Czy w Polsce były dinozaury? Tak, były! Najwięcej znalezisk odnaleziono w Górach Świętokrzyskich i na Śląsku. Tylko w tych rejonach na terenie naszego kraju osady triasowe, jurajskie i kredowe sięgają powierzchni ziemi. Reszta „polskich” dinozaurów jest ukryta głęboko pod młodszymi warstwami i wciąż czeka na odkrycie!

ziemia_w_gornej_jurze

Ziemia w górnej Jurze.

Pamiętajmy, że w okresie, gdy te majestatyczne gady rządziły Ziemią, Polska znajdowała się w dużej części pod wodą. W dodatku wiele skamieniałości, które polskim paleontologom udało się odnaleźć nie należą stricte do dinozaurów, tylko do ich przodków – archeozaurów. Góry są terenem, gdzie najłatwiej odnaleźć w Polsce dinozaury. Ma to związek z szybką erozją, która odsłania kolejne warstwy skalne, a zatem „wynosi” szkielety prehistorycznych zwierząt ku powierzchni. 

Jeśli chodzi o same dinozaury, to na terenie Polski najwięcej mamy ich… tropów. Wiadomo, że dinozaury podróżowały przez nasz kraj i to w wielu różnych kierunkach. Wiele z odkrytych tropów pochodzi z epoki jurajskiej, czyli między 201 a 145 mln lat temu. Największą liczbę odcisków łap odkryto w Górach Świętokrzyskich. Wśród odnalezionych tropów są te, które należą między innymi do Allozaurów, potężnych i ogromnych dwunożnych drapieżników. Oprócz nich znaleziono również pozostałości po wczesnych stegozaurach oraz gigantycznych roślinożerców z rodziny zauropodów.

.

Polska też ma się czym chwalić!

Pomimo tego, że znaczna część Polski jest pokryta skałami z okresu kenozoicznego, a zatem późniejszego niż tego w którym żyły dinozaury, polskim paleontologom udało się osiągnąć pewne sukcesy w poszukiwaniu prehistorycznych gadów.

Najważniejsze daty w historii odkryć dinozaurów w Polsce

 • trop_dinozaura

  Megalosauripus isp. z Sołtykowa – największy znany trop dinozaura z Polski. Fot. Państwowy Instytut Geologiczny1959 – Władysław Karaszewski z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie zaczyna badania w okolicach Gór Świętokrzyskich.

  1963-71– to tak zwany „złoty okres” polskiej paleontologii, kiedy to mają miejsce Polsko-Mongolskie Wyprawy Paleontologiczne na Gobi.

 • 1983 – w Warszawie powstaje Muzeum Ewolucji, gdzie podziwiać możemy m.in. rekonstrukcje szkieletów dinozaurów znalezionych przez polską ekipę w czasie eksploracji pustyni Gobi.
 • 2000 – rozpoczynają się wykopaliska w Krasiejowie na Opolszczyźnie; wśród licznych późnotriasowych skamieniałości są szczątki „pradinozaura” opisanego w 2003 roku przez Jerzego Dzika jako Silesaurus opolensis. Kontrowersyjny, triasowy Silesaurus opolensis ze sławnego polskiego stanowiska w Krasiejowie, w gminie Ozimek, najprawdopodobniej był archozaurem, a nie, jak początkowo zakładano, dinozaurem.

Znaleziska tropów dinozaurów w Polsce

 • Sołtyków koło Stąporkowa – w tutejszym rezerwacie przyrody odkryto ślady zauropodów i dilofozaurów. Stamtąd pochodzi słynny wczesnojurajski przedstawiciel roślinożernych zauropodów – Wulkanodon z Sołtykowa.
 • Gromadzice koło Ostrowca Świętokrzyskiego – w znajdujących się tutaj lessowych wąwozach odkryto ślady zauropodów, tyreoforów i teropodów.
 • Jakubowie pod Przysuchą – tutaj odkryto odcisk stopy teropoda.
 • Gliniany Las koło Minowa – tutejsze stanowisko należy do najbogatszych pod względem występowania skamieniałości śladowych.
 • Zapniów – paleontolodzy odkryli w tej miejscowości ślady teropoda i roślinożernych dinozaurów ptasiomiednicznych.
 • Idzikowice koło Opoczna – tu znaleziono tropy teropoda.
 • Okolice Opatowa – tutaj w starych kamieniołomach powstałych w jurze znaleziono tropy dinozaurów i szczątki roślin jurajskich.
 • Iłża – w tamtejszych kamieniołomach natrafiono niedawno na ślady alozaurów i zauropodów.
 • Krasiejów na Śląsku Opolskim – naukowcy odkryli tutaj szkielety pradinozaurów (jednych z najstarszych na świecie), liczących sobie 230 milionów lat.

.

.

Komentarze