Plyndze to inaczej placki ziemniaczane. Przepis na potrawę pochodzi z województwa wielkopolskiego, lecz zawiera w sobie węgierską nutę.
Placki ziemniaczane zwykle podaje się z kwaśną śmietaną. W tej wielkopolskiej wersji potrawy dodaje się nutę węgierską w postaci prostego gulaszu. Głównymi składnikami są starte surowe ziemniaki z dodatkiem cebuli, oraz jajka. Na Podlasiu dodawana jest odrobina pieprzu i majeranku.
Plyndze podawane być mogą z różnego rodzaju sosami, gulaszem, kwaśną śmietaną, cukrem oraz, zwłaszcza w Polsce, z konfiturą z przetartymi jabłkami lub z białym serem. Nawet dodatkiem do placków ziemniaczanych jest cukier.
.
Składniki:
- 300 g wołowiny
- 1 mała zielona papryka
- 1 mała czerwona papryka
- 250 g ziemniaków
- 1 jajko
- 200 g mąki
- sól
- pieprz
- papryka ostra
- majeranek
- 2 cebule
- 3 ząbki czosnku
- olej
.
Sposób przygotowania:
Ziemniaki obieramy i ścieramy na tarce. Dodajemy mąkę, wbijamy jajko, dodajemy soli i przypraw. Starannie mieszamy ciasto. Nakładamy kawałek na łyżkę i umieszczamy na rozgrzanym tłuszczy formułując placki. Kiedy brzegi będą zarumienione przewracamy na drugą stronę. Mięso kroimy na kawałki, posypujemy mąką i smażymy na gorącym tłuszczu. Dodajemy pokrojoną cebulę i czosnek. Paprykę kroimy w małe kawałki i wrzucamy do mięsa. Doprawiamy do smaku. Dolewamy odrobinę wody i dusimy do miękkości. Plyndze podajemy z gulaszem.
.
Smacznego!
Dawid Brandebura