Akradiusz Przybyłok, zawodnik KS Rycerz Sieradz, aktualnego mistrza Polski PLWR, zajmujący się rekonstrukcją historyczną od 12 lat. opowiada o tym czym są bractwa rycerskie, czy oraz kiedy odbywają się turnieje rycerskie i jakie są zasady Profesjonalnych Walk Rycerskich. Okazuje się, że ten pasjonujący i wyjątkowy sport, podobnie jak wiele innych, pomimo sukcesów polskich zawodników, potrzebuje pomocy finansowej. 

.

Co to w ogóle jest bractwo rycerskie?

1378115_601138063281758_159308105_nMówiąc bardzo ogólnie to grupa ludzi zajmująca się odtwarzaniem dawnych czasów. Jednak od wielu lat pojęcie bractwa rycerskiego jest w odwrocie. Środowisko ludzi zajmujących się profesjonalnie lub amatorsko historią i jej materialnym aspektem podzieliło się bezboleśnie na grupy rekonstrukcji historycznej i grupy sportowe. Oczywiście, obie opcje ściśle z sobą współpracują, jednak kładą nacisk na inne aspekty tej zabawy. Jednocześnie określenie „bractwo rycerskie” potwornie zawęża horyzonty. Trudno podciągnąć rzymskich legionistów, renesansowe tancerki lub sanitariuszkę z II Wojny Światowej pod braci rycerzy :)

 .

Od jak dawna funkcjonują współczesne bractwa rycerskie i jak powstały?

Co najmniej od 20 lat. Aktualna forma z podziałem na grupy rekonstrukcji historycznej czy wręcz archeologii eksperymentalnej i grupy sportowe to może kwestia ostatniego dziesięciolecia.

 .

Czy liczba bractw wzrasta? Jaki jest cel ich funkcjonowania?

Liczba grup rekonstrukcyjnych i sportowych zdecydowanie wzrasta. Ich celem, jak chyba każdego stowarzyszenia, jest łączenie ludzi we wspólnych dążeniach. Może to być wierne odtworzenie jakiegoś aspektu życia sprzed kilkuset lat lub zwycięstwo w turnieju.

406176_485999781462254_596623585_n

.

Czym są walki rycerskie?

Jest to nowy, mający może raptem 10 lat sport. Może powinienem powiedzieć ekstremalny sport walki.

.

Czy współcześnie odbywają się turnieje rycerskie? Czym jest buhurt?

Tak. Obok znanych od lat turniejów towarzyszących różnym imprezom historycznym od kilku lat działa w kraju Polska Liga Walk Rycerskich. Jest to oficjalna liga, w której turniejach bierze udział kilkanaście drużyn. Celem jest zwycięstwo. W przeciwieństwie do typowych turniejów, spotkania ligowe odbywają się na halach sportowych i mają wyłącznie sportowy charakter.

Wspomniany w pytaniu buhurt jest to jedna z konkurencji rozgrywanych, m.in. w ramach turniejów ligowych. W przeciwieństwie do pojedynków, polega on na walce grupowej, zależnie od przyjętej konwencji 3 vs 3, 5 vs 5, 16 vs 16 lub 21 vs 21 zawodników.

522901_426362614092638_725435308_n

.

Jakie są zasady tych walk? Co jest dozwolone, a co nie? Czy są to pojedynki, czy walki drużynowe? Kiedy ktoś wygrywa, a kiedy przegrywa?

W przypadku pojedynków walka odbywa się podobnie do większości turniejów sztuk walki, jak choćby boks, gdzie liczone są punkty zadane przeciwnikowi w określonym czasie. W walkach grupowych celem jest obalenie przeciwnika. Można tego dokonać poprzez odpowiednio silne uderzenie bronią, tarczą, ale także atak ręką, kopnięcie lub rzut zapaśniczy. Niedozwolone jest atakowanie karku przeciwnika, nieosłoniętego tyłu kolana oraz krocza. Zakazane jest również wykonywanie pchnięć, gdyż nawet najlepsza zbroja może okazać się za słaba w takim starciu. Nad przebiegiem starcia czuwają przeszkoleni i profesjonalni sędziowie.

.

Ile we współczesnych walkach rycerskich jest odwołań do historii, a ile rzeczy jest nowych?

Warunkiem, jaki musi spełnić stosowane przez nas wyposażenie sportowe jest jego poprawność historyczna. Nie mogą być to elementy wymyślone, lecz muszą mieć odpowiedniki w źródłach: zabytkach lub ikonografii. Ze względu na sportowy charakter walk zawodnicy często rezygnują z bardzo dokładnych rekonstrukcji, pozwalają na zmianę proporcji elementu uzbrojenia względem oryginału, tak by dopasować je do własnego ciała. Równocześnie stosowane są współczesne osłony krocza, czasem również ochraniacze na zęby.

524877_426364434092456_67925769_n

.

Skąd walczący biorą swoje uzbrojenie?

Profesjonalni zawodnicy zamawiają sprzęt najwyższej jakości robiony na specjalne ich zamówienie i dopasowany do ich stylu walki. Mamy w kraju wielu uznanych w świecie producentów. Wszyscy to rzemieślnicy i artyści wykonujący całą pracę ręcznie, tak jak wieki temu.

.

Jakie rodzaje broni i uzbrojenia są dozwolone podczas walk?

Niemal każda broń znana przed wiekami. Wyjątkiem jest broń przeznaczona do kłucia lub posiadająca ostre kolce. Broń taką stosowano, by przedziurawić zbroję i byłaby we współczesnych warunkach zbyt niebezpieczna.

.

1016819_542164569179108_1226565817_nCzy podczas walk zdarzają się wypadki, sytuacje w których ktoś zostaje poważnie ranny?

Oczywiście. Jest to sport kontaktowy. Zdarzają się stłuczenia, nadwyrężone stawy, czasem złamanie. Jednak wielu ludzi demonizuje niebezpieczeństwo związane z Profesjonalnymi Walkami Rycerskimi. Częściej wypadki trafiają się wśród amatorów i niedzielnych rycerzy walczących i trenujących raz na miesiąc. Po drugie zbroja zakładana jest przez zawodnika dla zapewnienia bezpieczeństwa, a nie ładnego wyglądu.

.

Czy na walki rycerskie należy patrzeć jak na sport czy może raczej sposób życia?

Każdy sport jest sposobem życia dla uprawiającego tenże. Zawodnicy biorący udział w Lidze oraz powołani do Kadry Polski to zdecydowanie sportowcy. Najlepsi trenują niemal codziennie. Wypracowują nie tylko technikę, ale również swoją kondycję.

.

Jak często turnieje i walki odbywają się w Polsce? Czy istnieje coś w rodzaju ligi? Jak Polacy wypadają na tle reszty Europy?

Niemal w każdy letni weekend w Polsce odbywa się kilka lokalnych imprez historycznych, przy okazji których zawodnicy biorą udział w mniej lub bardziej uznanych turniejach. Najważniejsza jest jednak Polska Liga Walk Rycerskich – cykl imprez sportowych odbywających się w sezonie jesienno – zimowym w halach sportowych. Bierze w nim udział kilkanaście drużyn z kraju, a czasem również zagraniczni goście. Z najlepszych zawodników Ligi tworzona jest Polska Kadra, której aktualnym kapitanem jest Marcin Janiszewski.

Jako reprezentacja jesteśmy traktowani w świecie jako jedni z najpoważniejszych graczy. W tym roku na mistrzostwach świata w Belmonte w Hiszpanii Marcin Waszkielis zdobył 2 złote medale w pojedynkach, Maja Olczak srebro w pojedynkach kobiet na miecz i tarczę, Marta Kupczyk srebro i brąz w pojedynkach kobiet na miecz długi i broń drzewcową.

Przywieźliśmy również dwa srebrne medale w konkurencjach drużynowych 5 vs 5 oraz 16 vs 16. Reprezentacja zajęła też 4 miejsce na zawodach Battle of Nations w Chorwacji, których rangę – w kontekście walk rycerskich – można porównać do tej, jaką dla wielu innych dyscyplin sportowych mają Igrzyska Olimpijskie. Warto w tym miejscu podkreślić, że choć reprezentujemy Polskę wciąż musimy być samowystarczalni. By reprezentacja mogła wyjechać do Hiszpanii, konieczna była zbiórka pieniędzy w ramach projektu polakpotrafi.pl. Jak do tej pory, jedynie kilka drużyn ligowych otrzymało pomoc od lokalnych władz lub firm. Wciąż jesteśmy marginesem sportowego świata.

32179_485999724795593_1392104391_n

.

Jakie są nagrody w takich turniejach?

W turniejach ligowych i mistrzostwach międzynarodowych najczęściej walczy się o medale. Jednak część imprez ma sponsorów fundujących nagrody pieniężne lub rzeczowe. Nie są to jednak kwoty pozwalające się utrzymać zawodnikom wyłącznie dzięki wynikom sportowym.

.

Rozmawiała Katarzyna Zarówna

Zdjęcia: Łódzka Akademia Fechtunku

Zapraszamy również do obejrzenia jak to wygląda w praktyce :)

Komentarze