Project Description

Uprawę topinamburu rozpoczął mój ojciec 27 lat temu. Będąc w liceum postanowiłem sprawdzić siłę Internetu. Wystawiłem warzywa na sprzedaż i z roku na rok było coraz więcej chętnych. Przełom nastąpił w zeszłym roku, kiedy telewizja TVN nakręciła u nas program na temat tej roślinki, by ją bardziej upowszechnić, ponieważ mało kto o niej wie, a posiada wiele właściwości zdrowotnych.

Cytrus północy to kolejna nazwa topinamburu, może dlatego że miłośnicy kroją bulwę w plasterki i dodają do herbaty.

Bulwy topinamburu rosną, skryte pod warstwą ziemi. Ponad powierzchnię wystają jedynie łodygi z kwiatem przypominającym słonecznik. Bulwy mają różne kolory – od żółtego, po fioletowe. Kształtem przypominają gruszki, czasem przyjmują nieco bardziej amorficzne kształty, przywodzące na myśl imbir.

W smaku Topinambur przypomina ziemniaka, jest nawet lekko słodkawy. W kuchni można przyrządzić go na kilkadziesiąt sposobów.

Jego wielką zaletą jest możliwość spożycia na surowo. Tak więc ten bulwiasty słonecznik jest doskonałym dodatkiem do sałatek i surówek.

Zaletą Topinamburu jest jego uniwersalność. Na domowych talerzach stanowi podstawowe źródło potrzebnych mikroelementów i witamin. Może być podstawową bazą każdego posiłku.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Przeczytaj wywiad z Kasjanem Mikołajczykiem, producentem topinamburu!

Kontakt:

tel: 660 429 738

e-mail: kasjan1986@o2.pl

https://topinambur.com.pl/

Komentarze