Od najdawniejszych czasów włosy stanowiły w naszej kulturze ozdobę, oczywiście z wyjątkiem czasów średniowiecza, kiedy to kobiety skrzętnie ukrywały je pod czepcami, jeśli były zamężne, a panny gładko włosy zaczesywały, robiąc przedziałek pośrodku.

Modne wysokie czoło uzyskiwano poprzez podgalanie brwi i likwidowanie rzęs, co optycznie sprawiało wrażenie wyższego czoła. To był wyjątek, bo włosy  zawsze stanowiły wielki atrybut urody, nawet kilka tysięcy lat temu.

.

L3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDEzLzA1L1BldHJ1cy1DaHJpc3R1cy5qcGc-100-970

Kobieta w czasach średniowiecza, źródło: Wikipedia

.

Już 3300 lat temu kobiety zagęszczały sobie włosy poprzez doklejanie kosmyków, co odkryto w czasie poszukiwań archeologicznych. Również w XIX wieku włosy doczepiano,  doklejano, nawet zbierano te wypadające, ze szczotki, by potem tworzyć z nich materiał wypychający misterne fryzury. Włosy musiały być gęste, a że panowała moda na bardzo długie,  to oczywiste jest, że włosy takie traciły na objętości na skutek obciążenia i po prostu niszczenia włosa, który był na głowie praktycznie nigdy nie ścinany. Przykładową elegantką tych czasów jest cesarzowa Sissi i jej upinane loki.

.

siss-fryzury

Cesarzowa Sissi, źródło: Wikipedia

.

Cesarzowa myła włosy miksturą z żółtek i koniaku, by były gęste i błyszczały. Podejrzewam, że nikomu nie będzie się chciało sprawdzać tej metody.  Są teraz inne, mniej kłopotliwe sposoby na stan idealny naszych włosów. Dzisiaj piszę tylko o problemach ze skórą głowy i z wypadaniem włosów. Często bowiem przyczyną wypadania jest łojotok, który z kolei pojawia się również dlatego, że woda, której używamy do mycia wysusza skórę. Tak się stało właśnie w moim przypadku – po przeprowadzce okazało się, że woda ma w swoim składzie mnóstwo siarczków, które to spowodowały wysuszenie skóry, łojotok i wypadanie. Oto, w jaki sposób sobie poradziłam. Oczywiście zatrudnienie znalazła pokrzywa, jedno z najbardziej wszechstronnych ziół, ale nie tylko.

.

SAM_6001-3

Macerat z kwiatem i liśćmi nasturcji oraz suszoną pokrzywą, drugi to sam kwiat nagietka

.

Nalewka powstrzymująca wypadanie włosów

Proponuję dla utrzymania odpowiedniej gęstości włosów wykonać sobie wyciąg alkoholowy z pokrzywy i nasturcji. Kwiat i ziele nasturcji potnij, dosyp garść suszonej pokrzywy (kup w sklepie zielarskim) i zalej to alkoholem 40%, czyli wódką.

Po 2 tygodniach macerowania, codziennego potrząsania, trzymania w cieple, przecedź przez sitko, wlej do jakiejś buteleczki z ciemnego szkła, albo trzymaj w ciemnym miejscu i zrób sobie kurację przeciwwypadaniu włosów i przeciwłupieżową, jeśli takowy masz. Użyta pokrzywa zadziała nie tylko na łupież, ale też pobudzi do wzrostu. Płyn wcierasz w skórę włosów wacikiem lub watą nawiniętą na ołówek. Wykonujesz kolejne przedziałki na głowie i wcierasz – np na wieczór. Rano myjesz włosy.

Ja kurację robiłam w ten sposób, że wcierałam codziennie wieczorem i po 3 dniach myłam włosy. Wcierki nie powodują pogorszenia fryzury. Inaczej byłoby, gdybyśmy wcierali olej ziołowy. Zasady robienia maceratu alkoholowego tutaj.

.

wlosy

Zioła użyte do sporządzenia maceratu: aloes, kwiat nagietka, korzeń łopianu, liście pokrzywy

.

Macerat alkoholowy pobudzający wzrost włosów

Użyłam ziół, których naczelnym zadaniem będzie przyspieszenie wzrostu, co zostanie dokonane dzięki ich działalności powodującej lepsze ukrwienie, odżywienie i wzmocnienie cebulek włosowych. To niezawodni strażnicy czystej skóry, wolnej od bakterii i grzybów – a to jest zaczątkiem wspaniałego popisu mieszków wzrostowych włosów.

W końcu nikt nie będzie im przeszkadzał we wspinaniu się w górę. Meszek nowych włosów pojawi się po 2-3 tygodniach regularnego stosowania, czyli wcierania w skórę głowy na noc. Oczywiście pozytywnych rezultatów możemy się spodziewać wtedy, gdy wypadanie włosów zostało spowodowane wyżej wspomnianym łojotokiem lub innymi problemami skórnymi. Włosy mogą też wypadać z innych przyczyn (np stres, czy choroby).

Proponowana terapia jest wzmocnieniem cebulek włosowych i odżywieniem ich, doskonale też czyści skórę, co na pewno sprzyja odrostowi.

.

Które zioła wybrałam do swojej terapii?

Zatrudnimy dzisiaj:  kwiat nagietka, ziele pokrzywy, liść aloesu, korzeń łopianu – w równych częściach rozdrabniam  i zalewam wódką 40%. Stawiam w ciepłym miejscu, codziennie potrząsam, po 2-3 tygodniach przecedzam i zlewam do butelki z ciemnego szkła lub jeśli jest to butelka z jasnego szkła, to stawiam ją w ciemnym miejscu

.

Następny artykuł dotyczący pielęgnacji włosów będzie odpowiedzią na zapotrzebowanie: 

Chcę mieć lśniące włosy. 

.

Jeśli masz swoje doświadczenia dotyczące gwypadania włosów, gęstości i uzyskania innych walorów pięknego wyglądu – dziel się już teraz z nami. Wszelkie uwagi są cenne – w końcu to chodzi o nasze włosy, a nie o czoło.

.

Małgorzata Kaczmarczyk

Ziołowa Wyspa

Komentarze