Spośród kilku książek o tematyce historycznej, napisanych przez Wojciecha Fijałkowkiego chciałabym przedstawić jedną z nich, która  opisuje życie Jana III Sobieskiego.

.

Jan III Sobieski urodził się 17 sierpnia 1629 roku w Olesku,  jako syn Jakuba Sobieskiego, oraz Zofii Teofili z Daniłowiczów. Był prawnukiem hetmana wielkiego koronnego –  Stanisława Żółkiewskiego. Młody Sobieski wychowywany był w duchu patriotyzmu, wpajano mu również kultywowanie tradycji rodzinnych. Książka doskonale opisuje jego edukację, podróże, oraz zamiłowanie do kultury i sztuki. Przez wiele lat wraz z bratem Markiem podróżował po Europie, nabywając doświadczenia i obycia. Duży wpływ na Sobieskiego miał kontakt z ośrodkami kultury chociażby we Francji, a przebywanie z artystami ukształtowały jego poglądy w zakresie kultury.

W swojej książce Fijałkowki opisał poszczególne etapy życia Sobieskiego, które powinny zainteresować miłośników historii. Przystępny język pozwala zagłębić się czytelnikowi w lekturę i poczuć atmosferę tamtych czasów. W książce można odnaleźć również wiele ważnych aspektów historycznych, związanych z Janem Sobieskim., jak na przykład odsiecz wiedeńską, ,która miała miejsce 12 września 1683 roku  pomiędzy wojskami polsko – austriacko- niemieckimi pod dowództwem Jana III Sobieskiego, a armią turecką pod wodzą wezyra Kara Mustafy pod Wiedniem.  Autor książki opisuje jak wielkim szacunkiem i popularnością  wśród społeczeństwa polskiego cieszył się Sobieski: ”Radosne wieści o wiktorii wiedeńskiej wywołały w Krakowie falę prawdziwego entuzjazm(…) Na granicy Rzeczpospolitej przywitała Jana III delegacja rajców krakowskich.(…) Szczególnie starannie uczciły króla władze miasta Krakowa” W Krakowie również znajduje się największa liczba pamiątek po Sobieskim.

jan3rodz

Książka przedstawia Jana III Sobieskiego jako mecenasa sztuki i kultury w Polsce.  Fijałkowski bardzo mocno podkreśla to, jak ogromny wpływ na główne ośrodki kulturalne  (były to Warszawa, Wilanów, Żółkiew, oraz Lwów) miał władca. Przebudował on Zamek Królewski, nadzorował budowę nowych Kościołów, gromadził malarzy, architektów oraz innych artystów. Sobieski nie tylko został ukazany przez Fijałkowskiego jako propagator kultury, ale również jako doskonały żołnierz i wódz. Wiedzę wojskową zdobywał głównie w Anglii na wyraźne życzenie swojego ojca:„Rycerskie tradycje narodowe, troskliwie pielęgnowane w domu Sobieskich, wrodzone skłonności, a także potrzeba wojenna powołały go od razu po powrocie z zagranicy w zbrojne szeregi”

Można tu odnaleźć nawiązania do bitwy pod Batohem(w której stracił ukochanego brata), pod Lwowem, wyprawa cudnowska, bitwa pod Chocimiem oraz wiele innych.

Dla czytelników, którzy poszukują w książkach wątku miłosnego również w tej  lekturze też mogą go odnaleźć. Znajduje się tam list Sobieskiego do ukochanej żony Marysieńki, który został napisany w namiotach wezyrskich. W swojej książce Wojciech Fijałkowki opisał poszczególne etapy z życia Sobieskiego, które powinny zainteresować miłośników historii. Przystępny język pozwala zagłębić się w lekturę i poczuć atmosferę tamtych czasów. Wątki historyczne, miłosne oraz biograficzne zainteresują nawet wybrednych czytelników. Wojciech Fijałkowski ukazał postać Jana III Sobieskiego jako znakomitego dowódcę, odważnego żołnierza, oraz mecenasa nauki i kultury. Książka porusza wiele ważnych, historycznych aspektów i wątków z życia tego wielkiego wodza.

Książkę polecam wszystkim  tym, którzy chcą poznać historię Jana III Sobieskiego i nie przepadają za suchymi faktami ‚encyklopedycznymi’.

.

Klaudia Bąk

 

Komentarze