W czasach PRL-u oraz po jego zakończeniu powstało w Polsce przekonanie, że polskie produkty są gorsze od zagranicznych. Każdy proszek zagraniczny prał lepiej, batonik był bardziej czekoladowy, a masło bardziej maślane. Każdy chciał mieć ubrania z importu, lodówki, pralki a nawet pasty do zębów.

Największym hitem były produkty amerykańskie. Wszystko co dotarło do nas z Ameryki kojarzyło się z dobrą jakością. Nawet nazwanie polskiego produktu po angielsku czyniło go bardziej kuszącym. Normą do dziś jest nazywanie polskich firm w tym właśnie języku. Bardzo zabawne jest również nowomodne nazewnictwo stanowisk. Zamiast prezesa mamy CEO, czyli Chief Executive Officer, zamiast kadrowej mamy HR-owca, a ludzi od sprzedaży i obsługi klienta zaczęto nazywać key account manager. Idąc tym śladem w przyszłości stażysta będzie nazywany young executive brand project manager.

Obecnie trwa moda na chemię niemiecką. W prawie każdym mieście spotkamy mały sklepik reklamujący się posiadaniem w asortymencie produktów z tego właśnie kraju. Czy rzeczywiście są lepsze od polskich trudno powiedzieć. Z pewnością te zza Odry są zwykle bardziej skoncentrowane i jeśli dozujemy je jak tak samo jak polskie to będą nam się wydawały lepsze.

Polskość przez długi czas raczej nie była atutem w promocji marki, jednak powoli się to zmienia. Klienci stają się coraz bardziej świadomi i sami zaczynają szukać naszych produktów.

 .

Polska żywność

Na szczęście pogląd o tym, że polskie jedzenie jest gorsze od zagranicznego nie osiągnęło takiego pułapu jak w przypadku innych dziedzin. Patrząc jednak na ilość ciągle rozpowszechniających się pizzerii i kebabowni, które znajdziemy nawet w najmniejszych miejscowościach moglibyśmy być innego zdania. Dalej jednak panuje w nas przekonanie, że nasze warzywa i owoce są lepsze. Należy jednak starannie zwracać uwagę na to czy produkt jest polski. Dla tak popularnych w Polsce dyskontów jednym z kluczowych czynników przy wyborze dostawcy jest cena. W związku z tym w pewnym okresie bardzo mocno rozpowszechnił się w Polsce czosnek chiński, który pod wieloma względami jest gorszy od rodzimego. Na szczęście dzięki naciskom ze strony polskich producentów jak np. firma Onix oraz klientów, krajowy powrócił do łask. Dlaczego należy wybierać krajowy czosnek pisaliśmy w artykule: jak czosnek to tylko polski.

 .

Dlaczego warto kupować polskie produkty?

Na to pytanie odpowiedź znają chyba wszyscy. Każdy kupiony przez nas polski produkt pozwala na stałe zatrudnianie polskich pracowników, a wypracowany zysk jest opodatkowany, dzięki czemu pieniądze zasilają krajowy budżet, z którego opłacane są wszystkie wspólne wydatki. Kupując rodzimą żywność nie tylko bronimy się przez wypływaniem pieniędzy z naszego kraju. Zyski firmy bardzo często inwestują w rozwijanie eksportu, co jak wiadomo powoduje transfer pieniędzy do Polski. Warto również kupować naszą żywność, gdyż zapewniamy byt produktom stanowiącym polską kuchnię oraz jej długą historię i tradycję.

 .

polski numer ean

590 to numer oznaczający Polskę. Źródło: Wikimedia Commons

.

Jak sprawdzić czy produkt jest polski?

Sprawdzenie czy produkt jest polski zwykle nie jest łatwe. Na początku należy odczytać  kod kreskowy. Początek 590 oznacza, że produkt został wyprodukowany lub jest dystrybuowany przez firmę zarejestrowaną w Polsce. Ta informacja jest bardzo pomocna, jednak nie daje gwarancji polskości.

Drugim krokiem jest sprawdzenie informacji „wyprodukowano w Polsce”. Dzięki temu mamy pewność, że produkt został wytworzony w naszym kraju.

Problem jest niestety głębszy, gdyż dziś o polskości produktów i firm nie decyduje już miejsce wyprodukowania, czy też długa historia lecz kapitał. Ustalenie do kogo należy dane przedsiębiorstwo nie zawsze jest łatwe. Różne powiązania biznesowe i struktury własności bardzo nam to utrudniają. Warto jednak sprawdzać strony internetowe oraz wszelkiego rodzaju fanpage na Facebooku, gdzie taka informacja jest publikowana.

 .

Kupuj polskie produkty

Żyjemy w ciągłym pośpiechu lecz przy okazji zakupów warto zwolnić i chwilę się zastanowić. Po pierwsze, wydajemy własne, ciężko zarobione pieniądze, a po drugie lepiej wiedzieć, czy zapewniając danej firmie zysk przyczyniamy się do wzmacniania polskiej gospodarki i naszego państwa. Stawiajmy na polskie marki i polskie produkty, gdyż jak powiedział Nikodem Dyzma: polskie znaczy lepsze, zdrowsze, smaczniejsze.

 .

firma Onix

www.onix.pl

.

.

Firma Onix, polski producent ziemniaków, czosnku i włoszczyzny.

Komentarze