Zaskakujący jest fakt, że o cynamonie wspominają już egipskie papirusy oraz Biblia. Legendarny zielarz Shennong również wspomina o tej przyprawie już 5000 lat temu.
Grecy i Rzymianie zaczęli stosować cynamon w III wieku, a w Indiach podobno stosowany był chyba od zawsze. W Chinach uważany był za pokarm bogów, a była tam znana odmiana chińska. Noszenie przy sobie cynamonu uważano za niezwykłe lekarstwo na oddalanie chorób. Cynamon przechowywany był przez cesarzy rzymskich w szkatułach wraz z innymi klejnotami, co dowodzi jak bardzo był ceniony. Dawni Słowianie również znali cynamon.
.
.
Wojny cynamonowe
Za swój cel, cynamon obrali sobie Portugalczycy, którzy rozpoczęli wyprawy na Cejlon, który jest ojczyzną cynamonu. Rok po ich przybyciu na tę wyspę wysłali do swojej ojczyzny aż 11 ton kory cynamonowej! Cynamon był tak pożądany, że w imię przypraw z mieszkańców Cejlonu robiono niewolników, a przedstawicieli Wenecji powieszono! Kontrolowali również drogę morską do Przylądka Dobrej Nadziei. Do akcji po jakimś czasie wkroczyli również Holendrzy, a w ciągu stu lat od przybycia na Cejlon do Europy dostarczono ok. 270 ton.
.
Właściwości cynamonu
Od wieków cynamon podawano jako lekarstwo na poprawę krążenia, kłopoty trawienne czy nawet podczas higieny jamy ustnej. Wszyscy znamy lecznicze właściwości imbiru i choć cynamon nie działa w ten sam sposób to i tak jest ceniony ze względu na to, że działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Ponadto, cynamon jest sprzymierzeńcem osób, które się odchudzają. Przyspiesza bowiem przemianę materii, reguluje pracę nerek i poprawia procesy trawienia. Oczyszcza również organizm. Cynamon jest polecany również cukrzykom ponieważ reguluje poziom cukru we krwi. Oprócz tych właściwości leczniczych cynamon stosowany jest również w przemyśle kosmetycznym. Jeżeli ktoś ma problemy z cerą tłustą lub trądzikową poradzi sobie z nimi właśnie cynamon gdyż zawarte są w nim aldehydy i kwas cynamonowy. Również osoby cierpiące na cellulit powinny docenić tę przyprawę. Cynamon zawiera mnóstwo antyoksydantów prze co zmiękcza zmęczoną skórę i poprawia ukrwienie
.
Cynamon w kuchni
Kiedy w kuchni czuć cynamon wiadomo, że nadchodzą już święta. Ten zapach nieodłącznie kojarzy się z zimą i Bożym Narodzeniem a do czego jeszcze można dodawać cynamon, oprócz ciast, bułeczek i pierników? W Grecji cynamon dodaje się do potraw z ryżu i pomidorów. Cynamon można dodawać do szarlotek, a także przyprawiać nim mięsa takie jak gęś czy schab. Cynamon sprawdza się również doskonale w zwykłej owsiance, dodając jej korzennego aromatu. Przyprawa jest również świetnym dodatkiem do grzanego wina czy piwa i rozgrzewających napojów.
.
Kto nie powinien spożywać cynamonu?
Kobiety w ciąży powinny unikać cynamonu ponieważ może mieć skutki poronne. Również osoby dotknięte chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy nie powinny spożywać tej przyprawy. Olejek cynamonowy, który można stosować zewnętrznie czasami powoduje zaczerwienienie i podrażnienie skóry.
.
Opracowała Katarzyna Zarówna