Ta informacja zapewne zainteresuje miłośników kuchni dawnych Słowian!

Nakład wydanej w 2009 roku przez krakowskie wydawnictwo Libron książki Hanny i Pawła Lisów „Kuchnia Słowian” już dawno się wyczerpał. Odpowiedzią na nie słabnące zainteresowanie tego typu publikacją jest inicjatywa wydawnictwa Nasza Księgarnia wydania kolejnej „Kuchni
timthumb (1)Słowian”. Tytuł główny niby taki sam, ale książka – choć napisana przez tych samych autorów – ma być zupełnie inna. Właśnie do wydawnictwa złożony został materiał tekstowy przyszłej książki.

W odróżnieniu od poprzedniej publikacji główny nacisk położony został na zagadnienia kulinarne: zamieszczonych tam będzie ponad 100 przepisów potraw, które wczesnośredniowieczni Słowianie gotowali, lub gotować mogli. Niemal wszystkie te przepisy zostały wypróbowane, z pozytywnym skutkiem, w czasie Warsztatów Archeologii Doświadczalnej w Grodzisku Żmijowiska.

Obok receptur potraw w książce będzie można znaleźć podstawowe informacje o kulinarnej kulturze naszych wczesnośredniowiecznych przodków, ale nie w formie zwartej, ułożonej według encyklopedycznego schematu narracji, ale w przykuwającej uwagę czytelnika formule podziału na teksty wprowadzające, luźne felietony odzwierciedlające osobiste doświadczenia i refleksje autorów, a także wyróżnione ramkami ciekawostki, mniej lub bardziej z tematem książki związane. Wielkim atutem opracowywanej książki będzie też jej strona ilustracyjna – przygotowywanie słowiańskiego jadła i efekt końcowy kulinarnych zbiegów prezentować będzie kilkaset kolorowych zdjęć!

„Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków” ma ukazać się na rynku w maju 2015 roku. Ale od złożenia tekstu w redakcji do wydania książki droga jeszcze daleka. Niech więc wszyscy zainteresowani jej tematyką trzymają mocno kciuki za pracowitość autorów, kreatywność fotografików i cierpliwość Redakcji – mamy wielką nadzieję, że połączenie tych czynników zaowocuje satysfakcjonującym wszystkich efektem.

Jeśli interesuje Cię ten temat nie zapomnij odwiedzić naszej kategorii: kuchnia dawnych Słowian!

.

www.zmijowiska.pl

Komentarze