Polski_Fiat_126p_at_the_Muzeum_Inżynierii_Miejskiej_in_Kraków_2_(2)

W Polsce wyprodukowano 3,3 miliona fiatów 126p!

(…)Produkcja Polskiego Fiata 126p, bodaj najtrwalszego i najświetniejszego symbolu Polski Gierkowskiej, ruszyła 6 czerwca 1973 roku w Bielsku-Białej, a dwa lata później maluchy zaczęły zjeżdżać z taśmy produkcyjnej w Tychach.

Ale pierwsze egzemplarze zostały oczywiście wyprodukowane we Włoszech, w fabryce Fiata w Cassino, we wrześniu 1972 roku. Premiera autka odbyła się we wrześniu tego roku podczas salonu samochodowego w Turynie, a miesiąc później można go było zobaczyć pyszniącego się na warszawskim Placu Defilad. Oględziny zostały przeprowadzone przez prawdziwe tłumy. Włosi produkowali malucha do roku 1980, Polacy dwadzieścia lat dłużej, a w tym czasie na drogi zjechało ponad 3,3 miliony sztuk Polskiego Fiata 126p. Z tej liczby blisko 900 tysięcy wyprodukowano w okresie, gdy I sekretarzem KC PZPR był Edward Gierek.

Do 1976 roku auto wytwarzano z wykorzystaniem włoskich części, później był to już rzeczywiście produkt „made in Poland”. Dość zresztą zawodny. Sześciomiesięczna gwarancja mijała szybko, a kłopoty zostawały. Psuło się w maluchach niemal wszystko, ale najwięcej problemów sprawiały przeguby, prądnica, akumulator, skrzynia biegów oraz kiepskie hamulce. I, przede wszystkim, linki. W efekcie większość użytkowników wyposażała swoje bolidy w kij lub listwę, które były niezastąpione przy odpalaniu malucha. Ale wobec radości posiadania własnych czterech kółek, nikt nie narzekał. Tym bardziej, że prosta konstrukcja pozwalała niemal każdemu użytkownikowi na samodzielną naprawę pojazdu. Całe szczęście, bo sieć prywatnych warsztatów samochodowych rozwinęła się dopiero w drugiej połowie dekady, a nieliczne punkty Polmozbytu z serwisowaniem wszystkich maluchów z pewnością by sobie nie poradziły.

800px-Polski_Fiat_126p_in_Kraków

Cene fiata ustalono na 68 tys. zł

Władze długo deliberowały ile ma kosztować ten „samochód dla ludu”, bo w kraju, w którym nie obowiązywały prawa rynku, cenę ustalano w Komitecie Centralnym. Zdzisław Rurarz, wówczas doradca ekonomiczny Gierka, próbował przekonać Sztygara, aby sprzedawać samochód podczas licytacji – jego nabywcą miał stać się ten, kto zaproponował wyższą cenę. A ta, z punktu widzenia władz, była istotna, bo Polsce groziła inflacja, sprzedaż auta mogła zmniejszyć to zagrożenie. Ta nowatorska forma, zupełnie nie przystająca do panującej w PRL-u ideologii, Gierkowi się jednak nie spodobała. Aby jednak nie zrazić do siebie Rurarza – doradca przewidywał, że podczas licytacji samochody z Bielska-Białej będą osiągały cenę około 80 tysięcy złotych – nieco podwyższył propozycję Tadeusza Wrzaszczyka, ministra przemysłu maszynowego, który wycenił auto na 68 tysięcy złotych. Ostatecznie Polacy kupowali malucha o 1000 zł drożej, a na giełdach płacili od 110 do 120 tysięcy zł. Średnia pensja wynosiła w tych latach 3,5 tysiąca zł.

Ale zgromadzenie odpowiedniej kwoty, choć niełatwe, to był dopiero początek ciernistej drogi do własnego samochodu. „W celu ułatwienia ludności nabycia samochodu osobowego polski fiat 126p, którego cena wynosi 69 000 zł, Polska Kasa Oszczędności z dniem 5 lutego 1973 r. rozpocznie przyjmowanie przedpłat na książeczki oszczędnościowe” – ogłoszono i Polacy rzucili się do kas. Dosłownie, system przedpłat został wyczerpany już 15 marca 1973 roku. Teraz pozostawało regularnie wpłacać pieniądze i cierpliwie czekać. Pięć lat. Szczęśliwcy cieszyli się jednak wcześniej, bo książeczki losowano i wówczas okres oczekiwania skracał się do czterech, trzech, a bywało nawet, że do zaledwie dwóch lat. Oczywiście pod warunkiem, że szczęściarz mógł natychmiast uregulować całą kwotę. Z reguły mógł, ludzie na potęgę się zapożyczali, aby tylko zdobyć ten największy w latach siedemdziesiątych skarb, przedmiot marzeń, jednoznaczny symbol dobrobytu i wysokiej pozycji społecznej. Co równie istotne, przedmiot zazdrości sąsiadów, znajomych i członków rodziny. Bo zajechać własnym fiacikiem pod biuro, to był sznyt, który dzisiaj po prostu trudno zrozumieć.

400px-Crashed_Polski_Fiat_126p

Mały fiat zmienił Polskę i Polaków bardziej niż tego chciały prlowskie władze

Podczas prezentacji auta na Placu Defilad w Warszawie ogłoszono, że jest to „prototyp polskiego fiata 126p, który zapoczątkuje erę masowej indywidualnej motoryzacji w naszym kraju”. Była to jedna z nielicznych obietnic, którą Gierek i jego ekipa rzeczywiście spełnili – o ile w 1971 roku po polskich drogach jeździło niewiele ponad pół miliona samochodów osobowych, to na końcu dekady już znacznie ponad 2 miliony. Bo choć maluchy nie wyposażano fabrycznie ani w radio, ani nawet w prawe lusterko, to jednak ten mały samochodzik powiózł Polaków w zupełnie nową erę. Zmienił Polskę i Polaków daleko bardziej niż telewizja. Bardziej nawet niż chcieli tego peerelowscy władcy.

C.D.N.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Piotr Gajdziński

Książka dostępna pod adresem: www.wydawnictwopoznanskie.com i w księgarniach!

Komentarze