Nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się publikacja „Karafka La Fontaine’a”. Pokazuje, jaką funkcję spełnia reporter i jaka jest filozofia dziennikarskiego zawodu. Jest to rozprawa o korzeniach i gatunkach wszelkiego pisarstwa, które narodziło się z ludzkiej potrzeby opowiadania innym o swoich przeżyciach i uczuciach.

 

karafka.2-600x600

„Zawszem nie dla kogo pisał, jeno dla siebie, dla zaspokojenia swojej ciekawości. Czemu więc mnie czytano? – Zapewne dlatego, że moje zainteresowania zbiegały się z zainteresowaniami czytelników. Żadna moja książka nie była tak osobista. Spojrzałem wstecz, zdumiałem się i począłem się zastanawiać – jakże to zrobiło się to moje pisarstwo? Bo w ciągu życia małom o tym myślał, raz po raz mnie zaskakiwało jak pana Jourdain stwierdzeniami, że oto mówi w taki sposób a taki – a on tego nie podejrzewał” – pisał Melchior Wańkowicz we wstępie do książki.

„Karafka La Fontaine’a” to ostatnie dzieło pisarza wydane za jego życia. Jak podkreślał, wyrosło ono organicznie – z drobniejszych prac, a ziarnkiem gorczycznym, z którego wyrosła była propozycja Ośrodka Badań Prasoznawczych napisania o reportażu do numeru jubileuszowego. Książka ta według autora nie jest ani historią pisarstwa, ani wyczerpującym studium na jakikolwiek temat. „Jest jedynie i wyłącznie odbiciem pewnych przemyśleń, nawet nieraz sprzecznych. Wszystkie fakty, cytaty – to tylko przykłady ilustrujące moje tezy. Wystarczy, jeśli dla ich poparcia biorę jeden lub kilka przykładów ilustrujących moja myśl” – podkreślał Wańkowicz.

Pierwszy tom „Karafki La Fontaine’a” ukazał się w 1972 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego. Kolejne wydania nakładem tego samego wydawcy opublikowano w 1974 i 1983 r. Drugi tom Wydawnictwo Literackie wydało w 1981 r.

.

PAP – nauka w Polsce 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Komentarze