Trufle to najdroższe grzyby świata i prawdziwy rarytas dla grzybiarzy z całego świata. Nie przyciągają swoim wyglądem, a raczej legendami, które je otaczają. 

Nazywane są owocami ziemi i znane już były tysiące lat temu. Niektórzy twierdzą, że były zbierane już 3600 lat temu! Były spożywane w Cesarstwie Rzymskim, a w średniowieczu utożsamiano je z diabelskimi mocami. Z powodu ich wyglądu i tego, że rosły pod ziemią nazywano je „dziećmi diabła”. Podobnie było z pomidorami, których historia również nie rozpieszczała. Dopiero renesans sprawił, że trufle ponownie zajęły miejsce w sercach kulinarnych koneserów. 

.

Trufle to najdroższe grzyby świata

Trufle znane już były tysiące lat temu Źródło zdj. wikipedia

.

Gdzie można spotkać trufle? 

Grzyby te mają charakterystyczny wygląd – ciemne bulwy są otoczone chropowatą skórką. Trufle wytwarzają podziemne zarodniki a wyrastają w dość ciepłych regionach. Najczęściej można je spotkać na południu Francji a także we Włoszech w ich środkowej części. Na trufle natknąć się można również w Afryce, Chinach, Ameryce Południowej a nawet w Japonii. Jako, że są to grzyby rosnące pod ziemią najczęściej spotyka się je  pod drzewami liściastymi takimi jak dąb, topola czy wierzba. Uprawianie trufli polega na tym, że umieszcza się je pod drzewami, pod którymi wcześniej nie występowały. Sporo dobrej roboty jeżeli chodzi o ‚hodowlę’trufli robią leśne zwierzęta takie jak dziki czy nawet wiewiórki. Można to nawet nazwać swoistą symbiozą, bo dzięki temu, że wiewiórki wykopują trufle z ziemi, rozprzestrzeniają się one w okolicy. W Polsce trufle podobno również występują. Można je było spotkać w Borach Tucholskich czy w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Grzybiarze, którzy nie są jeszcze zbyt doświadczeni mogą jednak pomylić trufle z niejadalnym tęgoskórem lub piestrakiem jadalnym. Podobno nad Wisłą panowała moda na trufle w drugiej połowie XIX wieku. Przepisy na te grzyby można było bowiem odnaleźć w słynnej książce Lucyny Ćwierciakiewiczowej. Trufle bardzo ciężko znaleźć bez dużego doświadczenia oraz…psów. Rasa która została oficjalnie uznana za tę, która może poszukiwać trufli to lagotto romagnalo. 

.

Rodzaje trufli

Jedną z najcenniejszych trufli jest trufla biała występuje ona bardzo rzadko, dlatego też jest najbardziej poszukiwana. A gdzie ją spotkać? Północne Włochy oraz południe Francji to tam należy się udać w poszukiwaniu trufli białej. Ma ona żółtawą skórkę i nieregularny kształt. Kolejną odmianą trufli jest odmiana czarna, którą również spotkamy we Włoszech i na południu Francji. Ma owocowy zapach. Trufla czarna gładka jest bardzo trudno dostępna i mało znana. Wśród rodzajów trufli znajdziemy jeszcze truflę letnią, czarną zimową oraz czarną truflę bagnoli. 

.

Najdroższe grzyby świata

Mówi się, że to najdroższy produkt na świecie a we Włoszech właśnie ze względu na wysoką ceną trufli zbieranie kontrolowane jest przez prawo! Jak kształtują się ceny trufli? Kilogram białej kosztuje 4 tysiące euro, a czarna 2 tysiące euro. Za jeden mały grzybek w Polsce zapłacilibyśmy ok. 300 zł. Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości co do tego, że to najdroższy produkt na świecie? Ceny trufli są spowodowane tym, że jest to chyba najsmaczniejszy i najbardziej poszukiwany grzyb świata. Ponadto, ze względu na to, że liczba trufli jest niezwykle ograniczona popyt na nie jest wciąż wysoki. Wycinanie starych drzewostanów, które stanowią idealne warunki do uprawy trufli, powoduje, że miejsc tych jest coraz mniej. 

.

Katarzyna Zarówna

Komentarze