Ubrania, sprzęty kuchenne, dekoracje i śluby na ludowo. Czy to lekka przesada czy może dowód na to, że coraz częściej decydujemy się na to co polskie, swojskie i ukochane? Zapraszam Was na małą wycieczkę po najfajniejszych i najdziwniejszych pomysłach na promocję ludowej kultury i polskiego folkloru. 

Sukienki, bluzy, buty to tylko jedna część folklorystycznych wzorów, którym możemy spojrzeć prosto w kolorowe pawie oczka. Szaleństwo i ekstaza związana z piosenką „My Słowianie” może już mija, może minęła, ale za to spódniczki i chusty z motywami foklorstycznymi, kwiatami wciąż można kupić. A na zdjęciach pojawia się sama Cleo, która reklamuje króciutkie spódniczki w fantazyjne polskie wzory. Jednak to mnie nie zadowala, a wręcz odpycha, bo jakoś wydaje mi się to bardzo komercyjne i bardzo bardzo – wbrew pozorom- niepolskie. Ceny nie są zbyt wygórowane dlatego też można  sobie na nią pozwolić. A ludowe,sportowe bluzy ? Sami oceńcie.

cleo_spodnica_teledysk-960x500

Fot. NaLudowo.pl

kokoswag_3-960x500

Fot. NaLudowo.pl

.

Ale za to jeżeli chcecie naprawdę poczuć klimaty ludowe i folklorstyczne warto odwiedzić sklepy i firmy, które proponują charakterystyczne dla poszczególnych regionów ubrania i dodatki. Są to ubrania szyte na miarę najczęściej dla zespołów ludowych. Jednak ceny są nieporównywalnie wyższe niż poprzednich ubrań.

.

bluzka_5_824

Fot. Polskie Stroje Ludowe

.

Moda na folklor obowiązuje także w kuchni. Ceramika, obrusy, deski do krojenia a nawet fartuchy śmieją się barwnymi kwiatami, kogucikami i wzorami.

.

1

Fot. Kokofolk

Przechwytywanie22

Fot. Kokofolk

 

Gadżety nie z tej planety? Kto by nie chciał nosić zegara, teczki czy etui z folkowymi wzorami? 

.

teczka

Fot. Folkstar

zegar

Fot. Folkstar

 

.

A jeżeli do ludowej kultury pałacie miłością namiętną tak jak na przykład do swojego przyszłego męża/ przyszłej żony dlaczego nie połączyć tych dwóch miłości? Coraz częściej organizowane są śluby i wesele na góralską bądź inną ludową nutę. Dekoracje, dodatki do ślubnej sukni czy zaproszenia. Tu akurat muszę się przyznać, że i mnie urzekł taki styl. 

wesele_goralskie_4-796x500

Fot. NaLudowo.pl

zawieszki_z_parzenica_9

Fot. NaLudowo.pl

parzenica_zaproszenie

Fot. NaLudowo.pl

.

 

Ludowe pomysły na życie zebrała i opracowała Katarzyna Zarówna

Komentarze