Czy pamiętasz małe, nieme kino? Może nie nieme, ale małe, kameralne kina coraz szybciej powracają do łask. A dlaczego? Klimat tych kin jest zupełnie inny od ogromnych multipleksów, a i filmy ogląda się jakoś inaczej.

W zeszłym tygodniu postanowiłam wybrać się do jednych z Wielkopolskich kin ale nie w centrum dużego miasta, tylko do małego miasteczka 35 km od  Poznania. Miasto ma ok. 20 tyś mieszkańców i swoje własne kino! Niesamowite! A jak długo istnieje już kino Halszka? Kino Halszka powstało w miejscu, gdzie id 1906 roku istniał Hotel Franz i spichlerz zbożowy (tu powstała sala widowiskowa, która w okresie II wojny światowej przebudowana została na salę kinową). Historia szamotulskiej placówki sięga lat 20. XX wieku. Halszka była jednym z pierwszych kin z ekranem panoramicznym w Wielkopolsce. 

Szamotulskie kino „Halszka” objęte zostało projektem Fundacji Obserwatorium „W małym kinie” „W małym kinie” jest realizowany przez warszawską Fundację Obserwatorium przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a partneruje mu Ośrodek Ewaluacji. Celem tej inicjatywy jest sprawdzenie jak radzą sobie dziś małe kina, powstałe jeszcze przed 1989 rokiem w niewielkich miejscowościach.

Dziś kino wygląda zupełnie inaczej ale klimat tamtych czasów wciąż czuć. Miękkie dywany, małe korytarze, tylko jedna sala biletowa (w której bilety są po 12 zł!). Zapach, który się tu unosi jest naprawdę niesamowity i od razu chce się wrócić do tego, co był kiedyś. Kino Halszka i wszystkie kameralne kina to maszyna czasu! Przekonajcie się sami! 

.

Kino Halszka-9371-2 (1)

Kino Halszka-9359-2

4f340f7e4e299_gd

4f340fb7f2d43_gd

Kino Halszka-9351-2

Kino Halszka-9353-2

Kino Halszka-9354-2

4f340f852744f_gd

.

Fot. współczesne: Piotr Zarówny ( więcej zdjęć Piotra Zarównego znajdziesz tutaj

Fot. archiwalne: LINK

Tekst: Katarzyna Zarówna

Komentarze