3. Uczta u Wierzynka
To polskie przyjęcie było znane w całej Europie. Zorganizowane przez Mikołaja Wierzynka oraz radę miejską w Krakowie w około 20 września 1364 roku. Do miasta zjechali m.in. cesarz Karol IV, królowie Ludwik Węgierski, Waldemar IV duński, Piotr I oraz kilkunastu książąt. Celem spotkania było uniknięcie wojny pomiędzy cesarzem, a władcą Węgier i ich sprzymierzeńcami. Co ciekawe do konfliktu doszło podczas biesiady wydanej w Pradze przez Karola IV dla posłów sąsiada. W czasie uczty doszło do skandalu. Cesarz publicznie obraził matkę Ludwika Węgierskiego, podobno nazywając ją ladacznicą. Mediacje nowego papieża Urbana V, zaaranżowany ślub oraz rozmowy w Krakowie uratowały pokój w Europie Środkowej.
Sama impreza została zorganizowana w domu Mikołaja Wierzynka. Niestety nie ma informacji na temat serwowanych posiłków. Wiadomo jedynie, że potrawy były bardzo wyszukane. Nie brakowało również napitków. Dzięki obfitości jedzenia oraz bardzo szczodrych darów uczta obiła się echem w całej Europie.
.

Uczta u Wierzynka. Źródło: Wikimedia Commons
Uczta numer 4
Komentarze
Portal Smaki z Polski to inicjatywa na rzecz odrodzenia i popularyzacji polskiej kuchni. Publikujemy przepisy na polskie dania, porady dotyczące polskiej zdrowej żywności oraz cykle tematyczne mówiącej o historii polskiej kuchni od czasów dawnych Słowian po współczesne. Zajmujemy się również polskim rolnictwem i współpracujemy z kilkudziesięcioma producentami z całej Polski. Naszym partnerom zapewniamy nie tylko promocję w grupie docelowej, ale również możliwość sprzedaży ich produktów na naszej platformie sprzedażowo-zakupowej Naszryneczek.pl, która jest skierowana nie tylko do klienta indywidualnego, ale również instytucjonalnego.
Zajmujemy się również historią i kulturą Polski, współpracujemy z muzeami, teatrami oraz organizacjami trzeciego sektora. Nasz zespół liczy prawie 40 osób, a każda z nich ma unikatowe spojrzenie zarówno na Polskę, jak i na rodzime kulinaria. Wśród naszych członków na szczególną uwagę zasługują pisarz i dziennikarz Wiesław Kot, publicysta i pisarz Piotr Gajdziński, pisarz Witold Jabłoński oraz dziennikarka Joanna Włodarska.