Czy Grzybowo ma jakiś swój smak? Czy odkryto co jedzono w tym miejscu?

Smak grodu to smak historii. Bez wątpienia przebywając w autentycznym historycznym miejscu możemy poczuć, posmakować przeszłość. Przestrzeń, zachowane olbrzymie wały – przenoszą odwiedzających w inny świat. Bez pośpiechu, zgiełku, tłoku – smak historii i przyrody. Żyjące tu ptaki pozwalają na chwilę zapomnienia o naszych przyziemnych sprawach.

A podczas inscenizacji, pikników historycznych, warsztatów można jeszcze poczuć zapach historii – palące się ogniska uwiarygadniają ten smak historii. Dodatkowo pieczenie, gotowanie, wędzenie potęgują nasz apetyt na historię.

.

Organizujecie również zimowisko – czym ono jest i kto jest na nie zaproszony?

Tak, minionej zimy na grodzie odbywało się „zimowisko”. Ale nazwa może wielu mylić! Otóż. Grupa studentów i absolwentów UAM w Poznaniu skupiona w Stowarzyszeniu Aurea Tempora przemieszkiwała na terenie grodu. Od października do marca w sobotę i niedzielę, bez względu na aurę i temperaturę, przemieszkiwali w grodowej zagrodzie edukacyjnej. Jest to stylizowana rekonstrukcja chat wczesnośredniowiecznych. Tu mieszkali – przygotowywali opał, jedli, przygotowywali posiłki, wykonywali normalne codzienne czynności. Zażywali sauny. Spali na słomie, w jednej chacie było ognisko. A większość czasu spędzali na zewnątrz – gdzie było jasno, gdzie czasem zaświeciło słońce. Przyjechali też sąsiedzi z innego grodu, rozbili namioty i w nich zamieszkali. To było ciekawe doświadczenie.

Oczywiście podczas pobytu tych odtwórców na gród zaglądali turyści, gród i jego mieszkańcy byli też tu po to aby opowiadać o swych wrażeniach i ożyciu na grodzie zimą – w czas zdecydowanie trudny!

.

Walki toczone przez rycerzy w Grodzie w Grzybowie

Oczywiście podczas pobytu tych odtwórców na gród zaglądali turyści, gród i jego mieszkańcy byli też tu po to aby opowiadać o swych wrażeniach i ożyciu na grodzie zimą – w czas zdecydowanie trudny!

.

Czy w Grzybowie odbywają się jeszcze jakieś inne imprezy?

Jasne. Muzeum-Rezerwat jest nastawiony na współpracę z widzami, z odwiedzającymi, z młodzieżą dla której organizujemy warsztaty historyczne, gry i zajęcia edukacyjne. Wiadomo że aktualnie wiele wydarzeń zależy od finansów – od programów – od zdobywanych zewnętrznych funduszy. Kultura nie jest rozpieszczana, a wymagania i pragnienia społeczne są duże. Jednak należy pamiętać, iż naszym nadrzędnym celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego! Jego ochrona i możliwość przekazania kolejnym pokoleniom to nasza dewiza.

Każdego roku w ramach kolejnych programów staramy się organizować cykle wydarzeń przyciągające widzów do grodu. Pamiętając zawsze o edukacji historycznej. Wydarzenia plenerowe zaczęliśmy (tradycyjnie!) „Marzanną” – a więc marcowym powitaniem wiosny. Następnie odbywała się majówka – był dzień flagi i dzień godła narodowego. Za chwilę organizujemy dzień dziecka. Największym wydarzeniem rozgrywającym się w przestrzeni grodu będzie Grzybowski Turniej Wojów – 22-23 sierpnia. A we wrześniu od lat bierzemy udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa.

.

Kiedy można odwiedzić Rezerwat?

Zapraszamy zawsze! Jedyny dzień gdy Rezerwat jest zamknięty dla odwiedzających to poniedziałek. Jednak zimą są to również soboty i niedziele. Czekamy na każdego w godzinach od 9.oo do 17.oo. Można brać udział w naszych wydarzeniach plenerowych (śledząc terminy na facebooku Rezerwatu czy muzealnej stronie www), ale też można wybrać warsztaty i zajęcia edukacyjne umawiając się na pobyt specjalny… Do zobaczenia na grodzie!

.

Rozmawiał Jakub Napoleon Gajdziński

Komentarze