bday20

Pinta i AleBrowar to konie pociągowe polskiej, piwnej rewolucji. Dwaj pierwsi i do dziś najważniejsi kontraktowcy już od 3 lat pokazują nam nowe, niezwykłe, często zaskakujące odsłony piwa. Trzecie urodziny łódzkiego pubu Piwoteka Narodowa po raz kolejny stały się pretekstem do połączenia sił i wspólnego warzenia – za zasyp (słody) odpowiadał AleBrowar, chmieleniem zajął się Browar Pinta. Tak 2 kwietnia, w Browarze w Gościszewie powstał pierwszy polski Double Chocolate Milk Stout.

Podwójny, czekoladowy stout mleczny – długa nazwa stylu zwiastuje moc doznań smakowych, pochodzi bowiem od różnych surowców użytych w procesie produkcji. Czego można się po tym piwie spodziewać?

Stout to piwo górnej fermentacji. Na pierwszy plan wysuwają się w nim aromaty kawy, kakao, czekolady, wyraźnie czuć tu palony jęczmień, czasem aromaty innych zbóż. Piwo jest bardzo ciemne, goryczkowe, jednocześnie jednak kremowe i bardzo pijalne. Najbardziej znanym przedstawicielem stylu jest Guiness – jest to typowy dry stout.

Ten urodzbday220inowy stout nie jest typowy. Piwo jest czarne jak smoła i intensywne, akcenty kawowe są tu oczywiście na pierwszym planie, ale dzięki dodatkowi laktozy (cukru mlecznego) pojawiają się w nim też słodkawe, przyjemne dla podniebienia nuty. Dodatkowo leżakowanie ze 100 kilogramami ziarna prażonego ekwadorskiego kakaowca zapewniło Przewrotowi Mlecznemu mocny, czekoladowy aromat i smak. W efekcie pijemy złożony, świetnie zbalansowany napój, który zasmakuje zarówno wielbicielom piw wyrazistych i goryczkowych, jak i fanom słodkiej, mlecznej czekolady.

B-Day 2.0 jest jak czekoladowy, alkoholowy, urodzinowy tort dla najbardziej wymagających smakoszy. Każdy piwosz powinien go spróbować, tym bardziej że piwo nie pochodzi ze stałej oferty browarów, jest to jednorazowa, a przez to limitowana edycja. Warto!

Mam nadzieję, że Przewrót Mleczny sprawi Wam tyle radości, ile radości sprawiło piwowarom warzenie:

Inne, polskie stouty: Olimp Hera, Artezan Czarna Wołga, Pinta Dobry Wieczór (stout owsiany), AleBrowar Sweet Cow (milk stout), AleBrowar Smoky Joe (smoked stout), Browar Bednary Foreign Extra Stout, Pracownia Piwa Crack (american stout).

.

Ania Bieńkowska

Centrala Piwna

Komentarze