PRL 6 (5 z 7)_www

Czy jesteś gotowy na wyprawę do PRLu?

Oszałamiającą karierę robią w ostatnim czasie bary mleczne a także Pijalnie Wódki i Piwa. Fenomen ten jest o tyle niebywały, o ile najczęstszymi bywalcami tych lokali są Ci, którzy spoglądali na  ‚peerelowski’ świat przez różowe okulary, z brzuchów swoich mam. Co jeszcze powraca i czy jesteśmy gotowi na wyprawę do tamtych czasów? Z zaskoczeniem i dezorientacją obserwuję wyrastające jak grzyby po deszczu małe lokale, rodem z minionej epoki, ubrania, które nie różnią się fasonem od tych, które oglądam w albumach moich rodziców, a w Internecie aż roi się od  miłośników Fiata 126 p, Trabantów i Syren. W filmie „Ile waży koń trojański?” główna bohaterka przenosi się w czasie, do lat odbijania się od szklanych sufitów ograniczeń. Jest przerażona i próbuje jak najszybciej wrócić do czasów współczesnych, zmęczona powtarzającym się jak déjà vu spotkaniem z absurdami tamtych czasów. To zupełnie inna sytuacja niż w przypadku bohaterów współczesnych bajek, które każdego dnia rozgrywają się w Pijalniach Wódki i Piwa, na internetowych forach i imprezach w stylu PRL.

Powróćmy zatem na chwilę do tamtych czasów i sprawdźmy, co dziś jeszcze z nich pozostało. Niech naszym przewodnikiem po trendach i języku charakterystycznym dla tamtych czasów będzie czasopismo „Przyjaciółka” z roku 1971.

Czytelnicy piszą, Smaki z Polski publikują

W szczerym podziękowaniu za listy naszych miłych czytelników, na łamach Smaków z Polski publikujemy niektóre z nich

Miejsce spotkania: Pijalnia Wódki i Piwa

PRL_www (1)

Spotkanie aktywistów w… Pijalni Wódki i Piwa

Aktywiści związku młodzieży spotkali się na dwóch ważnych naradach w pijalni Wódki i Piwa w celu omówienie i realizacji dalszych zamierzeń w zakresie czynów produkcyjnych. Przedmiotem były węzłowe problemy studentów.  Aż 97 problemów miała rozpatrzeć sesja. W toku obrad zabrał głos jeden ze studentów, który wskazał na perspektywy jakie stawia przed młodzieżą partia. Uczestnicy ocenili swe spotkanie jako potwierdzenie wspólnoty celów obu partii, przyjaźni i sojuszu pomiędzy bezrobotnymi studentami.

  

Droga redakcjo!

PRL 4 (2 z 7)_na www

Kultura to nasza codzienność!

W skromnym mieście – Oborniki Wielkopolskie odbyła się miła uroczystość – Majówka z Samochodem. Organizacja tej uroczystości, właśnie w tej miejscowości była wyrazem uznania dla wszystkich mieszkańców Obornik, którzy własnym wysiłkiem wybudowali dom kultury z piękną salą widowiskową i biblioteką. W działalności kulturalnej chodzi bowiem właśnie o bezpośredni udział mieszkańców miasteczek, wsi i osiedli i o zaangażowanie w tę działalność. Podczas uroczystości można było podziwiać piękne samochody i posłuchać występów wokalnych obornickich zespołów ludowych. Nie chcemy bowiem kultury traktować tylko świątecznie lecz jako zjawisko codzienne.

Marianna z Obornik Wielkopolskich

 

Modna Polka

PRL 6 (1 z 7)_www

Lata 1983-85 pastelowe kolory dzisiaj też są hitem mody

Zamierzam przerobić sobie mały wiśniowy płaszczyk na żakiecik. Jaki fason żakietu i jaka długość obecnie obowiązują? Zgodnie z duchem mody będzie mały żakiecik, bardzo prosty, lekko dopasowany z klapami o jednorzędowym zapięciu i z kieszonkami. Do takiego żakietu można nosić spódniczkę o innej fakturze i innym kolorze. Do całości radzimy sobie zrobić jeszcze bardzo obecnie modną no i ciepłą małą kamizelkę z resztek wełen. Zależnie od charakteru dodatków taki komplet może służyć do pracy jak i na okazje wieczorowe.

Jadwiga z Bytomia

Piękna skóra wizytówką każdej kobiety

Nawet na wczasach nie zawadzi mieć pod ręką krem do pielęgnacji paznokci, wodę kolońską i krem albuminowy! W okresie jesiennej słoty regeneruje on skórę i zapobiega tworzeniu się zmarszczek. Trwały, miły zapach wody kolońskiej nadaje się tak dla pań jak i dla panów. Tania, praktyczna, przyjemna. UWAGA! Obniżka ceny! Dawniej 36 zł, OBECNIE 31 zł.

Społeczne problemy obywatelskie

Czy prywatne przedszkola „wyjdą z podziemia”?

We wrześniu w Siedlcach zabrakło około setki miejsc w przedszkolach, W zeszłym roku sytuacja była jeszcze trudniejsza. W warszawskiej dzielnicy Ochota odrzucono 500 podań. Jak radzą więc sobie matki? Oddają dzieci do prywatnego przedszkola a także biorą udział w ciekawych projektach. Mamy już pierwsze sygnały, że w Siedlcach powstał pomysł aby przedszkola w swoich mieszkaniach prowadziły nauczycielki. Warto popierać i społeczną inicjatywę i prywatną tam gdzie innych możliwości brak. Kobietom dają one przecież „ bezinwestycyjne” miejsca pracy, a dzieciom niezastąpioną i bezwzględnie konieczną opiekę.

PRL 6 (3 z 7)_www

Płaskie balerinki, dżinsy z wysokim stanem i klasyczny sweter

Ta krótka podróż machiną czasu 40 lat wstecz doskonale pokazuje jakie koło zatoczyła nasza historia, nie tylko ta związana z modą, samochodami, kosmetykami, ale także z wydarzeniami, które martwią dzisiejszych mieszkańców Polski – jak chociażby brak miejsca w przedszkolach. Powrót do mody z tamtych lat, do samochodów, do małych barów zakąskowych to dla mnie moda w rozmiarze 126p. Rozmiar ten fascynuje mnie i zaskakuje. Bo chociaż mały, mieści w sobie o wiele więcej niż by się mogło zdawać. Mieści bowiem bagaż wspomnień, nierzadko ten emocjonalny. Maluch wciśnie się wszędzie, maluch nikomu nie przeszkadza. Podobnie jest z modą na powrót do lat z czasów PRL. Nikomu nie przeszkadza, każdy wspomina z sentymentem, choć nierzadko ze złością i bezsilnością.

Ja, urodzona w roku przełomu nie pamiętam niczego z tamtych czasów ale dziś, kiedy chcę spotkać się z przyjaciółmi często nasze kroki kierujemy do pijalni wódki i piwa. Kiedy idę do sklepu z ciuchami wybieram coś, co potem odnajduje w albumach z lat 70tych i 80tych. Na miejskie festyny patrzę z przymrużeniem oka a wsiadając do samochodu myślę, że mieści się w nim o wiele mniej niż w fiacie 126p. Tam było miejsce nie tylko na bagaże ale również na wyobraźnię, która pozwala przetrwać czas marazmu stojąc w kolejce do swoich marzeń, których spełnienie przyszło nierzadko właśnie dziś, po 40tu latach.

Tekst: Katarzyna Zarówna

Foto: Piotr Zarówny (więcej zdjęć zobaczysz na stronie Piotra Zarównego – kliknij)

Komentarze