Z Marią Wilk z browaru EDI produkującego m.in. piwo wschowskie jasne, ciemne, czekoladowe a nawet miętowe rozmawia Jakub Napoleon Gajdziński.

Jaka jest historia browaru EDI?

Fotor1119124717

Piwa z browaru EDI są wpisane na listę tradycyjnych polskich produktów regionalnych

Nasz browar powstał w 1998 roku a zatem warzymy już 16 lat. Z początku warzyliśmy tylko jasne piwo, ale później zaczęliśmy wdrażać piwo ciemne o od trzech lat mamy również piwo smakowe. Nasze piwa smakowe powstają na bazie piwa jasnego. Są to takie piwa jak miodowe naturalne na gryczanym miodzie, malinowe, wiśniowe, imbirowe, czekoladowe i miętowe.

Z których jesteście najbardziej dumni?

Nasze jasne wschowskie, które jest wpisane na krajową listę produktów tradycyjnych to nasz flagowy produkt. Trzeba jednak pamiętać, że wschowskie ciemne zdobyło w ubiegłym roku perłę na polagrze w Poznaniu. No i zdobyło również 3 miejsca na chmielakach krasnosławskich zaraz po dwóch czeskich browarach. W ubiegłym roku z kolei zdobyło medal targów poznańskich. Aha i jeszcze nasze piwo miodowe zdobyło perłę w Poznaniu!

Czym wyróżnia się Państwa piwo?

Piwo wschowskie

Smak piwa wschowskiego powala z nóg!

Nasze piwo przede wszystkim wyróżnia się smakiem! Nasze piwa jako jedne z naprawdę niewielu są prawdziwie pasteryzowane. Z tego powodu mają bardzo krótki termin trwałości i muszą być przechowywane w lodówce. Nasze piwo jest nie tylko niepasteryzowane ale równiż niefiltrowane! Dzięki temu zawiera wszelkie mikroelemnty i witaminy. Mamy bardzo małą produkcję, ale piwo robimy na najwyższym poziomie.

Nagroda z której jesteście najbardziej dumni?

Hm… mamy wiele nagród, ale najbardziej dumna jestem z tej, którą wręczono nam na festiwalu małych piw w Szamotułach. W odróżnieniu od wielu innych konkursów tam nie krytycy a zwyczajni konsumenci decydowali kto wygra. Nasz browar zdobył statuetkę i główną nagrodę! To chyba jest nagroda z której jestem najbardziej dumna.

            Wspomnę jeszcze, że w ubiegłym roku doszło do niecodziennej sytuacji. Konsumenci bez naszej wiedzy zgłosili nasze piwo do konkursu i w ten sposób zdobyliśmy godło złotej jaskółki. W tym roku w ten sam sposób wygraliśmy tytuł piwa roku.

Ciekawostka z Waszego browaru?

DSC06748

Piwo wschowskie lubi nawet prezydent Bronisław Komorowski

Trudno jasno powiedzieć. Ważne jest to, że nie mamy żadnej dystrybucji. Nie ukrywam, że jest sporo sklepów, któree chciałyby móc sprzedawać nasze piwa, ale się nie zgadzamy. Nasza produkcja jest bardzo mała i w tej formie nie jest w stanie podołać większym zamówieniom. Zależy nam by nasze piwa pozostały na liście produktów tradycyjnych oraz zachowały swój niszowy charakter. Jeśli zdecydowalibyśmy się produkować więcej to musielibyśmy się uciec do jakiejś formy pasteryzacji. Bez tego, nawet w lekkiej formie, piwo nie będzie miało odpowiedniej trwałości. Dlatego uważam, że nasz produkt jest naprawdę niszowy. Nigdzie nie można go kupić, poza oczywiście samym browarem oraz targami czy jarmarkami na których się pojawiamy.

            Dodam jeszcze, że bardzo się cieszymy bo nasze główne władze również doceniły nasze piwo. Było podawane na dożynkach prezydenckich w tym i zeszłym roku. Mamy prawo być dumni!

Strona browaru EDI: browaredi.pl

Trwa Tydzień Piw Regionalnych na portalu Smaki z Polski. By dowiedzieć się więcej o piwie kliknij TU.

Komentarze