Leśne Licho to zespół folkmetalowy z Podkowy Leśnej. Swoją działalność zaczęli w 2007 roku z inicjatywy Mikiego. Grupka przyjaciół, zakochana w ostrej muzyce, postanowiła sama zacząć grać. W rozmowie z nami Mikołaj Flis opowiada o początkach Leśnego Licha, ich fascynacji muzyką oraz odpowiada na pytanie gdzie można zobaczyć grupę na żywo. Zapraszamy!

.

Skąd pomysł by zespół nazwać Leśne Licho?

Tak naprawdę początek należy upatrywać w czasach licealnych. Jako nastolatek byłem niesamowicie podekscytowany muzyką z gatunku melo-death oraz heavy/power metal. Miałem swój zespół o nazwie „Gatekeeper”, graliśmy melodyjny death metal. W tamtym czasie płyty były dość drogie, więc słuchało się kaset. Oczywiście o Internecie można było tylko pomarzyć Mimo posiadanego modemu, połączenie było tak wolne i tak drogie, że praktycznie bezużyteczne.
Tak się składa, że po drodze do liceum zawsze przechodziłem koło sklepu muzycznego. Na moje szczęście był to okres, w którym płyty CD wypierały kasety i jak się dobrze zakręciło, można było kasety kupić za średnio 5-6 zł. Wszystkie moje oszczędności oraz kasę, którą mama dawała mi na jedzenie, ładowałem w kasety. Codziennie odwiedzałem sklep i praktycznie nie było dnia, żebym czegoś nie kupił. Szukałem nieznanych mi metalowych zespołów i znajdowałem mnóstwo ciekawej i undergroundowej muzyki. Pewnego razu natknąłem się na kasetę Storm – Nordavind oraz Bathory – Hammerheart. Kupiłem oczywiście za grosze i od tamtej pory pokochałem folk metal. Czasami układałem kawałki folk metalowe, ale nie pasowały one klimatem do muzyki, jaką wykonywał Gatekeeper.
Potem poszedłem na studia. Studiowałem filologię polską. Na jednym z przedmiotów analizowaliśmy wiersz Iłłakowiczówny pt. „Licho”, wiersz bardzo mi się spodobał, opowiadał historię licha, które jest bardzo samotne, lecz przez swoją naturę nie może znaleźć współczucia, gdyż jakakolwiek bliższa interakcja ze światem kończy się tragicznie. Pamiętam fragment w którym licho przytula się do jabłoni, a ona usycha. W Gatekeeperze skład powoli się wykruszył i pomyślałem, że przecież byłoby świetnie grać folk metal. Chwilę pomyślałem i wpadłem na pomysł, żeby nazwać zespół Leśne Licho.
.
Leśne Licho

Leśne Licho

.

Co to jest folk metal i dlaczego zdecydowaliście się grać w tym stylu?

Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona i każdy mógłby odpowiedzieć na swój sposób. Dla mnie folk metal jest próbą sięgania do źródeł i odkrywania dawnej natury. Folk metal posiada w sobie coś pierwotnego i pięknego, jest zapomnianą lub nieznaną historią, która żyje gdzieś w nas. Gdy komponuję utwór dla Leśnego, staram się najpierw dowiedzieć o czym chciałbym napisać utwór, układam pewne ramy historii i tworzę swego rodzaju ścieżkę dźwiękową pod obrazy, które rodzą się w mojej głowie.
Folk metal jest zatem dla mnie dość kreatywny i odkrywczy, nie można zagrać byle jakich riffów, żeby powstał kawałek, czasami trzeba przysiąść i szukać długie godziny właściwych dźwięków dla utworu.
.
Leśne Licho

Leśne Licho

Ile płyt już wydaliście? Kiedyś można spodziewać się następnej?

Hehe, do tej pory wydaliśmy tylko demo. Ludzie narzekają, że jesteśmy zespołem „mało-albumowym” ale robimy co możemy. W ostatnim czasie skład mocno się zmienił, ale jesteśmy na dobrej drodze, żeby wejść do studia i nagrać pełnogrający album. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nie chcemy utopić pieniędzy i nagrać słabego albumu, gdyż nie byliśmy dobrze przygotowani. Drodzy fani, cierpliwości, obiecuję, że w 2015 roku powinniście usłyszeć pierwszy długogrający album Leśnego Licha.
.

Gdzie najczęściej można Was spotkać?

Koncertujemy najczęściej w Warszawie, choć często zdarza się, że w sezonie letnim gramy koncerty w innych rejonach Polski.
.

Czy jesteście rodzimowiercami?

Nie, nie jesteśmy.
.

Czy gracie „w jakiejś sprawie”, czy po prostu lubicie te klimaty?

Folk metal nie jest muzyką buntu, Leśne Licho nie gra również muzyki o religijnych lub politycznych podtekstach. Odcinamy się od tych spraw. Raczej chodzi o snucie ciekawej opowieści i dobrą zabawę.
.

Występujecie również za granicą?

Mieliśmy kilka propozycji, ale przyczyny losowe sprawiły, że niestety nie doszły do skutku.
.

Czy są jakieś wielkie imprezy związane z folk metalem? 

Hmmm… czy są wielkie? Nie bardzo, choć w sumie jeśli spojrzeć na poletko polskie można pochwalić się festiwalem Hello Folks, jest nową imprezą o nazwie Zlot miłośników folk metalu (zagraliśmy na II edycji 17.10.2014). Jest też Heidenfest, gdzie występują zagraniczne zespoły folk metalowe.
.

Słowo dla fanów?

Ok, to niech będzie to slogan z naszej koszulki – Keep folk metal alive. Widzimy się pod sceną, zapraszamy na koncerty! :)
.
Rozmawiał Jakub Napoleon Gajdziński
.

Komentarze