Salami to sucha, dojrzewająca kiełbasa, która przybyła do Polski z Włoch. Do jej produkcji wykorzystuje się mięso wieprzowe, wołowe, drobiowe, końskie oraz dziczyznę. W wielu miejscach panuje przekonanie o tym, że powstaje z osłów, jednak z ich mięsa powstaje tylko jeden rodzaj kiełbasy.
Salami przygotowywane jest na dwa sposoby jako świeże lub suszone na sucho. Suszone salami jest gotowe do zjedzenia tuż po pokrojeniu, podczas gdy odmiana świeżych salami musi być uprzednio ugotowana. Zarówno suszone jak i gotowane rodzaje salami nie mogą być długo przechowywane na półce, a po odkrojeniu kawałka muszą zostać szybko zjedzone. Wszystkie typy salami mają kilka cech wspólnych: mięso musi być dobrze skompresowane, posiadać czerwone lub różowe cętki tłuszczu.
Co ciekawe, ze względu na swoją trwałość salami była popularna wśród rzymskich legionistów.
.
Składniki
- 1 kg wieprzowiny
- 600 g wołowiny
- 400 g słoniny
- łyżka ostrej papryki
- 2 łyżki pieprzu
- 5 g goździków
- 3 g gałka muszkatołowa
- 3 ząbki czosnku
- 10 g saletry
- 4 łyżki soli
- 1 jelita wołowe lub wieprzowe
.
Sposób przygotowania
Mięso należmy zmielić w maszynce do mięsa kilka razy. Następnie wkładamy do miski, dodajemy utłuczone w moździerzu przyprawy, saletrę i sól. Dokładnie wyrabiamy około 25 minut. Mięso przykrywamy i odstawiamy do lodówki na noc. Następnego dnia mięso umieszczamy w jelita, dokładnie upychamy i wiążemy. Odstawiamy na noc. Kolejnego dnia ponownie mocno upychamy i wiążemy. Odstawiamy w chłodne i przewiewne miejsce na 5 dni. Po tym czasie wędzimy nad zimnym dymem przez 5 dni. Jeśli mamy wędzarnię elektryczną wystarczy 6 godzin.
.
Smacznego!
Dawid Brandebura