Ninkasi to imię sumeryjskiej bogini zaspokajania pragnienia i nasycania serc. Opiekowała się browarnikami i całym procesem wytwarzania piwa. Na jej cześć nazwany został kolejny browar kontraktowy, warzący piwo w koszalińskim „Kowalu”. Czy sumeryjscy bogowie sprzyjają polskim piwowarom?

Browar Ninkasi powstał rok temu, z inicjatywy dwójki pasjonatów i doświadczonych piwowarów domowych – Marcina Ladry i jego żony, Moniki. Choć browarnicze małżeństwo pochodzi z Warszawy, korzysta ze sprzętu małego, restauracyjnego Browaru Kowal z Koszalina. Docelowo para zamierza warzyć we własnym browarze, na realizację ich marzeń musimy jednak jeszcze trochę poczekać.

SUMERYJSKI SZYKDSC_0123

Logo browaru nawiązuje do sumeryjskiego pochodzenia bogini Ninkasi, natchnieniem projektu była ewolucja zapisu słowa „piwo” w piśmie klinowym. Jest to oszczędny, ale bardzo elegancki wzór, stylistyka starożytnego szyku jest przyjemna dla oka. A co z przyjemnościami dla podniebienia?

ANGIELSKI SMAK

Nothern English Brown Ale to jedna z wersji klasycznego, wyspiarskiego brown ale. To piwo o ciemnej, herbacianej barwie i ładnej, gęstej, kremowej pianie. W aromacie wyczujemy karmel, orzechy, toffi, trochę nut opiekanych i trochę chmielowych. To mieszanka typowa dla tego stylu i niech ta mnogość zapachów nie zwiedzie podejrzliwych piwoszy płci męskiej – nie jest to piwo smakowe i choć niejednej kobiecie pewnie zasmakuje, ciężko też nazwać brown ale stylem kobiecym.DSC_0124

W smaku czuć subtelną słodycz przeplataną delikatną goryczką. Dominują orzechy i kawa zbożowa, wspomagane lekką, ziemistą chmielowością. To lekkie, ciemne piwo, które pije się dość szybko, sprawnie i przyjemnie. Sprawdzone podczas czytania, oglądania meczu i na grillu – wszędzie smacznie sobie poradziło.

POLSKI SUKCES

Nie jest to piwo, które szokuje zastosowaniem nieznanych odmian chmielu, kosmicznych słodów, czy miejscem lub czasem leżakowania. Między seriami zaskakujących, rewolucyjnych warek browary przemycają klasyczne gatunki piwa, którego głównym zadaniem jest zwyczajne zaspokojenie pragnienia. Ninkasi Brown Ale nadaje się do tego doskonale. Na zdrowie!

Ania Bieńkowska

Centrala Piwna

Komentarze