Wsłuchaj się w pieśń wojenną, która, rozbrzmiewając przeszło tysiąc lat temu, nie cichła przez całe stulecia, towarzysząc polskim wojom, a następnie rycerzom w ciągłych walkach z obcymi ludami o skarby, ziemie, o chwałę, honor, i sławę rycerską, a także w obronie wiary, w walkach z pogańskimi Prusami, Litwinami, na Turkach kończąc.

Pieśń ta, raz rozbrzmiawszy, nie milknie dotąd…dzisiaj bowiem, jako Polacy, również mamy wielkie obowiązki. Miecze bowiem zardzewiały, bale budujące gród spróchniały, dzikie, nieprzebrane puszcze przestały istnieć, ale nadal toczy się walka o ludzką, również polską, tożsamość.

Po krótkiej przerwie znów wracam do tworzenia kompilacji związanych z historią naszej Ojczyzny. Tym razem w planie jest trzyczęściowy film traktujący o początkach państwa polskiego. Właśnie wrzucam pierwszą część, rozpoczynającą się w momencie, gdy przywódca Polan, Mieszko, przekonuje swych współplemieńców jak bardzo ważne jest, aby przyjęli chrzest. Scena ta, podobnie jak wszystkie użyte w filmie, pochodzi ze znakomitego filmu „Gniazdo” w reżyserii Janusza Rybkowskiego. Scena darowania życia Hodonowi po bitwie pod Cedynią (972) kończy pierwszą część filmu. Następne zamierzam poświęcić panowaniu i podbojom Bolesława Chrobrego, rządach Mieszka II, reakcji pogańskiej (2) i odbudowie państwa przez Kazimierza Odnowiciela oraz rządom Bolesława Śmiałego (3)

Filmik tym razem w spokojniejszym tonie, wzbogacony mniej znanymi fragmentami filmu „Gniazdo” a także piękną muzyką w słowiańskim klimacie. Zasiądź wygodnie w fotelu, podkręć głośniki i wsłuchaj się w opowieść o początkach naszej państwowości, o księciu Mieszku i jego trosce o los swych poddanych, o pierwszym w historii zwycięstwie nad Niemcami…

Wideo: fragmenty filmu „Gniazdo”- J.Rybkowskiego
Muzyka: fragmenty utworów: „X-Ray Dog – Eagle’s Wings” oraz soundtrack z gry „Spellforce”- „Spellforce- ELONI”
Wizja i kompozycja całości mojego autorstwa.

.

.

.

.

Marcin9406

Komentarze