6 stycznia obchodzone jest w Kościele Katolickim święto Objawienia Pańskiego znane potocznie jako święto Trzech Króli. W Kościele Prawosławnym jest to jedno z 12 głównych świąt zwane z greckiego Epifanią. Królowie znani pod imionami Kacper, Melchior i Baltazar w rzeczywistości nie są w ten sposób opisywani w Biblii. Św. Mateusz wspomina bowiem o magach lub mędrcach. 

Nie ma zbyt wiele źródłowych dokumentów na temat personaliów Trzech Króli, natomiast więcej jest legend i spekulacji. Pobożność ludowa ze względu na ilość darów ustaliła, że było ich trzech. Dopiero jednak w tradycji VI w. zaczęto mówić o nich jako o królach, a zanim nazwano ich Kacprem, Melchiorem i Baltazarem, upłynęło kolejnych 300 lat.

W Polsce od kilku lat organizowane są w miastach i miasteczkach orszaki Trzech Króli. Biorą w nich udział mieszkańcy, ale także zwierzęta jak wielbłądy i lamy ale również nawet te najbardziej egzotyczne czyli osły czy owce. W ubiegłym roku również wziąłem udział w orszaku w moim miasteczku a dzisiaj zapraszam Was do obejrzenia tegorocznej relacji. 

Świeto Trzech Króli-1682

Świeto Trzech Króli-1672

Świeto Trzech Króli-1656

Świeto Trzech Króli-1694

Świeto Trzech Króli-1697

Świeto Trzech Króli-1690

Świeto Trzech Króli-1666

Świeto Trzech Króli-1738

Świeto Trzech Króli-1731

Świeto Trzech Króli-1712

Świeto Trzech Króli-1732

Świeto Trzech Króli-1743

Komentarze