W preambule znajduje się również motyw „odkrywanie i promowanie […] rzemiosła przodków”. Jak to będzie wyglądać?

Chcemy wspierać badania naukowe oraz archeologiczne, które mogą dać nam szersze pojęcie o rozwoju kultury i rzemiosła na przełomie dziejów. Odtwórstwo historyczne, to kamień milowy w rozumieniu życia dawnych Słowian. Dlatego jesteśmy otwarci na wszelką współpracę w tym zakresie z innymi stowarzyszeniami, organizacjami, czy osobami prywatnymi.

.

Z kim jeszcze zamierzacie współpracować?

Zamierzamy – to na chwilę obecną zbyt duże słowo. Chcielibyśmy – jest właściwym określeniem. Zapraszamy do współpracy organizacje kulturalne, historyczne, gastronomiczne, archeologiczne, ekologiczne, słowem wszystkie, które w swej działalności chciałyby odsłonić rąbek historii związanej z własną dziedziną i są otwarci na nowe odkrycia. Zapraszamy także jednostki bez osobowości prawnej do szeregów naszego stowarzyszenia. Pomysłów na projekty mamy mnóstwo. Do ich realizacji potrzebnych jest wiele głów i rąk!

.

Jak można do Was dołączyć? 

Czekamy na ludzi z otwartą głową, chcących się zaangażować w życie Jawii. Jak do nas dołączyć? Zapraszam na naszą stronę, gdzie znajdują się informacje jak w prosty sposób to zrobić (www.jawia.pl)

.

Co chcecie osiągnąć działając w stowarzyszeniu?

Rozbudowywać korzenie naszego drzewa, poszerzać jego pień i zapewniać piękną koronę. Czyli: uczyć przeszłości i działać w teraźniejszości, aby przyszłość była dobra dla naszych potomnych.

Dokładnie takie cele definiują zrównoważony rozwój – pojęcie obowiązujące w wielu dziedzinach.

Skupiamy się zatem na bieżących projektach, które pogłębią świadomość społeczeństwa na temat dziedzictwa kulturowego Słowian. Chcemy, by wspólne korzenie były czymś, co zbliża i umacnia, a nie skłóca i dzieli. Każdy krok do przodu będzie napędzać działania stowarzyszenia, a nawet mały sukces będzie naszym i moim osobistym powodem do dumy.

.

Co będzie wyznacznikiem tego sukcesu?

Małymi kroczkami do przodu. Każdy zielony listek na drzewie jest cenny. Naszym sukcesem będzie nie tylko realizacja projektów i osiągnięcie celów statutowych stowarzyszenia, ale każdy nowy członek Jawii, który własnym pomysłem i pracą przybliży nas do ich finalizacji.

To będzie bowiem oznaczało, że docieramy do świadomości i pobudzamy wyobraźnię historyczną społeczeństwa- odsłaniamy zapomnianą historię, lepiej rozumiemy obecne czasy i świadomie budujemy naszą przyszłość.

.

Rozmawiała Klaudia Bąk

Komentarze