Życie codzienne i rzemiosła sprzed 1000 lat w specyficznych warunkach jesiennych oraz zimowych prezentować będą w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie (woj. wielkopolskie) rekonstruktorzy ze stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego Aurea Tempora.

Cykl imprez „Zimowisko 1014-1015. W mroźnej zawiei” rozpocznie się w dniach 25–26 października. Kolejnych pięć odsłon odbędzie się do marca 2015 roku.

Jak zaznaczają pomysłodawcy przedsięwzięcia – dr. Marcin Danielewski i Marta Bucka, odtwórcy historyczni koncentrują się głównie na prezentacjach życia wiosną i latem oraz aspektach militarnych. Dlatego propozycja archeologicznego zimowiska ma rzucić nowe światło na słabo spopularyzowane zagadnienie, na porę, kiedy wojny i konflikty zbrojne ustawały, a ówcześni koncentrowali się na zabezpieczeniu swoich zagród i domostw przez nadchodzącą zimą. Poza tym mieszkańcy osad zbierali pokarm, konserwowali mięso i ryby, w spichlerzach składali zboże. Uszczelniano również chaty, zbierano opał, naprawiano piece oraz paleniska – wiele z tych aspektów będzie można zobaczyć na własne oczy.

W realizację projektu zaangażowany jest także Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, który jest oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Zespół Szkół Społecznych w Grzybowie.

Gród w Grzybowie jest jedną z większych konstrukcji tego typu powstałą w okresie formowania się państwa Piastów. Założenie zajmowało ok. 5 ha.

Do dzisiaj widoczne są pozostałości wału obronnego, które sięgają 9 metrów wysokości. Gród przestał funkcjonować około połowy XI wieku.

.

PAP – Nauka w Polsce

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie

Komentarze