18 października w Oleśnicy na Dolnym Śląsku odbyła się XI Międzynarodowa Gala Boksu. Na ringu stoczonych zostało osiem pojedynków. Walczyli ze sobą zawodnicy z Polski, Kazachstanu, Niemiec i Ukrainy – nie tylko mężczyźni ale również kobiety.

Podczas gali został również uhonorowany polski medalista olimpijski – Wojciech Bartnik. Został nagrodzony tytułem honorowego prezesa Dolnośląskiego Okręgowego Związku Bokserskiego.To dzięki niemu miałem okazję poczuć sportowe emocje i podejsć do ringu. Z jednym z sędziów natomiast, zjadłem najlepszy bigos na Dolnym Śląsku w stołówce dla sportowców. Moja żona zawsze ekscytowała się boksem, ja wolałem nie narażać się kiedy bardzo mocno kibiciowała :) Sam lubię oglądać dobre walki ale z perspektywy fotografa było to zupełnie coś innego. 

Gala Boksu na SzP-6265

 Historia boksu współczesnego w pigułce

James Figg uznawany za pierwszego w historii mistrza bokserskiego Anglii, założył przy Tottenham Court Road w Londynie „akademię” boksu. Walczący nie nosili rękawic i zadawali ciosy dopóki któryś z nich nie został znokautowany lub opadł z sił. Jack Broughton, który w 1730 roku zastąpił Figga, przez 18 lat zachował mistrzowski tytuł i jako pierwszy skodyfikował podstawy zasad tego sportu. Wstrząśnięty śmiercią na ringu jednego ze swych przeciwników, George’a Stevensona, sformułował i wprowadził w życie zbiór zasad znany jako Broughton’s Rules. Zręby współczesnego zawodowego boksu wywodzą się od opublikowanych w 1867 roku w Wielkiej Brytanii zasad, które po raz pierwszy wprowadziły wymóg zakładania rękawic. Jako sport amatorski boks pojawił się w programie nowożytnych igrzysk olimpijskich już w 1904 roku, podczas igrzysk w Saint Lois. W 1946 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego.

Gala Boksu na SzP-6412

Boks w Polsce

W Polsce boks od samego początku miał charakter amatorski. Początki tej  dyscypliny sportu w naszym kraju sięgają przełomu XIX i XIX w. , gdy  zorganizowano w Warszawie kilka walk demonstrujących tą dyscyplinę .  Pierwsze sekcje bokserskie powstały w 1921 r. przy klubach w Katowicach,  Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Warszawie. W tym czasie duże zasługi dla rozwoju  polskiego boksu miał dziennikarz, zawodnik i literat -W. Junosza Dąbrowski.Pierwszy medal dla Polski na Mistrzostwach Europy zdobył w 1930 r. M.  Forlański , a pierwszy złoty siedem lat później A . Polus. Najwięcej medali dla  naszego kraju wywalczył czterokrotny mistrz Europy Zbigniew Pietrzykowski. Polacy brali również udział we wszystkich mistrzostwach świata

Gala Boksu na SzP-6317

Podczas gali większość polsko-zagranicznych pojedynków kończyła się zwycięstwem Polaków. 

Gala Boksu na SzP-6312

Wojciech Bartnik

Chciałbym również przedstawić Wojciecha Bartnika, mieszkańca Oleśnicy, brązowowego medalistę olimpijskiego w wadze półciężkiej w 1992 roku w Barcelonie. Choć sam pochodzę z Oleśnicy nie wiedziałem, że Bartnik też sie tutaj urodził.  Osiągnięcia:

W karierze amatorskiej
  • brązowy medal z Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie,
  • brązowy medal Mistrzostw Europy w Vejle,
  • dziesięć złotych medali Mistrzostw Polski.
W karierze zawodowej
  • dwukrotny pas Międzynarodowego Mistrza Polski,
  • pas federacji World Boxing Foundation w wersji „WBF International”,
  • pas federacji Europe Profi Box Association.

Gala Boksu na SzP_2-6285

Gala Boksu na SzP-6402

Gala Boksu na SzP-6394

Gala Boksu na SzP-6344

Gala Boksu na SzP-6363

Gala Boksu na SzP-6332

Gala Boksu na SzP-6222

Gala Boksu na SzP-6361

.

Foto: Piotr Zarówny ( więcej zdjęć Piotra Zarównego znajdziesz tutaj)

Tekst: Piotr Zarówny, Katarzyna Zarówna

https://zspaleksandria.republika.pl/artykuly/historia_boksu.pdf

Komentarze