Ich profil na Facebooku lubi ponad 300 tysięcy osób. Chujowa Pani Domu to zbiór zdjęć, tekstów, a przede wszystkim sytuacji, w których codziennie się znajdujemy niekoniecznie z pozytywnym skutkiem. Ja podpisałabym się na przykład pod komunikatem ” Kupię ciasto, bo moje nie wyszło”, a najbardziej śmieszą mnie zdjęcia z górami nieumytych naczyń i bezradnymi minami nie tylko mężczyzn. O nieperfekcyjnych paniach i panach domu rozmawiam z Magdaleną Kostyszyn i Pawłem Bieleckim.

.

Ludzie wcale nie są perfekcyjni. Może i dobrze, wtedy byliby nudni. Wy nie jesteście nudni. Skąd wziął się pomysł na fanpejdż?

Z życia. Magda po kolejnej wpadce w gospodarstwie domowym, pełna frustracji postanowiła podzielić się swoją przygodą ze znajomymi, nazywając siebie przy okazji ChPD. Ludzie natychmiastowo załapali konwencję.

.

Czemu takie brzydkie słowo? Nie można było na przykład niedobra, zła, beznadziejna Pani Domu?

Pani domu

Chyba każdy czasem ma takie sytuacje

W humorystyczny sposób pokazujemy czasem różnice pomiędzy postrzeganiem kobiet i mężczyzn – za pomocą ironii chcemy dawać pstryczka w nos wszelkim stereotypom płci. A skoro już staramy się zacierać te granice pomiędzy tym co wolno paniom domu, a co nie – sięgnęliśmy do słownictwa uważanego za męskie. Ot, na przekór. W wulgarnym określeniu tkwi cała moc – nazywamy rzeczy po imieniu, nie zamiatamy niewygodnych tematów pod dywan – używanie eufemizmu kłóciłoby się z ideą tego profilu, w którym to brutalna szczerość odgrywa kluczową rolę.

.

Kto jest adresatem Waszej strony, kto się z Wami utożsamia?

80% użytkowników to kobiety, największą grupę stanowią panie w wieku 25-34. Swoje treści kierujemy tak naprawdę do wszystkich, nie mamy sprecyzowanej grupy odbiorczej. Cieszymy się, gdy nasze teksty komentują zarówno studentki, jak i żony, i matki z 20-letnim stażem. Wśród obserwatorów mamy także panów, którzy także chętnie dzielą się tym, co im nie wyszło.

.

Nazwę traktuję jako parafrazę popularnego telewizyjnego programu.  Czy tak właśnie jest? 

Pani domu

Perfekcyjna Pani domu z uśmiechem wykonuje wszystkie obowiązki. Wszystkie.

Program Perfekcyjna Pani Domu nie ma absolutnie żadnego związku z powstaniem ChPD – błędnie przypisuje się nam stworzenie parodii popularnego show telewizyjnego. To tak naprawdę czysty zbieg okoliczności. Stworzyliśmy ten profil stricte w celach rozrywkowych, ku pokrzepieniu serc i rozweselaniu gawiedzi.

.

Bardziej utożsamiam się z problemami, jakie można zobaczyć na Waszej stronie niż z tym, że z mojego kaloryfera nie pachnie wanilią. Jak myślicie skąd wziął się telewizyjny pomysł na to, że byśmy wszyscy byli tacy poukładani, tacy sami?

Nie od dziś wiadomo, że telewizja promuje wyidealizowany obraz życia. Spójrzcie na seriale, w których każdy ma świetnie urządzone mieszkanie, nowy samochód, ładną żonę i grzeczne dzieci. A czy prawdziwe życie tak wygląda? No nie do końca, jednak zapotrzebowanie na tego typu produkcje pokazuje, że widzowie chętnie, może trochę z nutką tęsknoty podglądają to z  założenia lepsze, bo bezproblemowe życie.

.

Jaka jest według Was polska Pani domu?

Pani domu

Panowie w koszulach podczas sprzątania? Czemu nie?

Zaradna, pomysłowa, silna i odważna – historie wielu kobiet pokazują nam, że polskie panie domu są absolutnie niepokonane w swoim fachu. Potrafią wyczarować dwudaniowy obiad, dysponując ograniczonym budżetem; nie zrażają się porażkami; łączą pracę zawodową, z wychowaniem dzieci oraz zajęciami w domu. Podziwiamy je wszystkie, dlatego nawet jeśli przy pieczeniu ciasta dadzą ciała, wybaczamy im i z zakalca śmiejemy się wszyscy wspólnie – wiemy, że taka jedna, czy druga spektakularna wpadka jest niczym w porównaniu do tego, jak wiele te kobiety robią na co dzień. Są cudowne, po prostu.

.

Wyszukujcie ‘smakowite kąski’ i pomysły żeby żyło się lepiej. Jakie są Wasze ulubione lub najbardziej oryginalne?

 

Jednym z najbardziej oryginalnych pomysłów było mycie alufelg w zmywarce,  z kolei najbardziej praktyczną wskazówką – odkurzanie piekarnika.

.

Dystans i poczucie humoru – zauważacie jedno i drugie czy Waszym zdaniem czegoś Polakom brakuje?

Dystansu – to na pewno, ale żeby nabyć tę cechę potrzeba trochę pracy i czasu, więc wierzymy, że jeszcze wszystko przed nami.

 .

..

Rozmawiała Katarzyna Zarówna

 

Komentarze