Większość z nas zapytana, czy wykonuje domowe rytuały pielęgnacyjne odpowiada przecząco zasłaniając się brakiem czasu, środków finansowych lub umiejętności. A gdyby okazało się, że rytuał domowy można elastycznie wpleść w swój plan dnia, produkty potrzebne do jego wykonania były bardzo wydajne, a ich łączenie nie wymagało posiadania olbrzymiej wiedzy?

Taka jest prawda – są sposoby, które pozwalają wykonać kompleksową domową pielęgnację szybko i skutecznie, można zaplanować dzień tak, aby wygospodarować kilkanaście minut na relaks. Produkty naturalne pozwalają na wykonanie różnych zabiegów – są wielofunkcyjne – nie trzeba zatem kupować wielu różnych kosmetyków. Ich łączenie jest łatwe i przyjemne, może stanowić element domowego rytuału.

.

Jakiego rodzaju domową pielęgnację możemy wykonać używając kosmetyków naturalnych?

Anna Didiuk, kosmetolog i współwłaścicielka firmy Mokosh Cosmetics przyznaje, że możliwości jest wiele. Naturalne kosmetyczne oleje bazowe z powodzeniem zastępują kremy i balsamy w codziennej pielęgnacji. Sole drobnoziarniste możemy wykorzystać zarówno do kąpieli, jak i do peelingu. Maski z glinek kosmetycznych po rozrobieniu z wodą lub hydrolatem możemy stosować zarówno na twarz, jak i na ciało. Olejki eteryczne z kolei nie tylko pięknie pachną, ale też wykazują działanie kosmetyczne i terapeutyczne.

– Najważniejsze to wiedzieć, jakiego typu produkt naturalny wybrać do swojego rodzaju cery oraz jak wybrać ten, który jest najlepszej jakości – mówi Anna Didiuk – Inne produkty możemy stosować do cer dojrzałych oraz wrażliwych i delikatnych (np. glinka biała), inne do naczynkowych (glinka czerwona), a jeszcze inne to tłustych (glinka zielona, olej jojoba, olejek z trzewa herbacianego). Ważna jest też jakość. Jako przykład niech posłużą oleje – na rynku mamy ich wiele: arganowy, lniany, kokosowy, z pestek malin, jojoba, jednak najlepiej jest wybrać olej kosmetyczny (nie spożywczy), nierafinowany, tłoczony na zimno. Dobrze jeżeli ma certyfikat potwierdzający jego organiczność, np. Ecocert, a także jeżeli przeszedł niezbędne badania mikrobiologiczne i dermatologiczne. Z tego względu lepiej jest kupować kosmetyk, czyli produkt przebadany i zarejestrowany, niż surowiec kosmetyczny, których często takich badań nie posiada.

.

lniany baner_m

.

Tą samą zasadą kierujemy się przy wyborze innych produktów naturalnych: glinek, soli do kąpieli i peelingu, olejków eterycznych. Należy sprawdzić, z jakiego źródła pochodzą kosmetyki, czy są w 100% stężeniu, a w przypadku soli – jakie zawierają minerały i w jakim nasyceniu.

Wysoko zmineralizowane sole zawierają oprócz chlorku sodu także inne pierwiastki: jod, brom, wapń, magnes, potas. Nie tylko złuszczają martwą warstwę naskórka podczas peelingu, ale także przy stężeniu solankowym w kąpieli lub masce wywołują wiele miejscowych i ogólnych pozytywnych reakcji, takich jak zwiększenie ukrwienia skóry, pobudzenie przemiany materii, poprawę odporności. – dodaje Anna Didiuk

.

A skąd mamy wiedzieć które produkty mamy ze sobą połączyć i w jakich proporcjach?

Tu z pomocą przychodzą doradcy obsługujący infolinię lub odpowiadający na maile. Każda szanująca się firma kosmetyczna powinna udzielać Klientom wyczerpujących informacji na temat oferowanych produktów. Pomocne są też informacje zawarte na etykietach i w ulotkach dołączanych do opakowania. Dobrze jest też kupować produkty naturalne w zestawach w odpowiedzi na określoną potrzebę, np. ujędrnianie, odmłodzenie, relaks. To znacznie ułatwia ich stosowanie.

W zestawach/ rytuałach do domowej pielęgnacji, które oferujemy znajdują się wszystkie produkty potrzebne do wykonania dłuższych i krótszych zabiegów, codziennej pielęgnacji, kąpieli kosmetycznych i solankowych. Każdy zestaw dodatkowo zawiera instrukcję wraz z recepturami i czasami trwania poszczególnych zabiegów – mówi Anna Didiuk.

.

254-sol_jod-brom_m

.

Pozostaje jednak ostatnia i dla wielu osób najważniejsza kwestia: skąd wziąć czas na te wszystkie zabiegi i rytuały?

To nie jest trudne wbrew pozorom. Anna Rutkowska – Didiuk, psycholog, coach i współwłaścicielka firmy Mokosh Cosmetics, podkreśla, że większość problemów, które widzimy istnieje głównie w naszej głowie, a nie w rzeczywistości. Nasz dzień trwa średnio 12 godzin, czy naprawdę nie możemy wygospodarować nawet co drugi dzień 15 – 20 minut na wykonanie domowego rytuału piękności? Dla szczęśliwych posiadaczy wanny sprawa jest prosta: przygotowujemy sobie wieczorną kąpiel z dodatkiem wybranej soli do kąpieli, olejku eterycznego i odrobiny kosmetycznego oleju. Podczas przebywania w kąpieli w miseczce rozrabiamy maskę z glinki z dodatkiem wody lub hydrolatu i nakładamy na twarz. Podczas gdy maska jest na twarzy rozrabiamy w drugiej miseczce peeling z soli drobnoziarnistej z dodatkiem oleju kosmetycznego i peelingujemy ciało lub wybrane jego partie – w wersji dla leniuchów te, które możemy wystawić ponad ciepłą wodę. Użytkownicy prysznica mogą taki rytuał wieczorny wykonać pod prysznicem, uważając jedynie aby woda nie zmyła maski z glinki z twarzy zbyt wcześnie.

Każdy, nawet bardzo napięty harmonogram dnia można ułożyć tak, aby znaleźć w nim czas na oddech. To jest bardzo ważne dla naszego zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Pozwalając sobie na relaks, zaczynamy sprawniej funkcjonować także na innych polach i w efekcie zyskujemy więcej czasu – tłumaczy Anna Rutkowska – Didiuk – Poza tym często jest to kwestia priorytetów: czy w ramach relaksu decydujemy się na nierzadko bezrefleksyjne wpatrywanie się w telewizor, czy na zadbanie o ciało?

.

Marta Hajda

Odwiedź naszą stronę: Mokosh!

Komentarze