Zapraszamy na 3. edycję festiwalu historycznego z cyklu „Letnie o Piastach Bajanie”, który odbędzie się 19 lipca 2015 roku, w godzinach 14.00-20.00. Tym razem wydarzenie to związane jest z legendarnymi początkami dynastii Piastów, a o jego szczegółach opowiedział Sławomir Uta.

.

Jaki jest program tegorocznego festiwalu historycznego?

Sławomir Uta: W tym roku impreza będzie nieco mniejsza, w porównaniu do lat poprzednich. W 2104 roku mieliśmy aż 60 odtwórców, natomiast teraz będzie ich 35, lecz zrekompensujemy to licznymi atrakcjami.

Pokażemy tradycyjną animację skansenu, czyli pokazy odtwórców, którzy będą prezentować codzienne, wczesnośredniowieczne rzemiosła. Chętnie odpowiedzą także na różnego rodzaju pytania.

Oprócz tego, będzie stanowisko, na którym wraz z fundacją Patrimonium Europae, stworzymy możliwość czytania Eddy poetyckiej, czyli największego zabytku średniowiecznej literatury skandynawskiej. Będzie można wygodnie usiąść i wziąć do ręki egzemplarz Eddy, w tłumaczeniu Apolonii Załuskiej-Strömberg, która jest polską tłumaczką sag. Proponujemy czytanie „sztafetowe”: osoba kończąca czytać swój fragment wskazuje kolejną, ta wskazuje następną… Mamy nadzieję, że tym samym przez kilka godzin naszego spotkania uda nam się przeczytać całość! No, chociażby większość tego przemądrego tekstu.

Jest to próba generalna przed biciem rekordu w jednoczesnym czytaniu Eddy, jakie odbędzie się na tegorocznym Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie.

.

Czy są jeszcze jakieś atrakcje?

Oczywiście. Dodatkowo, zorganizowaliśmy spotkanie z Sylwią Zawiślak – młodą artystką z Rzeszowa, która specjalizuje się w linorytach. Jej wystawa pt. „Demony słowiańskie” gościła już w Gieczu, gdy podczas zeszłorocznych obchodów Dziadów została zaprezentowana mieszkańcom Giecza i gościom. Jest to propozycja kilkunastu linorytów, pokazująca jej interpretację demonów słowiańskich, znanych z legend, mitów i bajek ludowych.

W międzyczasie fundacja Patrimonium Europae wydaje książkę na temat jej dokonań. Podczas gieckiej imprezy odbędzie się spotkanie autorskie, na którym będzie można z nią porozmawiać, obejrzeć prace i prawdopodobnie nabyć egzemplarz jej książki.

.

W jakich godzinach będą odbywać się poszczególne wydarzenia?

Festiwal rozpoczynamy animacją, która odbędzie się o godzinie 14:00. Podczas trwania festiwalu odbywać się będzie czytanie Eddy, o którym już wspominałem.Ok. godz. 17.00 w zawiłości interpretacyjne legendy wprowadzi wszystkich swą lekką gawędą przy ognisku pt. „Przemiany władzy” wybitny historyk-źródłoznawca prof. Edward Skibiński z Instytutu Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Natomiast  o godzinie  18:00 odbędzie się spotkanie z Sylwią Zawiślak i jej pracami.

.

Festiwal historyczny w Gieczu

Na tego typu festiwalach, oprócz naukowców pojawiają się odtwórcy historii, jej sympatycy oraz rodziny z dziećmi, którzy – mam wrażenie – są wygłodniali tego typu rozrywki połączonej z edukacją. fot. Tomir z Rybnika

.

Jakie atrakcje przygotowano dla dzieci?

Tradycyjnie już będzie plan zabaw, na którym dzieci będą mogły bawić się w zabawy sprawnościowe. Za tę część odpowiada Muzeum i jak co roku będzie to stanowisko cieszące się dużym zainteresowaniem.

.

Do kogo festiwal jest adresowany?

Na tego typu wydarzeniach pojawia się nie tylko publiczność lokalna, czy też z pobliskich miast, ale również kadra naukowa. Częściowo z ciekawości, częściowo z obowiązku zawodowego, lub z racji uroczystości – dwa lata temu impreza ta była oprawą obchodów 50-lecia Rezerwatu Archeologicznego Gród Piastowski w Gieczu.

Oprócz naukowców pojawiają się odtwórcy historii, jak i sympatycy historii oraz rodziny z dziećmi, którzy – mam wrażenie – są wygłodniali tego typu rozrywki połączonej z edukacją.

 .

Czy zauważa Pan wzrost zainteresowania tego typu wydarzeniami?

W tym roku odbywa się trzecia edycja imprezy „Letnie o Piastach Bajanie”, jednak nie jest to jedyna rzecz, którą wspólnie z Rezerwatem Archeologicznym Gród Piastowski w Gieczu organizowaliśmy.

Mamy na swoim koncie kilkanaście realizacji animacyjnych. Są to m.in. słynne gieckie Dziady, czyli obchody słowiańskiego święta zmarłych (w tym roku odbędzie się ich 5. edycja).

Były to spotkania animacyjne reprezentujące słowiańską obrzędowość. Publiczność, która regularnie przyjeżdża na tego typu imprezy stale rośnie. Wiele twarzy nawet sam rozpoznaję, kiedy prowadzę imprezę.

.

Rozmawiała Anna Białka

 Linki:

Wydarzenie na Facebooku

Fragment inscenizacji „Wygnanie Ody” – Giecz 2014

Strona Sylwii Zawiślak

Więcej o projekcie Edda

Komentarze