Pamiętam czas, gdy zaczynały mnie interesować rośliny, najpierw ich nazwa, potem, czy mogą do czegoś służyć. Oprócz podstawowej wiedzy o rumianku, mięcie i szałwi, chyba niewiele więcej wiedziałam. Ale zawsze miałam w sobie ciekawość ziół, historii, dawnych metod leczenia. Niestety w moim środowisku nikt nie potrafił mi pomóc, nakierować, w związku z tym podążałam sama tą drogą. Robiłam zdjęcia roślinom i szukałam ich nazw w Internecie, książkach, zapisałam się na studium podyplomowe, robiłam maści, nalewki, maceraty olejowe. Ogromnie mnie to wszystko wciągało, bo oprócz oczywistej przydatności, cieszył mnie zapach i kolor uzyskanych mikstur.
Jedno z pierwszych zaskoczeń to smak herbaty z suszonego kwiatu lipy i czerwone drobinki oddzielające się od kwiatów dziurawca zalanych alkoholem, złotobrązowe śluzy wydzielające się z korzenia żywokostu. Potem przyszły rewelacyjne działania, ustanie chorób infekcyjnych, bóli reumatycznych, zmian na skórze, niestrawności, kaszlu.
Często pytacie mnie o książki, strony, na które warto zajrzeć, warsztaty. Ten post jest odpowiedzią na wasze maile. Będzie dosyć długi, bo oprócz zaproszenia na warsztaty do mojego miejsca zamieszkania, będzie zawierał spis książek, kursów zielarskich.
Warsztaty:
są pierwszym krokiem, który można zrobić, by posiąść od razu wiedzę na dobry początek pracy z ziołami. Uzyskasz po nich podstawowe wiadomości związane z przetwarzaniem ziół w celach leczniczych i kosmetycznych oraz umiejętność rozpoznawania ziół w terenie. Koszt 150 zł obejmuje 8 – godzinne spotkanie, w trakcie którego będziemy rozpoznawać i zbierać rośliny lecznicze w terenie, zjemy wspólnie posiłek i zajmiemy się najważniejszym – wyciąganiem mocy z roślin. Najbliższe terminy to: 17, 22, 29 sierpień. Więcej tutaj.
Poprzez kontakt Ziołowej Wyspy możesz zgłosić swój udział lub dopytać się o szczegóły.
Przeczytaj książki:
W zasadzie to wystarczy kilka pozycji, by zaznajomić się z podstawowymi ziołami rosnącymi głównie w Polsce. Poleciłabym książki:
- M. E. Senderski: Zioła – zawiera spis ziół z ich historią, działaniem, uprawą
- S. Ożarowski: Rośliny lecznicze
- Encyklopedia ziół – praktycznie nie do dostania, ale trzeba próbować na allegro
- J. A. Duke: Zielona apteka – spis dolegliwości i tego, co autor i inni wypróbowali na nie
- M. E. Senderski: Ziołowe receptury na zdrowie – autor opisuje mieszanki Herbapolu, ale też konkretne działania ziół, myślę, że chociażby z tego względu warto mieć tę pozycję
- S. Korżawska – wiele tytułów z recepturami na konkretne dolegliwości, głównie z medycyny ludowej, receptury powiązane są ze sposobem odżywiania
Myślę, że tyle wystarczy na początek. Jeśli macie jeszcze jakąś pozycję na myśli, to dorzućcie w komentarzach, proszę.
.
Korzystaj z internetu:
Bardzo lubię korzystać ze stron:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
- https://www.panacea.pl/
- https://botanicscience.blogspot.com/
- https://rozanski.pl/
Dostępne roczne studium zakończone egzaminem na naturoterapeutę:
- https://rozanski.li/?p=4195
- https://www.herbarium.katowice.pl/medycyna_klasztorna,17,p.html
Dla osób chcących identyfikować rośliny proponuję zapisać się do grupy na FB:
https://www.facebook.com/groups/1433362550270326/?fref=nf
Mam nadzieję, że ten post przydał się do dalszych waszych poszukiwań i że być może z niektórymi z Was uda mi się spotkać.