Zatrzymać coś z lata i wiosny

Szpinak

Jesień to czas przygotowania się na okres zimowy!

Jesień dla większości z nas to długie wieczory spędzone pod ciepłym kocem z kubkiem herbaty, ale nie dla wszystkich. Dobry gospodarz i gospodyni wiedzą, że jesień to bardzo pracowity dla nich czas. To czas uporania się z pozostałymi zbiorami oraz przygotowaniem się na okres zimowy, kiedy to nie będziemy mieli dostępu do świeżych warzyw i owoców. Warto więc pomyśleć odrobinę w przód i schować sobie odrobinę wiosny i lata z naszych ogródków w spiżarni, będzie to nie tylko z pożytkiem dla naszego portfela ale również dla zdrowia.

Z czego robi się przetwory?

Co nadaje się na przetwory? Możemy je zrobić praktycznie ze wszystkiego co znajdziemy w ogródku lub w sadzie. W październiku i listopadzie zazwyczaj trzeba zająć się królową polskich stołów, czyli kapustą, a także szpinakiem,burakami, brukselką, z owoców zaś pozostają późne jabłka lub wysławiana przez naszym portalu w zeszłym tygodniu aronia.  Wymieniłam ich sporo, ale to tylko te najczęściej zaprawiane warzywa i owoce, receptur i składników przetworów jest o wiele, wiele więcej.

Konserwacja żywności

Przetwory

Przetwory można robić w zasadzie z wszystkiego.

Jak naturalnie konserwować żywność? Sposobów jest wiele. Począwszy od zaprawiania w słoikach i pasteryzowania , przez suszenie, kiszenie np. kapusty czy ogórków, po głębokie mrożenie.  Bardzo polecam tarte lub zaprawiane w całości buraki ćwikłowe, jest to szybki , smaczny i pożywny sposób na warzywny dodatek do obiadu. Z późnych jabłek możemy przygotować mus jabłkowy, który będzie pysznym dodatkiem do chleba, kaszki lub budyniu. Do mrożenia nadają się przede wszystkim warzywa zielone takie jak szpinak czy brukselka, które należy przed zamrożeniem wypłukać i zblanszować, czyli zanurzyć na kilkadziesiąt sekund w gotującej wodzie, po czym odsączyć i oblać zimną wodą. Proces ten zapobiegnie zajściu niekorzystnych reakcji  chemicznym wewnątrz produktu w trakcie mrożenia, ale i po rozmrożeniu.  Po zblanszowaniu należy warzywa pozostawić na sitku do dokładnego odsączenia i można je pakować w pojemniki lub worki przeznaczone specjalnie do mrożenia żywności. Trwałość produktów mrożonych w warunkach domowych to maksymalnie 2 miesiące. Jeśli nie mamy warunków do przechowywania dużych ilości mrożonek, możemy je bez obaw kupować w sklepach, a to dlatego, że producenci dokładnie przestrzegają wszelkich zasad mrożenia i przechowywania żywności.

Zrób to sam!

Jeśli boimy się, że kupowane w supermarketach warzywa i owoce są uprawiane w wątpliwy sposób i mamy warunki by przetwarzać warzywa i owoce ze swojego ogródka, to gorąco do tego zachęcam. Jeśli zaś nie mamy warunków a wątpliwości pozostały to polecam zapoznać się z ofertą swoich regionalnych przetwórców.

Dla portalu Smaki z Polski: Klaudia Bąk

Komentarze