Depresja? Czy to w ogóle ważny problem?

Choroba depresja

W 2020 roku według szacunków WHO depresja będzie drugim najpoważniejszym problem zdrowotnym ludzkości.

Mówi się, że w USA być może nawet 5 milionów meżczyzn co roku doświadcza depresji. Na całym świecie chorych może być ponad 120 milionów ludzi. Według WHO jest to czwarty, najważniejszy problem zdrowotny globu, który może prowadzić nawet do samobójstwa a w 2020 stanie się prawdopodnie drugą chorobą świata. To nie żart. Według WHO na całym świecie w ciągu roku życie odbiera sobie około pół miliona ludzi. W samej Europie dochodzi do aż 200 tysięcy prób samobójczych a w Polsce do 6 tysięcy. To tak jakby samobójstwo probowało popełnić jakieś niewielkie miasteczko!

Według rodzimych specjalistów nawet pół miliona Polaków może cierpieć na depresję. Badania Ministerstwa Zdrowia z 2010 roku pokazują, że jedynie około połowa z nich idzie ze swoim problemem do lekarza a 1/3 w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chora. Wielu bagatelizuje problem uznając, że gorsze samopoczucie samo minie lub nie chce się tym dzielić z bliskimi. Dotyczy to przede wszystkim mężczyzn.

Jak rozpoznać depresję u mężczyzny?

Facet może mieć wiele objawów, które są charakterystyczne dla depresji i nadal być od niej wolny. Nasz organizm jest na tyle skomplikowany, że każdy laik może się pogubić. Dlatego warto od czasu do czasu przejść się do lekarza i sprawdzić czy wszystko z nami w porządku. Poniżej znajduje się lista objawów, których mężczyzna może doświadczać jeśli ma depresję.

Depresja

Żaden objaw osobno nic nie znaczy, ale jeśli dotyczy Cię ich kilka to zastanów się nad wizytą u lekarza.

Zmęczenie: ludzie, którzy mają depresję podlegają seriom fizycznych i emocjonalnych zmian. Objawia się to w nagłych zmianach pobudliwości. Jeśli jesteś jednego dnia zmęczony a drugiego energia z Ciebie aż bije, a sytuacja ta powtarza się co jakis czas to jest to niepokojący sygnał.

Sen: zaburzenia senne to kolejny sygnał. Występuje wtedy gdy nie możesz zasnąć lub śpisz zbyt długo i nie panujesz nad tym to znaczy.

Ból brzucha lub pleców: oba schorzenia bardzo często występują u chorych mężczyzn. Może im towarzyszyć również ból głowy.

Nerwowość: wbrew pozorm mężczyźni chorzy na depresję nie zapadają w bezczynność. Choroba objawia się u nas zdenerwowaniem i tzw., „negatywnymi myślami” (które chyba najlepiej opisuje słowo „dół”).  Mogą również pojawiać się wybuchy gniewu.

Problemy z koncentracją: to kolejny obajw choroby. Jeśli nie możesz się skupić na pracy, nauce czy na tym co ktoś do Ciebie mówi to zastanów się nad wizytą u lekarza.

Gniew: u niektórych mężczyzn depresja objawia się przez ekstramalną wrogość, gniew lub agresję w stosunku do wszystkich dookoła.

Stres: mężczyznom łatwiej mówić, że problemy wynikają ze stresu. Nie dlatego, że odczuwają go bardziej lub więcej, ale dlatego, że jest to społecznie akceptowalne.

Lęk: odczuwanie lęku jest częścią depresji. Znowu: łatwiej mężczyznom mówić o lęku czy obawach niż o smutku. Strach może dotyczyć różnych podmiotów i zmienia się z czasem. Tak naprawdę podmiot strachu jest w tym przypadku wtórny wobec samego lęku w imię zasady: dajcie mi człowieka, znajdzie się paragraf.

Depresja yolo

Dla wielu z nas to problem, żeby o tym mówić. Ale pamiętaj, depresja to choroba jak każda inna. Na katar też bierzesz leki.

Nadużywanie: mężczyźni, żeby radzić sobie z problemem często sięgają po alkohol i to w nadmiarze.

Problemy z seksualnością: depresja powoduje utratę zainteresowania seksem i problemy z erekcją. Jest to rzecz, o której mężczyźni prawie w ogóle nie mówią. Jej występowanie jest związane z powyższym punktem o nadużywaniu.

Problemy z decyzyjnością: należy się tym przejmować tylko jeśli jest to sytuacja w której problemy związane z podejmowaniem decyzji dopiero się pojawiły a normalnie ich nie ma. Jeśli jednak są one dla Ciebie normalne to nie ma czym się martwić.

Myśli samobójcze: statystki WHO z roku 2010 pokazują, że kobiety czterokrotnie częściej decyduja się na samobójstwo, ale mężczyźni są również czterokrotnie skuteczniejsi w wypełnianiu swojego zamiaru jeśli już się zdecydują.

Sam jestem facetem i wiem jaki to problem iść pierwszy raz do lekarza i wszystko mu powiedzieć. Czasami po prostu się nie da. Wtedy trzeba zaufać swoim bliskim, nie myśleć zbyt dużo i po prostu zrobić co radzą. Dla siebie i ich dobra.

Komentarze