielając indywidualnych porad żywieniowych jako konsultant portalu medycznego www.prozdrowie.pl. Bogate doświadczenie w powadzeniu warsztatów (z młodzieżą szkolną), szkoleń i sesji dietocoachingowych. Jej motto brzmi: „im prościej, tym lepiej – im bardziej naturalnie, tym zdrowiej. Kluczem do trwałego sukcesu jest zmiana nawyków żywieniowych”. Uzależniona od biegania, uczestniczka półmaratonów, której marzeniem jest przebiegnięcie maratonu.
Założycielka poradni dietetycznej DietoStrefa w Bydgoszczy.
Na portalu Smaki z Polski zajmuje się szeroko pojętą tematyką zdrowego odżywiania.
Strona internetowa DietoStrefy jest w fazie przygotowań, na dzień dzisiejszy dysponuję jedynie funpage na fb 😉
Paulina Krawczyk
Paulina Krawczykredaktor
Mama dwójki najwspanialszych chłopców na świecie 2-letniego Marka i niespełna rocznego Michałka.
Niepracująca w kierunku ukończonej szkoły . Miłośniczka gotowania..
W potrawy które tworzę wkładam serce.
Staram się zaspokajać najbardziej zachcianki moich najbliższych, by na ich twarzach gościł promienny uśmiech.
W swojej kuchni łączę wszystko co się da.
Eksperymentuję.
Z mojej pasji powstał blog kulinarny www.smaczneprzepisy.com.pl
Piotr Gajdziński
Piotr Gajdzińskiredaktor
Rocznik 1964. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziennikarz, pracował m.in. w „Expressie Poznańskim”, tygodniku „Wprost”, „Reklamie Plus”, „Rzeczpospolitej”. Publikował w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, tygodniku „Cash”, „Życiu Gospodarczym”, „Magazynie Rzeczpospolitej”. Od kilku lat współpracuje z miesięcznikiem „Odra”.
Autor książek: „Niewinny morderca”, „Balcerowicz na gorąco”, „Imperium plotki, czyli amerykańskie śniadanie z niemowląt” (o roli plotki w życiu publicznym), „Prowokacji” (o roli prowokacji w życiu publicznym), „Anatomii zbrodni nieukaranej” (o nierozliczeniu z komunizmem), „Sztuka przywództwa. Piłsudski”. Obecnie kończy biografię Edwarda Gierka, byłego I sekretarza KC PZPR.
W latach 1999-2010 pracował najpierw w Wielkopolskim Banku Kredytowym, a później w Banku Zachodnim WBK. Był rzecznikiem prasowym, odpowiadał za public relations oraz komunikację wewnętrzną. Obecnie prowadzi własną firmę PR Gajdziński Brand.
Żonaty, dwoje dzieci.
Piotr Machnowski
Piotr Machnowskiredaktor
Zawodowo trzyma się cyferek, w kuchni nie obowiązują żadne ramy. Oderwany od cyca, wypracował umiejętność przetrwania (gotowania) w warunkach ograniczonych zasobów oraz zwiększonemu zapotrzebowaniu na kalorie podczas treningów sportów walki (nie mylić ze sztukami walki), że o uzależnieniu od dobrego smaku nie wspomnę. Umiejętność tą, zgodnie z profilaktyką zdrowotną, cały czas rozwija w nowych kierunkach.
Zapraszam na mój blog
Ratomir Wilkowski
Ratomir Wilkowskiredaktor
Wykształcenie wyższe, absolwent APS Warszawa. Rodzimowierca. Od kilkunastu lat żerca przy Rodzimym Kościele Polskim. Wieloletni redaktor i felietonista (w tym autor głównych zmian w znowelizowanej w 2013 r. broszurze programowej związku). Pomysłodawca i współorganizator licznych projektów rodzimowierczych, takich jak regionalne, e-mailowe grupy dyskusyjne (2007 r.) czy Stołeczny Marsz Powitania Wiosny (2011 r.). Główny koordynator przeprowadzonego w 2013 r. I-go Ogólnopolskiego Zjazdu Rodzimowierczego w Łodzi.
Szymon Gilis
Szymon Gilisredaktor
Szymon Gilis, urodzony w Łodzi lecz mieszkający w Dąbrowie Górniczej, malowniczo położonym mieście gdzie wszędzie jest blisko. Samozwańczy szef kuchni własnego domu, gdzie dzieją się rzeczy niesamowite, łączone
są smaki tak niesamowite że czasami sam szef nie wie co z tego wyjdzie.
Pasją jedzenia zaraził mnie mój ojciec pokazując podstawy gotowania oraz przekonując że nie ma czegoś takiego jak zły smak, czasami po prostu trzeba do niektórych smaków dojrzeć. Moim celem jest idealne połączenie smaku, zapachu, faktury oraz wyglądu potrawy, a to wszystko na bazie kuchni, naszej polskiej, która według mnie jest jedną z najznamienitszych a jeszcze tak bardzo nie odkrytą, nawet przez rodaków.
Za punkt honoru daję sobie przedstawienie zapomnianych już potraw, napitków oraz deserów, które na przełomie dziejów Polski zostały zapomniane z bliżej mi nie określonych przyczyn!
Walenty Kania
Walenty Kaniaredaktor
Walenty Kania (ur. 1980 w Zakopanem) – z wykształcenia technolog żywności i zootechnik, z pasji kucharz, podróżnik i miłośnik wszelakich dziwactw kulinarnych. Ukończył Technikum Technologii Żywności w Nowym Targu oraz Wydziały Hodowli i Biologii Zwierząt na Akademii Rolniczej w Krakowie i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Autor unikatowych opracowań badawczych Perlice i ich znaczenie w przemyśle drobiarskim oraz Porównanie presji drapieżników na lęgi bażantów. Autor dwóch książek kulinarnych Kuchnia dla odważnych. Podroby oraz Kuchnia dla odważnych. Raki. Szlify kucharskie zdobywał podczas wielokrotnych podróży kulinarnych po Europie, Azji i Australii.

Zapraszam na moją stronę: Kuchnia dla odważnych

Patryk Brandebura
Patryk Brandeburawspółpracownik
Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunkach Bezpieczeństwo Narodowe i Zarządzanie Kryzysowe. Współpracuje w zakresie zapewnienia sprawnego funkcjonowania portalu pod względem technicznym.

W wolnych chwilach aktywnie zajmuje się sportem.

Wiesław Kot
Wiesław Kotredaktor
Urodził się w roku, kiedy Wajda nakręcił „Popiól i diament” i od tej pory nie przestaje prześladować polskiego kina zjadliwymi, acz rzeczowymi, recenzjami. Za co kino powinno mu zafundować skromny postument w ustronnym miejscu, bo jednak je dyscyplinuje. Z 15 lat jako szef działu kulturalnego we „Wprost”, jakieś cztery jako takiż szef w „Newsweeku”. Poza tym wykłada – zawsze dla 15 osób, które akurat bardzo spieszą się na tramwaj, na UAM w Poznaniu i licznych uczelniach peryferyjnych. Gdzie pospiech w trakcie jego wykładów jest podobny. Napisał ze 20 książek (różne wydania), ale nie trzyma ich w domu, bo mu żal miejsca na półce, które mógłby zająć o wiele bardziej niezbędny „Słownik wyrazów obcych”. Jak przyjeżdża telewizja, to się wypowiada. W każdych warunkach atmosferycznych. Ostatnio doszło do awantury, ponieważ kierownictwo z centrali zagroziło panu kamerzyście, że jak jeszcze raz pokaże tego samego Kota, który się wypowiada na tle tej samej fasady, to może sobie szukać innej roboty. Więc teraz wywożą go do pobliskiego lasu. Albo to on jeden? A weźmy księdza Jerzego…
Witold Jabłoński
Witold Jabłońskiredaktor
Witold Jabłoński: Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim, sekretarz Jerzego Andrzejewskiego, w latach 1995–1997 dziennikarz i recenzent teatralny Gazety Wyborczej oraz publicysta dodatku kulturalnego „Verte”. Od 1998 dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki w łódzkim urzędzie miejskim, od 1999 do 2003 dyrektor Śródmiejskiego Forum Kultury, zwolniony z tej posady przez ekipę prezydenta Jerzego Kropiwnickiego. Zdaniem pisarza, jest to wynik oskarżeń o antykościelność powieści Uczeń czarnoksiężnika. Z drugiej strony rzecznik prezydenta Łodzi twierdzi, stało się tak ponieważ dom kultury nie przynosił spodziewanych dochodów.
Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od 1996 roku.
Laureat nagrody Towarzystwa Kultury Teatralnej za osiągnięcia w dziedzinie prasa popularyzatorem teatru. Powieść Fryne hetera była nominowana do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego.

Witold Jabłoński na portalu Smaki z Polski

Jakub Napoleon Gajdziński
Jakub Napoleon Gajdzińskiredaktor naczelny
Absolwent Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, Yeditepe Universitesi w Stambule i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Magister politologii, specjalności: marketing polityczny i zarządzanie zasobami ludzkimi. Temat pracy magisterskiej to: Mechanizm samoregulacji demokracji.
Współzałożyciel i redaktor naczelny portalu Smaków z Polski. Prowadzi również zajęcia w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Współpracuje również z firmą Caspar TFI. Jest współwłaścicielem Smaków z Polski oraz Prosto od Producenta – projektu, który jeszcze powstaje.
Wielokrotnie podejmował temat ruchów społecznych i ich wpływu na współczesne systemy demo-liberalne zarówno podczas konferencji i w publikacjach naukowych oraz na Międzynarodowym Kongresie Socjologicznym w Uppsali w 2013 roku oraz w publikacjach prasowych. Publikuje na łamach m.in. Gazety Wyborczej, Odry, Rzeczpospolitej, Analiz Online i Głosu Wielkopolskiego. Laureat nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 2011 „Dziennikarskie koziołki”.
Współautor takich pozycji jak „Edukacja Obywatelska. Rekonstrukcje – krytyka – interpretacje”, „Ekonomiczno-zarządcze problemy w gospodarce” i „Społeczeństwo sieciowe – między wolnością a zniewoleniem”.
Do jego zainteresowań naukowych można zaliczyć ekonomię polityczną, teorię prekariatu oraz zakres i wpływ funkcjonowania ideologii współcześnie.
Do zainteresowań pozanaukowych należy wpisać przede wszystkim archeologię okresu wczesnośredniowiecznego, fantastykę i science-fiction. Poza tym uwielbia grać na play station, słuchać George’a Carlin’a i zwiedzać świat. No i dobrze się bawić! W wolnych chwilach malarz.
Nigdy nie odmawia różańca, piwa i cebulo!
Prowadzi również blog w serwisie natemat.pl, gdzie pisze o Kulinarnej Historii Polski! Zapraszamy serdecznie!
Dawid Brandebura
Dawid BrandeburaCEO
Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego, magister zarządzania, specjalność: zarządzanie małym i średnim przedsiębiorstwem. Uczestnik wielu szkoleń i kursów dotyczących biznesu i przedsiębiorczości. Ukończył studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Projektami IT prowadzone na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu przez specjalistów z branży. Posiada międzynarodowy certyfikat Foundational Tenstep Project Management. Praktyk zarządzania projektami oraz start-upowiec. W zarządzaniu i biznesie najbardziej pociąga go Creatio ex nihilo.
Pomysłodawca, współzałożyciel i współwłaściciel Smaków z Polski.
Uwielbia eksperymentować w kuchni i biznesie. W wolnych chwilach performer. Pisze na temat sedna polskiej kuchni.