Polak jednak potrafi to gra planszowa, której głównymi bohaterami jest sześć postaci. Odpowiednio dobrana strategia ma zaowocować zarabianiem pieniędzy w szarej strefie. Dlaczego warto kupić grę i czym się ona wyróżnia rozmawiam z Anną Kostecką. 

Co jednak potrafi Polak?

Naszym zdaniem Polak potrafi wszystko. Jest zaradny, sprytny i pomysłowy. Potrafi znaleźć się dokładnie w każdej sytuacji. Bez względu na przeciwności losu potrafi wyjść z każdej opresji.

.

Skąd pomysł na grę planszową w dobie playstation i gier komputerowych?

Pasja z dzieciństwa do tworzenia gier planszowych w czasach, kiedy nie było nic w sklepach, a wyobraźnia była duża i dużo wolnego czasu po szkole J odrodziła się po latach. Rozmowy ze znajomymi i porządki w szafie w domu rodziców, gdzie odnaleźliśmy gry stworzone ręcznie przez męża w latach szkolnych, w które grał z przyjaciółmi – zaowocowały stworzeniem zupełnie nowej gry.

.

Gra planszowa

Polak jednak potrafi to gra,w której wszystko jest możliwe Źródło: polakjednakpotrafi.pl

.

Kto jest autorem gry?

Jest to projekt rodzinny. Autorem gry jest Anna i Krzysztof Kosteccy. Autorem grafiki Iwona Rupińska-Ferrario – moja siostra.

.

 Na czym polega gra i jakie są zasady?

Stworzona przez nas gra ma być uzupełnieniem spotkań towarzyskich dla niewymagających graczy. Po prostu dla ludzi, którzy chcą się spotkać, miło spędzić czas i dobrze się bawić, bez wnikania w skomplikowane zasady. Postawiliśmy przede wszystkim na prostotę i grywalność. Gra zapewnia wielkie emocje, dynamiczną rozgrywkę, dużą interakcję pomiędzy graczami. W żadnej z gier nie ma takich 300 zdarzeń (Kart Losu) dla 6 postaci: emeryta, biznesmena, obywatela, lekarza, polityka i turysty. Gracze muszą objąć odpowiednią strategię, aby uzyskać jak największą ilość pieniędzy.

.

Czy Polacy potrafią śmiać się sami z siebie? W grze bowiem mamy do dyspozycji kilka stereotypowo postrzeganych charakterów.

Chcielibyśmy, żeby tak było. Wierzymy, że z pokolenia na pokolenie my jako Polacy będziemy mieć większy dystans do siebie i do otaczającej rzeczywistości. Być może dzięki temu będziemy inaczej postrzegani na świecie. Celowo stworzyliśmy takie profile społeczne (opisy w kartach i projekt graficzny), żeby pokazać z przymrużeniem oka polskie społeczeństwo. Naszym zdaniem zrobiliśmy to w sposób delikatny, nie obrażając przy tym nikogo, żadnej z grup, gdyż sami należymy do jednej z nich – Obywatel.

.

Gra nie jest tania jak więc przekonać Polaków, żeby ją kupili?

Gra jest całkowicie wyprodukowana w Polsce. Postawiliśmy na jakoś wykonania. W związku z tym, że nakład jest niewielki, to cena wydania jest wyższa. Gra wyróżnia się na rynku wydawniczym, zarówno projektem graficznym, jak i zawartością stąd cena jest adekwatna, a takie są koszty produkcji w Polsce. Chcemy jednak wspierać polskie firmy, żeby się rozwijały i w przyszłości, jeżeli powstanie kolejna gra, na pewno wyprodukujemy ją też w Polsce. Do zakupu Polaków powinien przekonać bardzo wymowny tytuł, a także to, że nie znajdą podobnej gry na polskim rynku wydawniczym.

.

Ostatnio furrorę robiła gra „Kolejka” wydana przez IPN. Jest to gra osadzona w realiach historii już minionej. A jak to jest z „Polakiem”, gdzie dzieje się akcja?

Pomimo oldskulowej mechaniki gry, akcja osadzona jest we współczesnej Polsce, w naszej rzeczywistości, z uwypukleniem przywar Polaków, skłonności do kombinacji, niedorzeczności prawa i czysto polskich zwyczajów oraz tradycji. Stąd pomysł w grze zarabiania w szarej strefie.

.

Gdzie można kupić grę?

Grę można kupić na stronie: polakjednakpotrafi.pl, na Allegro, Dawanda, Mybaze i innych sklepach internetowych. W sklepach stacjonarnych – Świata Książki oraz w kawiarni COFFEETOWN w Legionowie, gdzie można również przetestować grę. Zapraszamy!

,

Rozmawiała Katarzyna Zarówna

Komentarze