Seriale dla dzieci i młodzieży w na początku lat 90tych pojawiały się w Polsce jak grzyby po deszczu. Co z tego powiecie, skoro teraz toniemy wraz z naszym młodszym rodzeństwem i dziećmi w hałaśliwych, kolorowych tworach Disneya. A no to, że w odróżnieniu od seriali, które znają dzieciaki urodzone po roku 2000 tamte były polskie!

.

Kręcone w polskich miastach, z młodymi polskimi aktorami, w polskich realiach ( choć czasem przekolorowane) ale było w nich to, co znaliśmy na co dzień. My – mam na myśli mnie i mojego brata, i inne dzieci w naszym wieku. Byliśmy również zagorzałymi zbieraczami kamieni i minerałów górskich i podwórkowych. Tajemnica Sagali  w reżyserii Jerzego Łukaszwicza była więc serialem, który wręcz uwielbialiśmy. Ale dość sentymentów, pora na Tajemnicę Sagali.

.

Co się stało ze światem? 

Wiele wieków temu Ziemia była rajem. Ludzie mogli mieć wszystko korzystając w imię dobra z mocy magicznego kamienia – Sagala. Jednak ludzie sprzeniewierzyli się tej świętej zasadzie i obudzili siły zła. Wtedy Sagala została rozbita na wiele części a okruchom podzielonego kamienia zabrana została magiczna moc. Najpierw na tysiąc lat potem znowu na tysiąc i znowu. Teraz na przełomie trzeciego tysiąclecia magiczna moc Sagali budzi się znowu ze snu. Czy i tym razem zwyciążą sily zła? Tak rozpoczyna się każdy odcinek serii. 

.

Walka dobra ze złem

s

Klasyczna dychotomia, dobro i zło, walka z czasem, walka ze złymi ludźmi, którym wcale nie zależy na dobru Ziemi i wszystkich żyjących na niej ludzi. Są zdolni do wszystkiego nawet do tego aby porywać i bez pardonu przenosić się w czasie. Ale, ale pamiętajcie, że to polski serial dla dzieci więc nie może być aż tak niebezpiecznie!

.

Fabuła

Głównym bohaterami Sagali jest Kuba i jego brat Jacek. W tej roli Grzegorz Ruda i Marcin Nowacki. Mieszkają razem z mamą w Warszawie ale już w pierwszym odcinku pakują się żeby przeprowadzić się w innej miejsce. Kuba jest kolekcjonerem kamieni a przez przypadek w jego ręce trafia jedna z części Sagali. Kuba zna historię kamienia. Wraz z mamą i bratem przeprowadza się do domu pradziadka i tam chcą ukryć Sagalę przed złymi ludźmi. Zwłaszcza przed właścicielem sklepu z minerałami – Kruksem, który dobrze wie o tajemnej mocy kamienia. Ukrywając kamień na strychu w pudełku z innymi kamieniami Kuba spostrzega, że kamień połączył się z innym, który od dawna już tam leżał. Teraz Sagala ma dwie części i powoli odzyskuje swą moc. Przekonuje się o tym na własnej skórze Kuba. Wypowiada życzenie, żeby jego mama była znowu szczęśliwa. Ta zamienia się w małą dziewczynkę. Podczas eksperymentów ze złożoną już z dwóch części Sagalą, pojawia się tajemniczy strażnik kamienia – Jarpen. Uświadamia Kubie, że chcąc odzyskać mamę, musi udać się w podróż w czasie i odszukać kolejne, brakujące jeszcze części Sagali. W podróż wyrusza z bratem Jackiem. 

.

Podróże w czasie i zaskakujące zwroty akcji

Przechwytywanie

Był to niewątpliwie najlepszy pomysł jaki mógł reżyserowi wpaść do głowy. Niecierpliwie czekaliśmy na każdy odcinek ( było ich łącznie 14) i zastanawialiśmy się dokąd teraz udadzą się bohaterowie aby odzyskać zaginione części Sagali. Na samym początku trafiają do Biskupina gdzie magiczny kamień czczony jest jako serce Boga Słońca. Czy był to Swaróg? Tego z filmu się nie dowiadujemy. Za przywłaszczenie kamienia zostają jednak skazani na śmierć głodową. W historię zostają wplątani Scytowie, którzy najeżdżają Biskupin. Jednak nie zdradzę Wam wszystkich szczegółow. Jeżeli znajdziecie ten serial w Sieci sami się przekonacie. 

.

Co dalej z Sagalą? 

Kuba i Jacek trafiają także do dawnej Germanii i dzisiejszej Francji, spotykają wiedźmy i druidów a po piętach depcze im wciąż niebezpieczny Kruks. Czy uda im się odnaleźć szóstą i ostatnią część Sagali i czy mama będzie znowu mamą a nie marudną dziewczynką? 

.

Sagala po 17 latach

Przed samą sobą trudno się przyznać a jeszcze trudniej przed Wami, że powróciłam do Sagali po 17 latach. Film został nakręcony w 1996 roku. Zagrała w nim cała aktorska śmietanka polskich aktorów. Mamę chłopców zagrała Małgorzata Foremniak, a inni bohaterowie zostali zagrani przesz Radosłąwa Pazurę, Pawła Deląga, Bartosza Obuchowicza, Cezarego Żaka czy Jakuba Tolaka. Była to produkcja polsko – niemiecka więc wystąpili również aktorzy zagraniczni. Z wielkim sentymentem obejrzałam pierwszy odcinek i nie staram się nawet oceniać tego filmu z dzisiejszej perspektywy. Wtedy było to bardzo nowatorskie, nowoczesne ale osadzone też w przeszłości. Akcja jak na film dla dzieci była bardzo szybka, wszystko zmieniało się w kalejdoskopie a my mogliśmy zobaczyć jak żyli dawni Słowianie czy Germanie, choć jak nietrudno się domyślić, nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. Muzykę zajął się Krzesimir Dębski. Jest tajemnicza i idealnie wpasowuje się w magiczny klimat filmu. Połączenie czarów, podroży w czasie i historii sprawia, że serial nie był nudny a wręcz przeciwnie. 

.

Katarzyna Zarówna

Komentarze