W jakim okresie i kto tu mieszkał?

No właśnie! O tym kiedy gród powstał, kiedy został opuszczony wiemy dzięki współpracy z dziedziną która nazywa się dendrochronologia. Na podstawie słojów drzew specjaliści tej dziedziny odczytują nie tylko roczną datę ścięcia poszczególnych drzew, ale też mogą powiedzieć w jakiej porze roku drzewo zostało ścięte. Dziś wiemy że gród pobudowano w latach 20. X wieku (a więc za czasów dziadka i ojca Mieszka). A przestał funkcjonować po około stu latach. To fascynująca sprawa – dlaczego tak wielki obiekt, zbudowany wielkim wysiłkiem wielu ludzi, tak szybko został … porzucony! Bo jak na razie wydaje się nam, że nie doszło tu do żadnego widocznego kataklizmu (w rodzaju wojny), a jednak ludzie stąd odeszli!

Bez wątpienia gród był związany z ówczesną elitą, z dynastią, z rządzącymi. Jeszcze wiele badań przed kolejnymi pokoleniami archeologów aby zdecydowanie odpowiedzieć na pytanie – czym był gród w Grzybowie?

.

Kiedy otworzono Muzeum również dla publiczności?

Sam gród wszedł w struktury Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (bo to jest prawny opiekun obiektu) w roku 1997. Jednak dopiero, dzięki programowi w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, możliwe się stało postawienie pawilonu muzealnego. Dłużej trwało przygotowanie projektu i procedura zdobycia funduszy aniżeli sama budowa. W 2010 roku przekazano pawilon do użytku. A w następnym roku zorganizowaliśmy stałą ekspozycję.

.

Flaga Grodu w Grzybowie

Sam gród wszedł w struktury Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (bo to jest prawny opiekun obiektu) w roku 1997. Jednak dopiero, dzięki programowi w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, możliwe się stało postawienie pawilonu muzealnego.

.

Jak wygląda wystawa w Grzybowie?

Wystawa nosi tytuł „Gród w Grzybowie między plemieniem a państwem”. Ekspozycja to zainscenizowany (na podstawie dokumentacji pochodzącej z badań grodu) wykop archeologiczny. Wchodzimy do wykopu, z którego na chwilę wyszli archeolodzy. Możemy zobaczyć jak wygląda ich praca – odkrywane są warstwy, pozostawione profile (ściany pionowe, bardzo ważne bo pozwalające kontrolować stratygrafię – proces nawarstwiania, a więc śledzić kolejne warstwy powstające podczas wszelkiej działalności człowieka), a też artefakty. Jednak zabytki (podobnie jak zdjęcia z inscenizacji, rekonstrukcje i część zabytków) musimy sami „odkryć”. Trzeba się poczuć archeologiem – trzeba zajrzeć w „głąb ziemi”.

.

Komentarze