Na kanale TVP Kultura nierzadko zdarza mi się obejrzeć wspaniałe spektakle teatralne i filmy. Jednak ten, w reżyserii Krystyn Krupskiej – Wysockiej z roku 1993 pokochałam tak bardzo, że nawet na samą myśl o jego klimacie nie mogę powstrzymać łez wzruszenia.

 

37520Skutki20noszenia20kapelusza20w20maju20018

Zaczyna się ot tak, bardzo zwyczajnie kiedy to główny bohater – profesor Mateusz Korczyński, w tej roli genialny Wiesław Michnikowski spaceruje po warszawskim cmentarzu. Na sobie ma oczywiście tytułowy kapelusz. Może właśnie dlatego rozpoznaje go córka jego przyjaciela – Anna ( Katarzyna Chrzanowska), która przyszła odwiedzić grób swojego ojca. Towarzyszą jej dwie córeczki. Anna postanawia odnowić przyjaźń z dawnym znajomym jej ojca. Sama mieszka w domu studenckim, jej mąż wyjechał do pracy za granicę i nie ma z nim żadnego kontaktu. Ania sama wychowuje dziewczynki a kiedy okazuje się, że ma możliwość wyjazdu do Anglii na kurs menadżerów musi odmówić, bo nie ma z kim zostawić dziewczynek.

I tu zaczyna się cała historia. Mateuszowi towarzyszą w życiu (o czym sam nie wie) 3 tajemnicze osoby, które starają się poukładać jego smutne trwanie – bo życiem trudno to nazwać. Sami zobaczycie kim są te osoby. Za sprawą dobrego serca, ale raczej pomocy osób trzecich Mateusz postanawia zająć się dziewczynkami i umożliwia Ani wyjazd za granicę. Dzieci zmieniają życie profesora tak bardzo, że on sam chwilami jest przerażony. Dziewczynki czasem płaczą, czasem tęsknią za mamą a on musi poradzić sobie z tymi chwilami słabości. Kupuje im najdroższe owoce, które wtedy były w Polsce jeszcze rzadkością, a dziewczynki wprowadzają radość i zamieszanie do pustego niegdyś mieszkania. Zabawki, a nawet komputer to rzeczy tak nowe, że czasem Mateusz sam nie daje sobie z tym wszystkim rady. 

Skutki noszenia kapelusza w maju 1-F-2928-125

Choć cała historia wydaje się być dość banalna, a scenariusz bardzo prosty w filmie urzekł mnie klimat tych wczesnych lat 90tych. Dziewczynki ubierają się i zachowują tak jak większość dzieci wtedy, w moim wieku. Zabawy i zabawki, spacery z dziadkiem to wszystko sprawia, że nie sposób analizować filmu pod kątem własnych doświadczeń. Nawet rodzice, któzy wychowywali swoje dzieci w tych czasach będą pamiętać jak to wszystko wtedy wyglądało. Film jest bardzo ciepły, wszystko co otacza Mateusza i dziewczynki ma niewyobrażalny magiczny klimat, a magiczne rzeczy również się tam dzieją. A jak zakończy sie historia Ani i dziewczynek i czy Mateusz pogodzi się z tym, że niedługo jego życie może znowu być takie jak przedtem? 

Jeżeli z sentymentem wspominacie czasy swojego dzieciństwa, Warszawę lat 90tych, wspaniałych aktorów, bo oprócz Michnikowskiego w filmie zagrali również: Barbara Kraftówna, Piotr Skarga czy Sławomira Łozińska, to koniecznie musicie obejrzeć Skutki Noszenia Kapelusza w maju! 

.

Katarzyna Zarówna

Komentarze