Kołduny to nic innego jak pierogi, są tradycyjną potrawą kuchni białoruskiej, litewskiej oraz kuchni polskiej. Klasycznym nadzieniem kołdunów jest siekana surowa wołowina, duszona cebula, łój wołowy i przyprawy. Ciasto zrobione jest z mąki, wody, jajek i niewielkiej ilości masła. Kołduny mogą być gotowane w wodzie, rosole bądź pieczone. Kołduny często są nadziane farszem z mięs surowych lub gotowanych, świeżych i suszonych grzybów albo śledzi.
Kołduny znane są chyba na całym świecie. Te tatarskie różnią się od tych najbardziej znanych – litewskich, wielkością. Kołduny podawane były zawsze jako drugie danie. Z racji tego, że były tak duże, po kilku sztukach najedzony człowiek nie mógł odejść już od stołu. Jeśli ktoś sobie życzył, otrzymywał osobno rosół w kubku lub szklance, do popijania przy jedzeniu.
W przeszłości Tatarzy nie stosowali do tej potrawy żadnych dodatków, w okresie powojennym podawali jarzyny bądź sałatki przyrządzane sposobem domowym przez gospodynie. Kołduny należały do potraw świątecznych. Częstowało się nimi także gości weselnych.
.
Składniki
Ciasto:
- 2 szklanki mąki,
- 2/3 szklanki gotowanej osolonej wody
.
Farsz:
- 20 dag polędwicy wołowej,
- 20 dag udźca baraniego,
- 20 dag baraniego łoju nerkowego,
- sól,
- cukier,
- pieprz,
- 1 łyżeczka majeranku,
- 1 ząbek czosnku,
- 2-3 łyżki rosołu,
- 2-3 litry rosołu wołowego
.
Sposób przygtowania
Z mąki i przegotowanej osolonej wody zarabiamy ciągnące się ciasto, które bardzo długo wyrabiamy (ok. godziny). Gdy będzie lśniące i sprężyste – wybijamy je o stolnicę ze wszystkich stron, przykrywamy ściereczką i odkładamy na godzinę. Wołowinę i baraninę czyścimy ze ścięgien i błon, łój schładzamy w lodówce. Mięsa drobno kroimy, łój ścieramy na tarce. Łączymy go z mięsem i doprawiamy przyprawami, cukrem i roztartym czosnkiem. Farsz wyrabiamy ręką, dodając parę łyżek rosołu. Ciasto rozwałkowujemy na placek i szklanką wykrawamy z niego krążki. Na każdym kładziemy porcję farszu i starannie zalepiamy, zwilżając brzegi. Kołduny kładziemy na wrzący rosół i gotujemy na małym ogniu przez 3-5 min. Rosół tatarski robi się z mięsa wołowego doprawionego lubczykiem. Podawać z widelcem i łyżką (łyżka do spijania rosołku ze środka kułduna)
.
Smacznego!
Klaudia Bąk