Frytki z pewnością większości kojarzy się ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie powstało wiele światowych sieci z fast foodami takich jak Mc Donalds, KFC, Burger King itd. W każdym z tych lokali do większości dań dodawane są te ziemniaczane przekąski. Jednak nie w Ameryce należy szukać kolebki tego dania (chociaż i takie legendy powstały), lecz w Europie, gdzie Belgia oraz Francja zażarcie walczy o miano ojczyzny tej potrawy.

 .

Historia frytek

Dokładnie nie wiadomo kiedy usmażono pierwsze frytki, natomiast istnieje legenda w jakich okolicznościach doszło do ich powstania. W mieście Dinant leżącym na terytorium Belgii głównym pożywieniem mieszkańców zimą były małe rybki z pobliskiej rzeki, smażone na oleju. Jednak w pewnym roku mróz był na tyle duży, że rzeka Meuse zamarzła, przez co ludzie stracili źródło pożywienia. Tak się przy okazji składało, że już od XVI wieku w kraju produkowane były ziemniaki, które zastąpiły ryby i w ten sposób powstały pierwsze frytki. Potrawa stawała się coraz popularniejsza i na jej fali w roku 1857 powstał pierwszy bar z tym daniem. Do wyboru były frytki małe i duży zwane „une russe” i „une cosaque”.

Po kraju przyszedł czas na popularność na całym świecie, a to zawdzięczają Wielkiej Brytanii, która u szczytu swojej potęgi była największym państwem świata, które zamieszkiwało około 478 milionów ludzi. W trakcie I Wojny światowej Brytyjczycy wspierali Belgów, u których zauważyli prostą i smaczną potrawę. Jak twierdzą niektórzy angielska nazwa french fries, wzięła się z tego, że towarzyszący im żołnierze belgijscy mówili po francusku. Z Wielkiej Brytanii przeniosły się do Stanów, a tam w barach szybkiej obsługi bardzo szybko zostały docenione. Francuzi twierdzą natomiast, że już w trakcie rewolucji powstały budki, w których smażono różne produkty, w tym frytki i dlatego to Francja powinna uchodzić za kolebkę tego dania. Istnieją oczywiście pewne nieścisłości oraz inne koncepcje jednak ta historia wydaje się najbardziej prawdopodobna. 

 

Frytki w kuchni

Frytki królują nie tylko w ociekających tłuszczem fast-foodach. W niektórych krajach stały się nawet elementem kuchni narodowej. Słynne angielskie fish and chips, to narodowe danie tego kraju. Również Amerykanie dodają je do wielu potraw, a nawet tworzą na ich bazie nowe, czego przykładem może być chilli cheese fries, czyli frytki, na które nakłada się ostry sos z chilli i wołowiną oraz starty ser. W Belgii światowej stolicy frytek dodaje się ich do prawie każdej potrawy. Można je spotkać nawet w gulaszu.  Tradycyjnie ziemniaki powinny być smażone na oleju wołowym. Oleje roślinne wykorzystywane obecnie w restauracjach zupełnie zmieniają ich smak.

 

ryba z frytkami

Narodowe danie Anglików: fish and chips. Źródło: Wikimedia Commons

.

Z czym podawać frytki?

W Polsce najczęściej jest to sól i ketchup, jednak już w Anglii często stosuje się ocet, a w Holandii majonez. Istnieje jeszcze wiele ostrych sosów na bazie papryczek chilli, dodaje się również sos orzechowy, czosnkowy, curry, podsmażoną cebulkę itd. Możliwości jest mnóstwo.

 

Wpływ na zdrowie

Z jedzeniem frytek nie należy przesadzać, gdyż może to doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu. W ziemniakach pod wpływem temperatury  wyższej niż 120 stopni zachodzi reakcja chemiczna, w wyniku której uwalniana jest duża ilość substancji zwanej akrylamidem. Akrylamid zmniejsza poziom naturalnych przeciwutleniaczy, zwiększa ryzyko miażdżycy oraz nowotworów. Szczególnie narażone są dzieci. Im bardziej frytki lub chipsy są wypieczone tym więcej substancji jest uwalnianej. Aby ograniczyć jej poziom dobrym sposobem przed smażeniem jest blanszowanie frytek.  Oczywiście jedzenie od czasu do czasu nie powinno mieć złego wpływu na zdrowie.

 

Frytki inaczej

Jeśli nie chcemy jeść frytek z nadmiarem tłuszczu możemy przygotować je bez problemu w domu. Wystarczą do tego ziemniaki, sól, przyprawy i piekarnik, w którym upieczemy je tak jak lubimy. Zamiast ziemniaków z powodzeniem można zastosować bataty. Tak przygotowane frytki będą miały słodkawy posmak oraz ciekawy kolor.

Poza batatami możemy również wykorzystać  topinambur, dynię piżmową, seler, pietruszkę lub marchew. Polecamy nasz przepis na warzywne frytki.

 

firma Onix

www.onix.pl

.

 Opracował Dawid Brandebura

Źródło: Onix

Komentarze